Ki irányítja Budapestet?

Összjátékok

Belpol

Furcsa összefonódások, gyorsan változó érdekszövetségek, az önkormányzatiságot csak most tanuló nagy frakció: nehéz kibogozni, ki kivel van a fővárosi Városházán. Két dolog viszont biztos: Vitézy Dávid vezetői ambíciója és a Fidesz ottani jelentéktelensége.

Miközben az Orbán-kormány éppen újabb szögeket készül beverni az önkormányzatiság koporsójába, a fővárosban rég tapasztalt intenzitással zajlik a politizálás. A felállás ismert: a tavaly nyáron a Fidesz-jelölt vissza­lépése miatt csak néhány száz szavazattal győztes Karácsony Gergely főpolgármester biztosan csak a saját frakciójára (Párbeszéd) számíthat, amelyben összesen ketten ülnek. Többnyire kalkulálhat a háromfős DK-val, valamivel kevésbé a Magyar Kétfarkú Kutya Párt Baranyi Krisztina vezette háromfős csapatával. A városházai testületben jelen van a tízfős Fidesz (teljes oppozíció), az újoncokból álló Magyar Péter-féle Tisza szintén tíz fővel (kiszámíthatatlan, miben lehet és miben nem megegyezni velük), és három fővel a Vitézy-féle Podmaniczky Mozgalom. Karácsonynak semmi esélye nem volt biztos többséget szervezni maga mögé, így a közgyűléseken minden egyes kérdésben változnak az erővi­szonyok. A Fidesz meg a saját felületein rendszeresen úgy tesz, mintha a választáson az utolsó pillanatban visszalépett Szentkirályi Alexandra lenne a város főpolgármestere (aki nagy bejelentéseket tesz például).

Ide mindent

Vitézy Dávid fellépése alighanem a nyáron végül őt támogató Fideszt lepte meg a legjobban: a korábban a NER-ben pozíciókat vállaló politikus sorra veszi elő a Fidesznek kellemetlen ügyeket, és bár magát a NER-t egyelőre nem vette a szájára, Lázár János közlekedési miniszterrel olykor személyeskedésbe torkolló konfliktust is gerjesztett.

Ha a Fidesz célja az volt, hogy a következő választásig frakcióvezetőből potens kihívóvá építse föl Szentkirályit a sok szerepléssel, akkor már most eredményt lehet hirdetni: ezt elrontották. Karácsony az új helyzetben vesztett erejéből a Városházán, de ezt nem a Fidesz, hanem Vitézy használta ki. Akinek annyival is könnyebb, hogy a Budapesten koloncnak számító Fidesz őt nem húzza lefelé: magát várospolitikusként pozicionálja, aki a parlamenti ellenzéktől és a kormánypárttól is egyforma távolságot tart. Eddig ez működik is, mert a Fidesszel azonos létszámú Tiszával, és a hol világos elvek alapján működő, hol trollkodó MKKP-val sikerül is kooperálnia. Imázsának az is jót tesz, amikor néha látványosan hadakozik Karácsonnyal (például a tervezett metróbuszok miatt), néha meg a főpolgármesterrel egyetértésben lép fel az olyan lázálmokkal szemben, mint amilyen a Fidesz Rákosdubaj-projektje.

A cikk további része csak előfizetőink számára elérhető.
Soha nem volt nagyobb szükség önre! A sajtó az olvasókért szabad, és fennmaradásunk előfizetőink nélkül nem lehetséges. Legyen előfizetőnk, tegyen egy próbát velünk és támogassa a demokratikus és liberális Magyarország ügyét!

Neked ajánljuk

Jancsics Dávid korrupciókutató: Az Orbán család vagy a Matolcsy-klán működése új jelenség

Jancsics Dávid a Leukémia zenekar gitárosaként a hazai underground zenetörténethez is hozzátette a magáét, majd szociológusként az Egyesült Államokba ment, azóta a San Diego-i egyetem professzora. A magyarországi korrupcióról szóló doktori disszertációját átdolgozva idén magyarul is kiadták A korrupció szociológiája címmel. Erről beszélgettünk.

Újabb mérföldkő

  • Harci Andor

Mi lett volna, ha 1969-ben, az amougies-i fesztiválon Frank Zappa épp másfelé bolyong, s nem jelentkezik be fellépőnek a színpadon tartózkodó Pink Floyd tagjai mellé?

Vándormozi

  • - turcsányi -

John Maclean nem kapkodja el, az előző filmje, a Slow West (A nyugat útján) 2015-ben jött ki.

Mi, angyalok

Egyesével bukkannak elő a lelátó hátsó részét határoló cserjésből a zenekar tagjai (Tara Khozein – ének, Bartek Zsolt klarinét, szaxofon, Darázs Ádám – gitár, Kertész Endre – cselló) és a táncos pár (Juhász Kata és Déri András).

Új válaszok

A művészet nem verseny, de mégiscsak biennálék, pályázatok, díjak és elismerések rendezik a sorokat. Minden országnak van egy-egy rangos, referenciaként szolgáló díja.