Müller Cecília: Még nincs itt az ideje a korlátozások feloldásának

  • narancs.hu
  • 2021. február 17.

Belpol

Még messze vagyunk a nyájimmunitástól, amihez nagyon sok ember beoltása szükséges - mondta az országos tisztifőorvos.

 

Az adatok azt mutatják, a koronavírus-járvány nem enged a szorításából - mondta az operatív törzs szerdai sajtótájékoztatóján Müller Cecília. Nőtt az aktív fertőzöttek száma, de a többi szám is emelkedő tendenciát mutat. Az országos tisztifőorvos szerint Magyarország következetesen védekezik a járvány ellen, míg más országokban egyszer lazítanak, máskor szigorítanak. 

Nincs itt az ideje a korlátozások feloldásának, mert a nyájimmunitástól, amihez elegendő számú ember oltottsága kell, messze vagyunk

- mondta Müller Cecília, aki a 24.hu tudósítása szerint hozzátette, arra lehet számítani, hogy tovább fog növekedni a fertőzöttek száma, számos nagyvárosban ugyanis emelkedett a vírus szennyízből kimutatható örökítőanyag-mennyisége.

A vírusmutációkról szólva elmondta, a brit variánst már 193 főnél mutatták ki hazánkban,

a legfiatalabb vírushordozó 6 éves, a legidősebb 94 éves volt.

A 193 esetből csak nyolc személyt tudtak azonosítani, akik külföldön jártak, náluk „tetten érhető a behurcolás”, a többi eset viszont azt mutatja, hogy közösségi terjedésnek indult a brit vírus. A brazíliai és a dél-afrikai vírustörzseket egyelőre nem azonosították Magyarországon, ami azért is jó hír, mert ezek ellen kevésbé lehetnek hatásosak a védőoltások, noha még nincs elég adat, hogy erről biztosat lehessen mondani.

A sajtótájékoztatón Müller Cecília közölte azt is, kedden megérkezett Kínából a Sinopharm vakcinák első adagja, ezzel együtt pedig az oltóanyag dokumentációja is. Ezt jelenleg szakemberek tanulmányozzák, később betegtájékoztatót bocsátanak ki róla.

Korábban megírtuk: arról, hogy Magyarországon miként oldják fel a korlátozásokat, a kormány nemzeti konzultációt indít. A napokon belül megjelenő kérdések azt a témát is érintik, fokozatosan vagy egyszerre vezessék ki a tavaly ősszel bevezetett korlátozásokat.

Orbán Viktor miniszterelnök hétfőn a parlamentben a tavaszi ülésszak első napján pedig arról beszélt, a konzultáció után fokozatosan feloldják a korlátozásokat, a kormánynak van akcióterve az ország újranyitására. „Az oltás vezet vissza a normális élethez” – tette hozzá Orbán.

 

Figyelmébe ajánljuk

Hurrá, itt a gyár!

Hollywood nincs jó bőrben. A Covid-járvány alatt a streamingszolgáltatók behozhatatlan előnyre tettek szert, egy rakás mozi zárt be, s az azóta is döglődő mozizási kedvet még lejjebb verte a jegyek és a popcorn egekbe szálló ára.

Profán papnők

Liane (Malou Khebizi), a fiatal influenszer vár. Kicsit úgy, mint Vladimir és Estragon: valamire, ami talán sosem jön el. A dél-franciaországi Fréjus-ben él munka nélküli anyjával és kiskamasz húgával, de másutt szeretne lenni és más szeretne lenni. A kiút talán egy reality show-ban rejlik: beküldött casting videója felkelti a producerek érdeklődését. Fiatal, éhes és ambiciózus, pont olyasvalaki, akit ez a médiagépezet keres. De a kezdeti biztatás után az ügy­nökség hallgat: Liane pedig úgy érzi, örökre Fréjus-ben ragad.

Vezető és Megvezető

Ha valaki megnézi a korabeli filmhíradókat, azt látja, hogy Hitlerért rajongtak a németek. És nem csak a németek. A múlt század harmincas éveinek a gazdasági válságból éppen csak kilábaló Európájában (korántsem csak térségünkben) sokan szerettek volna egy erőt felmutatni képes vezetőt, aki munkát ad, megélhetést, sőt jólétet, nemzeti öntudatot, egységet, nagyságot – és megnevezi azokat, akik miatt mindez hiányzik.

Viszonyítási pontok

Ez a színház ebben a formában a jövő évadtól nem létezik. Vidovszky György utolsó rendezése még betekintést enged színházigazgatói pályázatának azon fejezetébe, amelyben arról ír, hogyan és milyen módszerrel képzelte el ő és az alkotógárdája azt, hogy egy ifjúsági színház közösségi fórumként (is) működhet.

Kliséből játék

A produkció alkotói minimum két olyan elemmel is élnek, amelyek bármelyikére nagy valószínűséggel mondaná egy tapasztalt rendező, hogy „csak azt ne”. Az egyik ilyen a „színház a színházban”, ami könnyen a belterjesség érzetét kelti (ráadásul, túl sokszor láttuk már ezt a veszélyesen kézenfekvő megoldást), a másik pedig az úgynevezett „meztelenül rohangálás”, amit gyakran társítunk az amatőr előadásokhoz.

Hallják, hogy dübörgünk?

A megfelelően lezárt múlt nem szólhat vissza – ennyit gondolnak történelmünkről azok a politikai aktorok, akik országuk kacskaringós, rejtélyekben gazdag, ám forrásokban annál szegényebb előtörténetét ideológiai támaszként szeretnék használni ahhoz, hogy legitimálják jelenkori uralmi rendszerüket, amely leg­inkább valami korrupt autokrácia.

Próbaidő

Az eredetileg 2010-es kötet az első, amelyet a szerző halála óta kézbe vehettünk, immár egy lezárt, befejezett életmű felől olvasva. A mű megjelenésével a magyar nyelvű regénysorozat csaknem teljessé vált. Címe, története, egész miliője, bár az újrakezdés, újrakapcsolódás kérdéskörét járja körül, mégis mintha csak a szerzőt, vele együtt az életet, a lehetőségeket búcsúztatná.