Orbán végül elismerte, hogy találkozott Pharaonnal

  • Urfi Péter
  • 2016. október 24.

Belpol

A miniszterelnök szerint nem szabad a családja és a körözött szaúdi bűnöző közötti viszonyt firtatni, mert ez az egész csak az amerikai titkosszolgálat játszmája.

A parlament hétfői ülésén kétszer is előkerült a Narancs aktuális címlaparca, Ghaith Pharaon.

Először a jobbikos Gyöngyösi Márton hozta fel a kérdést, amikor a letelepedési kötvényekről beszélt. Kontrát Károly államtitkár erre cáfolta, hogy körözött személy letelepedési engedélyt kaphatna - igaz, ilyet nem is állított senki. A hvg.hu tudósítása szerint ezután Gyöngyösi azt a levelet lobogtatta, amelyet Pintér Sándor írt a szaúdi nagykövetnek október elején. Ebben a kiszivárgott dokumentumban a belügyminiszter azt kérte, hogy a szaúdi kormány tegye világossá az álláspontját Pharaonnal kapcsolatban. A levélhez csatolt dokumentum pedig hosszasan sorolja a szaúdi üzletember karrierjének gyászos állomásait, köztük azt is, hogy a 90-es évek elején négy amerikai államban találták bűnösnek, több bűncselekményben.

Nem sokkal később az MSZP-s Harangozó Tamás már magát Orbánt kérdezhette Pharaonról.

false

 

Fotó: MTI

Először is arról, hogy találkozott-e vele személyesen. Mint azt korábban megírtuk, többször is feltettük ezt a kérdést Orbánnak, aki viszont erre nem volt hajlandó válaszolni. Azért érdeklődtünk, mert láttuk, hogy Orbán családja és kormánya szoros kapcsolatot ápol a szaúdi bűnözővel, hiszen:

– az egyik Pharaon-cég vette meg az Orbánnal szemközti házat, ami korábban a miniszterelnöknek is tetszett;

– az egyik Pharaon-cég vette meg az Orbán vejéhez, Tiborcz Istvánhoz köthető BDPST Zrt.-től a József nádor téri Postabank-székházat;

– az egyik Pharaon-cégnek a Külügyminisztérium egyik cégével van közös biznisze;

– Pharaon ügyvédjét láttuk tárgyalni Tiborcz Istvánnal, miközben

– a harmadik ember az asztalnál Zaid Naffa jordán konzul volt, egy kiváló fideszes kapcsolatokkal rendelkező család tagja

Most pedig Orbán végre elismerte:

személyesen is találkozott Pharaonnal egy jordán díszvacsorán.

Ez minden valószínűség szerint Zaid Naffa erődítményszerű Béla király úti villájában, a fideszes prominensek által gyakran látogatott jordán konzulátuson történhetett - erre a címre voltak bejegyezve évekig a Pharaon-cégek.

Az Index tudósítása szerint a Pharaonra vonatkozó kérdésre amúgy Orbán először röviden csak annyit reagált, hogy "a szóban forgó úr" (Orbán egyszer sem mondta ki a nevét) letelepedésének nemzetbiztonsági kockázatát megvizsgálta a magyar hatóság, és nem talált ilyet. Ez az állítás ugyebár nyíltan ellentmond a saját kormánya által leírtaknak, a fent említett belügyi dokumentum tartalmának, hiszen abból kiderül: a magyar szolgálatok még mindig kutakodnak és aggódnak.

Majd ugyancsak az Index szerint arról beszélt, hogy ez az egész "egy amerikai titkosszolgálati játszma" lehet, ugyanis egyetlen schengeni ország sem emelt kifogást Ghaith Pharaon beutazásával kapcsolatban. Ha ugyanis valakit keres az FBI, furcsa, hogy 24 évig szabadlábon maradhat. Orbán azt mondta Harangozónak: "legyen óvatos, nehogy ön is része legyen egy amerikai titkosszolgálati játszmának".

