Orbán Viktor szerint "Kertész Imrét nem lehet beskatulyázni", neki mégis sikerült

  • narancs.hu
  • 2020. október 10.

Belpol

Orbán megnyitotta a Kertész Imre Intézet új székházát, és a vasárnapi szerencsi választás apropóján is üzent. De azzal is dicsekedett, hogy "kultúrnemzet vagyunk".

Kertész Imre hatalmas intellektusú ember volt, akit nem lehet beskatulyázni, nem is volt kérdés, hogy a hagyatékát nem Berlinben, hanem Budapesten kell kialakítani, mert ez az ő városa – mondta Orbán Viktor miniszterelnök szombaton Budapesten, a Kertész Imre Intézet megnyitóján.

A kormányfő a Benczúr utcai szecessziós villában több idézetet is felelevenített a 2016-ban elhunyt Nobel-díjas írótól, így például azt, amelyben Kertész Imre az antiszemitizmust fertőzésnek, pandémiának, ideológiai járványnak, "szennyes lelkek gyilkossággá fajuló szórakozásának" nevezi.

false

 

Fotó: MTI

Az intézet belülről, ahonnan nem hiányozhat a kormány kedvenc Bogányi-féle zongorája sem, most épp piros variációban

Az intézet belülről, ahonnan nem hiányozhat a kormány kedvenc Bogányi-féle zongorája sem, most épp egy piros variációban

Fotó: MTI

"Akkor még nem volt arról szó, hogy antiszemita jelölteket baloldali képviselőjelöltnek el lehet indítani" – fogalmazott a miniszterelnök. Orbán Viktor ezzel a vasárnapi tiszaújvárosi időközi parlamenti választáson induló ellenzéki jelölt, Biró László személyére utalt. Nem is olyan meglepő, hogy nem először, és aligha utoljára felhasználva Kertész zsidó származását belpolitikai aktuál kérdést csinált az író emlékéből.

Orbán Viktor arra a gondolatára is emlékeztetett Kertész Imrének, miszerint "olyan állatfajta, amelyet multikulturális társadalomnak hívnak, nem létezik".

Az Orbán (vagy köre) által sajátosan válogatott idézetekből valahogy az nem tűnik ki, hogy Kertész sem Magyarországról, sem a magyar politikáról szólva nem volt túl derűlátó. Élete vége felé több ellentmondásosnak ítélhető nyilatkozatot is tett.

A miniszterelnök a megnyitó során felidézte, hogy amikor Kertész Imre megkapta az irodalmi Nobel-díjat, heves, nem túl színvonalas viták zajlottak Magyarországon, különösen a jobboldal és inkább annak radikálisabb része úgy gondolta, ugyan óriási siker a Nobel-díj, de "minden relatív, micsoda nagy írók nem kaptak" például a két világháború között, és azt is mondták, nyilván azért kapta Kertész Imre a kitüntetést, mert regénye, a Sorstalanság holokauszttárgyú.

Ez a vita beskatulyázta Kertész Imrét "egy olyan fiókba, ahová ő soha nem vágyakozott és nem is volt semmi indoka, hogy oda bezárják" – jelentette ki Orbán Viktor.

Az író életútjából kiemelte: Kertész Imre a kommunizmusban a teljes kívülállás stratégiáját választotta, tisztán akart élni, nem akart kompromittálódni, úgy gondolta, "ebben nem szabad részt venni".

"A Budapesten megvalósuló belső emigrációt választotta" –  mondta Orbán.

false

 

Fotó: Facebook/Orbán Viktor

Nem fért ki nagyobb betűkkel...

Nem fért ki nagyobb betűkkel...

Fotó: Facebook/Orbán Viktor

Orbán Viktor az intézet megnyitója apropóján kiemelte, hogy 2010 óta több mint 4 ezer milliárd forint fejlesztés, beruházás történt Budapesten. Nyilvánvalónak nevezve a különbséget az egy évtizeddel ezelőtti főváros és a mostani között, mondjuk szempontokat nem fogalmazott meg, így a rengeteg elköltött közpénzen túl nem igazán világos, mire gondolt.

