Orbán Viktor: Bármikor aláírnám az EP-választás eredményét 2026-ra

  • narancs.hu
  • 2024. december 21.

Belpol

A miniszterelnök szerint Magyarországon megjelent az „agresszív hőbörgés” a politikában, és ezt nem Menczer Tamás kezdte, ő csak elfogadta Magyar Péter meghívóját. 

Cikkünk frissül. 

Évzáró sajtótájékoztatót tartott Orbán Viktor miniszterelnök a Karmelita kolostorban szombaton. Beszámolójában együttérzését fejezte ki a németek felé a pénteki merénylet után. Szerinte ezek a jelenségek azóta léteznek Európában, amiót a migrációs válság elindult. Szerinte még sokan tagadják ezeket az összefüggéseket, pedig korábban ilyesmi nem volt.

Azzal folytatta, hogy az Európai Tanácsban egybehangzó elismeréssel értékelték a magyar elnökséget. Több mint ezer tanácskozáson, rengeteg dokumentumon és beletett munkán vannak túl. Szerinte sikerrül van szó, a „pikírt oldalvágásokat megspórolhatjuk”, de ilyen elszigeteltséget még életében nem látott, mint most, jegyezte meg ironizálva. Két elnökség létezik, az egyik politikai a másik bürokratikus, most előbbi a helyes, mert több nyitott kérdés is volt, az első a háború. 

Ebben a kérdésben egyébként nem volt mozgástér, mert az Európai Unióban véleménykülönbség van a stratégiát illetően. Egy egyik fél szerint ez a mi háborunk is. A másik álláspont szerint egy szláv testvérháborúról van szó, melybe nem szabad belesodródni. Ezért az elnökségi keretben meg volt kötve a magyar kormány elnökségének keze. A schengeni térség bővítése prioritás volt, ezért kerültek be a románok és a bolgárok. Tizenéve ezt a törekvés blokkolták, sok tárgyalással, megegyezéssel, végül sikerült megállapodni. Ennek magyaro szempontból is lesz jótékony következménye. Megemlítette, hogy az unió össztermelése csökkent világviszonylatban, a következő félévben megvan mindenkinek a dolga ezzel kapcsolatban, meg kell állítani a hanyatlást. Az egyezkedések megkezdődtek a 2027 után kezdődő hétéves ciklus költségvetéséről. Például hatalmas összegek mennek az agráriumba. A célokat tudjuk, van közös állaspont, de a viták most indulnak.

Az amerikai elnökválasztás eredményéről is beszélt. Szerinte ha nem javítunk az európai-amerikai kereskedelem amerikai szempontból hátrányos feltételein, akkor jönnek az „all the way” vámtarifák. A nyugati vilát hozzáállása a migrációhoz, családhoz, genderhez, gazdasági kapcsolatokhoz, háborúhoz, szankciókhoz teljesen más lesz. Át fogunk térni a háborús korszakról a béke korszakáról, aminek örül. Orbán Viktor úgy értékeli, hogy a Patrióta képviselőcsoport európai megalakulása óta Brüsszelnek „van ellenzéke”. Vagyis van egy liberális brüsszeli elit és egy ellenzéke, mert három nagy európai párt megegyezett a pozíciókról és kiszorították belőle a Patriótákat.

A gazdasági témákban indult nemzeti konzultáció most zárult le, ennek középpontjában az ún „konnektivitás” szerepelt. 1,2 millió ember vett részt ebben, ami azt jelenti Orbán szerint, hogy a magyar közéletben van szufla, az emberek tudni akarják, mit csinál a kormány. Majd felsorolta a jövő évi intézkedéseket (lakbérhozzájárulás fiataloknak, tőketámogatás a kisvállalkozásoknak, munkáshitel, nemzetgazdasági jelentőségű beruházások átadása). Arról vita van, hogy milyen irányt vegyen az ipar: az elektromobilitás lesz a következő évek nagy ügye, és nem a mobilitiás, hanem az „elektro” a lényeg. Vagyis, hogyan lehet a megtermelt energiát elszakítani a termeléstől és elraktározni, amikor a villamos energia nagy részét megújulókból termeljük, akkor erre képességre szükség van, ezért épülnek ilyen létesítmények. A minap azt mondta, 2025-ben repülőrajtot vesz a gazdaság, amit arra alapoz, hogy az utolsó gazdasági negyedévben látszakak jelek, melyek megalapozzák az optimizmusukat. 2025 jó év lesz, felkészülten, tervekkel várják. 