A Pharaon körüli, feltételezhető titkosszolgálati érdekekről és lépésekről részletesen írunk a Narancs aktuális számában. Itt csak egy rövid megjegyzés: akármilyen játszmák zajlanak a háttérben, Magyarország biztonságát semmiképpen nem az szolgálja, ha mindenki mélyen kussol arról, hogy egy sokszorosan veszélyesnek bizonyult bűnöző a magyar kormányfő közvetlen közelében kavar.

Figyelmébe ajánljuk

Hurrá, itt a gyár!

Hollywood nincs jó bőrben. A Covid-járvány alatt a streamingszolgáltatók behozhatatlan előnyre tettek szert, egy rakás mozi zárt be, s az azóta is döglődő mozizási kedvet még lejjebb verte a jegyek és a popcorn egekbe szálló ára.

Profán papnők

Liane (Malou Khebizi), a fiatal influenszer vár. Kicsit úgy, mint Vladimir és Estragon: valamire, ami talán sosem jön el. A dél-franciaországi Fréjus-ben él munka nélküli anyjával és kiskamasz húgával, de másutt szeretne lenni és más szeretne lenni. A kiút talán egy reality show-ban rejlik: beküldött casting videója felkelti a producerek érdeklődését. Fiatal, éhes és ambiciózus, pont olyasvalaki, akit ez a médiagépezet keres. De a kezdeti biztatás után az ügy­nökség hallgat: Liane pedig úgy érzi, örökre Fréjus-ben ragad.

Vezető és Megvezető

Ha valaki megnézi a korabeli filmhíradókat, azt látja, hogy Hitlerért rajongtak a németek. És nem csak a németek. A múlt század harmincas éveinek a gazdasági válságból éppen csak kilábaló Európájában (korántsem csak térségünkben) sokan szerettek volna egy erőt felmutatni képes vezetőt, aki munkát ad, megélhetést, sőt jólétet, nemzeti öntudatot, egységet, nagyságot – és megnevezi azokat, akik miatt mindez hiányzik.

Viszonyítási pontok

Ez a színház ebben a formában a jövő évadtól nem létezik. Vidovszky György utolsó rendezése még betekintést enged színházigazgatói pályázatának azon fejezetébe, amelyben arról ír, hogyan és milyen módszerrel képzelte el ő és az alkotógárdája azt, hogy egy ifjúsági színház közösségi fórumként (is) működhet.

Kliséből játék

A produkció alkotói minimum két olyan elemmel is élnek, amelyek bármelyikére nagy valószínűséggel mondaná egy tapasztalt rendező, hogy „csak azt ne”. Az egyik ilyen a „színház a színházban”, ami könnyen a belterjesség érzetét kelti (ráadásul, túl sokszor láttuk már ezt a veszélyesen kézenfekvő megoldást), a másik pedig az úgynevezett „meztelenül rohangálás”, amit gyakran társítunk az amatőr előadásokhoz.

Hallják, hogy dübörgünk?

A megfelelően lezárt múlt nem szólhat vissza – ennyit gondolnak történelmünkről azok a politikai aktorok, akik országuk kacskaringós, rejtélyekben gazdag, ám forrásokban annál szegényebb előtörténetét ideológiai támaszként szeretnék használni ahhoz, hogy legitimálják jelenkori uralmi rendszerüket, amely leg­inkább valami korrupt autokrácia.

Próbaidő

Az eredetileg 2010-es kötet az első, amelyet a szerző halála óta kézbe vehettünk, immár egy lezárt, befejezett életmű felől olvasva. A mű megjelenésével a magyar nyelvű regénysorozat csaknem teljessé vált. Címe, története, egész miliője, bár az újrakezdés, újrakapcsolódás kérdéskörét járja körül, mégis mintha csak a szerzőt, vele együtt az életet, a lehetőségeket búcsúztatná.