Magyarország az elmúlt években és jelenleg is erején felül vállal kulturális kiadásokat, mert "kultúrnemzet vagyunk" – hangsúlyozta, példaként megemlítve a Liget Budapest projektet, a filmipar támogatását és a Magyar Állami Operaház felújítását.

Schmidt Mária, az intézményt működtető Közép- és Kelet-európai Történelem és Társadalom Kutatásáért Közalapítvány főigazgatója felidézte: három évvel ezelőtt merült fel az a gondolat, hogy Kertész Imre hagyatékának máshol nem őrzött részét saját intézményben dolgozzák fel és hozzanak létre egy olyan intézetet, amely az író emlékét, hagyatékát és örökségét méltó módon ápolja.
Orbán Viktor miniszterelnök az első pillanattól támogatta ezt az elképzelést – emelte ki.

Az intézmény a névadó Nobel-díjas író életművének feltárása mellett Arthur Koestler, Petri György és Pilinszky János hagyatékrészeit, valamint Sziveri János teljes hagyatékát is gondozza.

Sorstalan hagyaték

Nagy a titkolózás a Kertész Imre Intézet körül, a szakmai vezető nem hajlandó kérdésekre válaszolni, és már egy rosszízű jogvitába is belefutottak. Schmidt Mária pedig újabb lehetőségeket kap, hogy Kertész-művek alapján ostorozza a kormány ellenségeit, a politikailag korrekt nyugati világot és a liberálisokat.

Álmunka - Továbbra is bizonytalan a Kertész-hagyaték sorsa

Bár a bíróság első fokon megerősítette azt, hogy Kertész Imre szerzői jogai Schmidt Mária közalapítványához kerültek, Kertész Magda fia fellebbez. A Kertész Imre Intézet közben megkezdte a szakmai munkát: kiírt két zavaros pályázatot az üres honlapjára.

Őfelsége sírrablója - Hízik Schmidt Mária birodalma

Ömlik a közpénz Schmidt Máriához és közalapítványához: az 56-os emlékévet levezénylő, a „halszagú Magyarországért" is felelős Terror Háza-igazgató I. világháborús kormánybiztos lett, és újabban nemcsak Kertész Imre emlékének őrzőjeként, hanem a Petri György-hagyaték gondozójaként is fellép. Sikert sikerre halmoz a NER emlékezetpolitikai főideológusa, és a kormányzati megbízásokkal dől a közpénz a Schmidt-birodalom zászlóshajójához, a Közép- és Kelet-európai Történelem és Társadalom Kutatásért Közalapítványhoz (KKETTKK).

Figyelmébe ajánljuk

Polt Péter írásbeli válaszából kiderül: azt sem tudja, miben folyik nyomozás

Elég súlyos ellentmondásra derült fény egy, az orosházi férfi kézilabdát érintő 1,3 milliárd forintos szabálytalan tao-felhasználási ügyben. A minden jel szerint költségvetési csalás gyanúja ügyében tett fel írásbeli kérdést Tóth Bertalan (MSZP) országgyűlési képviselő Polt Péter legfőbb ügyésznek, aki azt válaszolta, hogy az ügyben nem indult büntetőeljárás. A Narancs.hu-t korábban és most is az ellenkezőjéről tájékoztatta a NAV Dél-alföldi Bűnügyi Igazgatósága.  A Sportállamtitkárság hallgat az ügyben.

Csődközeli helyzetben billeg a BKV

28 milliárd forint hiányzik a BKV idei költségvetéséből a túléléshez. A közlekedési társaság adósságátütemezést kér, a jövő évi működéshez pedig a BKK-val 30 milliárdos hitelkeretre pályázna. Ráadásul mivel az igazgatósági és a felügyelő bizottsági tagok megbízatása lejárt, több hete törvénytelenül működik, ahogy a többi fővárosi cég is.