 
Orbán Viktor miniszterelnök évzáró nemzetközi sajtótájékoztatót tart a Karmelita kolostorban 2024. december 21-én.
Fotó: MTI/Máthé Zoltán
 
  • A miniszterelnök beszámolóját az újságírói kérdések követték. Orbán szerint a leginovatívabb szakma „a mienk”. Megjelent az agresszív hőbörgés, mint stratégia, de ezt nem Menczer Tamás hozta be, ő csak „elfogadta a meghívást”. A kormánynak nem az a dolga, hogy az ellenzékkel, hanem az országgal foglalkozzon, azonban olyannal soha nem fog vitatkozi, akinek a gazdái Brüsszelben vannak. Évek óta úgy hiszi, hogy Brüsszel azon dolgozik, hogy Magyarországon kormányváltás legyen. Ezért a helyi emberekkel nem vitatkozik, hanem a gazdáikkal vitatkozik.
  • Az EU által felfüggesztett, esélyesen hamarosan elveszített uniós forrásokról azt mondta, 12,5 milliárdot megvédett ebből ott van a számlákon, és minden forrást igyekezni fog megvédeni. 
  • Egy évvel a választások előtt már nem lehet szerinte hozzányúlni a törvényhez, ezt nem javasolja senkinek. A választókerületek átrajzolása mögött törvényi kötelezettségei voltak. Más javaslatok is voltak, de ezeket végül kiiktatták, a törvényt továbbá nem fogják módosítani. 
  • A NATO-ba a GDP két százalékát kell befizetnünk, amiért vért izzadunk, ha ezt meg kell majd emelni, akkor a magyar gazdaság tüdőnlövése lesz. Donald Trumppal egyébként nem egyeztetett, de ha emelni kell, akkor az óvatos duhajok táborába fog tartozni, vagyis csak fokozatosan, átláthatóan. 
  • Nem született arról döntés, hogy jövőre nem lehet vendégmunkás engedélyeket kiadni, illetve azokat hosszabbítani. De azokkal az országokkal, amelyek nem hozzák a vendégmunkások hazatérésének garanciális szabályait, felfüggesztik az együttműködést. Nagyjából tíz ilyen országról van szó. A tervek szernt 65 ezer helyett 35 ezer jöhet jövőre. 
  • Magyarország a magyaroké, ő sem migránsországot, sem vendégmunkásországot nem akar Orbán. Azt látja, hogy nyugaton az alacsonyebb rendű munkát, amit nem akarnak a helyiek elvéezni, azt bevándorlóknak adják, ami a munkát értékeli le. De a munka becsületét meg kell védeni. 
  • Orbán Viktorék nem mondtak le arról, hogy buszokkal Brüsszelbe szállítsák a bevándorlókat, ha tovább büntetik a a migrációs szabályok megsértése miatt Magyarországot.  „Nem fizetünk, ők ezért elveszik a pénzünket, mi pedig bepereljük őket, és visszaszerezzük a pénzt a bíróságon, ez a terv, meg is bíztunk ezzel egy nemzetközi ügyvédi irodát” – mondta. 
  • Rákérdeztek arra is, milyen a Fidesz és a Tisza Párt közötti erőviszony. Orbán a romániai elnökválasztáson történtekből indul ki, ezért nehéz megmondani, mennyi az annyi, nem is találgat. Az európai parlamenti választás eredményét, amikor a Fidesz 45 százalékot kapott, a Tisza pedig 30-at, bármikor aláírná 2026-ra is.
  • A családtagjai és a saját vagyonnyilatkozatával kapcsolatban azt mondta, mindig betartotta a törvényeket. Nem dolga az ellenzékkel foglalkoznia, de szerinte a kormánypárt jól van, a kérdés inkább az, mi van az ellenzékkel. 
  • Nem beszélt az egyházon belüli vitákról, a kegyelmi botrányról annyit mondott, hogy „egyetlen politikai döntéshozó sem háríthatja át a felelősséget a tanácsadóra”, magyarul Novák Katalin döntéséért nem vonható felelősségre Balog Zoltán. 
  • Nem zavarják a vagyoni különbségek, mondta, miután Tiborcz István (Orbán Viktor veje) és Mészáros Lőrinc (Orbán Viktor gyerekkori barátja) vagyonosodásáról kérdezték. „Engem ez sosem zavart, valaki vállalkozó, valaki tudós, valaki politikus. (…) Tudtam, mire vállalkozok, sose a vállalkozás világa vonzott, hanem a tudományos. Azt volt nehezebb elengedni”. Az üzleti ügyekkel nem szabad foglalkoznia szerinte, életvezetési tanácsokat sem ad, de a mértéktartást erénynek tekinti.
  • Arra nem válaszolt, hogy megbánta-e, hogy Vitézy Dávidra szavazott a választáson. 

 

 

 

 

Maradjanak velünk!


Mi a Magyar Narancsnál nem mondunk le az igazságról, nem mondunk le a tájékozódásról és a tájékoztatás jogáról. Nem mondunk le a szórakoztatásról és a szórakozásról sem. A szeretet helyét nem engedjük át a gyűlöletnek – a Narancs ezután is a jó emberek lapja lesz. Mi pedig még többet fogunk dolgozni azért, hogy ne vesszen el végleg a magyar igazság. S közben még szórakozzunk is egy kicsit.

Ön se mondjon le ezekről! Ne mondjon le a Magyar Narancsról!

Vásárolja, olvassa, terjessze, támogassa a lapot!

Figyelmébe ajánljuk