Orbán tavaly a neki címzett kérdések több mint fele elől kitért

  • narancs.hu
  • 2021. február 17.

Belpol

A miniszterelnök többségében mást küldött be maga helyett a parlamentbe. 

Bangóné Borbély Ildikó (MSZP) és Kocsis-Cake Olivio (Párbeszéd) tette fel a legtöbb azonnali kérdést (22-22) a parlamentben 2020 január és december között – derül ki az Országgyűlés éves beszámolójából

Napirend előtt Tóth Bertalan MSZP-elnök (23 alkalommal), napirend után Keresztes László Lóránt, az LMP képviselője (35 alkalommal), a napirendi pontokhoz kapcsolódóan Nacsa Lőrinc, a KDNP szóvivője (239 alkalommal) szólalt fel a legtöbbször, és az LMP-s Ungár Péter tette fel a legtöbb szóbeli kérdést (4). A járványhelyzet miatt nem lehetett interpellálni a kormánytagokat, így ebben a tárgykörben Varju László, a DK alelnöke volt a legaktívabb a maga két interpellációjával.  

A napirendi pontokhoz kapcsolódóan a kormánypárti képviselők 1070, az ellenzékiek pedig 1774 alkalommal szólaltak fel a parlamentben, ami nagyjából 37 – 62 százalékos arányt jelent, ha beleszámítjuk a nemzetiségi képviselők felszólalásait is (0,5 százalék). A Fidesz-KDNP frakcióinak tagjai 95 órát beszéltek, amíg az ellenzék politikusai közel 187-et. A kormány nevében a napirendi pontokhoz kapcsolódóan 547-szer szólaltak fel képviselők, ami a 2857 összes felszólalás 15,8 százaléka. Látszólag az ellenzék jóval aktívabb volt a 2020-as évben, de ehhez hozzátartozik, hogy a felszólalások idejét szabályozzál a parlamentben, ami közrejátszik abban, hogy a kormánypártok képviselői kevesebbet beszéltek. 

Az ellenzékiek összesen 402 alkalommal nyújtottak be azonnali kérdést, amíg a kormánypártiak 129-szer. A legtöbbet Orbán Viktor miniszterelnöknek (139) címezték, akit Kásler Miklós emberi erőforrások minisztere (116) követ.

A kormányfő a neki feltett 139 kérdés közül maga összesen 65-re adott választ,

helyette a legtöbbször a Miniszterelnökséget vezető miniszter Gulyás Gergely válaszolt, 37-szer, 10 alkalommal Szijjártó Péter külügyminiszter, 9-9 alkalommal pedig a pénzügy- és az agrárminiszter válaszolt Orbán helyett. Azonnali kérdéseknél egyébként a kérdezeteknek kétszer joga van elhalasztani a válaszadást, és csak harmadjára kell megjelennie és válaszolnia is. A kérdezők addig eldönthetik, hogy elfogadják-e ha például Orbán helyett más válaszol nekik, vagy inkább várnak a kormányfő személyes megjelenésére és válaszára. A többi miniszter a dokumentum szerint ugyanakkor nagy többséggel saját maga adott választ a kérdésekre. 

Kásler Miklósnak 2068 írásbeli kérdést nyújtottak be, ami rekordmagas a többi miniszternek címzett megkeresésekhez képest, igaz, ő a több témát is kezelő Emberi Erőforrások Minisztériumát vezeti; őt Nagy István agrárminiszter (463 kérdés), Palkovics László (429), Pintér Sándor belügyminiszter (265), valamint Orbán Viktor (250) követi a sorban. 

A képviselők összesen 727 alkalommal szavaztak, 55 törvényt és 126 törvénymódosítást fogadtak el 2020-ban, összesen 181-et, amely a 2018-as és a 2019-es számnál is magasabb.

2018-tól tavaly év végéig már összesen 446 törvényt fogadott el a parlament.

A legtöbb képviselői önálló indítványt (törvényjavaslat, határozati javaslat) a Jobbik tagjai (58) nyújtották be. A Párbeszéd 53, az LMP 50, az MSZP 31, a DK 24 alkalommal próbálkozott, amíg a kormánypárti képviselők összesen 17-szer. A független képviselők sem tétlenkedtek, összesen 47 indítványt nyújtottak be, ahogyan több esetben az ellenzéki pártok közös javaslatokkal éltek, sőt, egy esetben egy Fidesz-KDNP-Jobbik-MSZP-LMP indítványozás is megtörtént. Módosító javaslatokból a kormánypárt 24-et nyújtott be, amíg az ellenzék 1042-őt.

Összesen két képviselőnek függesztették fel a mentelmi jogát; Boldog Istvánnak (Fidesz) hivatali vesztegetés, Kálló Gergelynek (Jobbik) pedig rongálás miatt. 

Figyelmébe ajánljuk

Gombaszezon

Michelle a magányos vidéki nénik eseménytelen, szomorú életét éli. Egyetlen barátnőjével jár gombászni, vagy viszi őt a börtönbe, meglátogatni annak fiát, Vincent-t.

Világító árnyak

A klasszikus balett alapdarabját annak leghíresebb koreográfiájában, az 1877-es Marius Petipa-féle változatában vitte színre Albert Mirzojan, Ludwig Minkus zenéjére.

Huszein imám mártíromsága

Az Izrael és Irán között lezajlott tizenkét napos háború újra rádöbbentette a régió népeit: új közel-keleti hatalmi rend van kialakulóban. Az egyre élesebben körvonalazódó kép azonban egyre többeket tölt el félelemmel.

„A lehetőségek léteznek”

Úgy tűnik, hogy az emberi történelem és politika soha nem fog megváltozni. Kőbalta, máglyán égő „eretnekek”, százéves háborúk, gulágok… Vagy­is mi sohasem fogunk megváltozni. Reménytelen.

Taxival Auschwitzba

Idén áprilistól a francia közszolgálati televízió közel kilenc­órányi dokumentumfilm-folyamban mutatta be azt a három történelmi pert, amelyek során 1987 és 1998 között a náci kollaboráns Vichy-rezsim egykori kiszolgálóinak kellett számot adniuk bűneikről. A három film mindegyike más-más oldalról mutatja be a megszállás időszakát. A YouTube-on is hozzáférhető harmadiknak van talán a leginkább megszívlelendő tanulsága.

Lábujjhegyen

A hízelgéseknek, a geopolitikai realitásoknak és a szerencsének köszönhetően jól zárult a hágai NATO-csúcs. Azonban az, hogy a tagállamok vezetői jól tudják kezelni az Egyesült Államok elnökének egóját, nem a transzatlanti kapcsolatok legszilárdabb alapja.

Milliókat érő repedések

Évekig kell még nézniük a tátongó repedéseket és leváló csempéket azoknak a lakóknak, akik 2016-ban költöztek egy budafoki új építésű társasházba. A problémák hamar felszínre kerültek, most pedig a tulaj­donosok perben állnak a beruházóval.

Egyenlőbbek

Nyilvánosan megrótta Szeged polgármestere azokat a képviselőket – köztük saját szövetségének tagjait –, akik nem szavazták meg, hogy a júliustól érvényes fizetésemelésük inkább a szociális alapba kerüljön. E képviselők viszont azt szerették volna, hogy a polgármester és az alpolgármesterek bérnövekménye is közcélra menjen.

Pillanatnyi nehézségek

Gyors viták, vetélkedő erős emberek, ügynöközés és fele-fele arányban megosztott tagság: megpróbáltuk összerakni a szép reményekkel indult, de a 2026-os választáson a távolmaradás mellett döntő liberális párt történetét.