Palkovics László kezdeményezésére kiemelt beruházás lesz a Fudan Egyetem Budapesten

  • 2021. május 6.

Belpol

Tegye fel a kezét, aki meglepődött.

Szerdán számoltunk be róla, hogy Orbán Viktor miniszterelnök aláírásával a keddi Magyar Közlönyben jelent meg egy kormányhatározat, mely szerint kizárólag állami területekre építtetné a kormány a Fudan Egyetemet, így nem kell Baranyi Krisztina IX. kerületi polgármesterrel alkudozniuk. Az előzmény az volt, hogy Baranyi korábban jelezte, nem kíván területet eladni az egyetemhez, majd azt is belengette, hogy népszavazást akar az ügyben tartani.

A vitatott egyetem terjeszkedéséről szóló cikkünkben azt írtuk: „Hogy az »universitas« demokratikus elveinek nyílt tagadása merre viszi a világ jövőbeli gazdasági és szellemi fejődését, nyitott kérdés.

Az azonban biztos, hogy amennyiben a Nyugat számára a tudományosságtól elválaszthatatlan olyan fogalmak, mint a gondolat, a szólás és a kutatás szabadsága érvényesülne a listák összeállításakor, a kínai egyetemek a fasorban sem lennének.

És akkor a Fudant nem sikeres egyetemnek, hanem sikeres oktatási-hatalmi vállalkozásnak tekintenénk.”

A Fudan budapesti térfoglalásával kapcsolatban az Egyesül Államok nagykövetsége is kifejezte ellenérzését, mondván, „aggodalomra ad okot a Fudan Egyetem első európai kampuszának lehetséges megnyitása, mert Peking bizonyítottan kártékony befolyásszerzésre és a szellemi szabadság elfojtására használja a felsőoktatási intézményeit”.

Az egyébként csütörtökön épp a kínai kommunista vezetőhöz, Hszi Csin-pinghez utazó Orbán Viktort az ellenvélemények szokás szerint a legkevésbé sem befolyásolták, sőt, a kormány csütörtökön megnyitotta annak a lehetőségét is, hogy a teljes beruházás kiemelt státuszt kapjon.

A csütörtöki Kormányinfón Gulyás Gergely az ATV kérdésére, hogy kész-e a kormány kiemelt fejlesztéssé nyilvánítani a Fudant, azt válaszolta: „Ha ilyen előterjesztés érkezik, akkor a kormány készen áll arra, hogy kiemelt beruházássá nyilvánítsa a Fudan megépítését”. Az ATV ezután megkereste Palkovics László innovációs minisztert, hogy ő mint a Fudan-Diákváros projektért felelős kormánybiztos kezdeményezi-e, hogy a kormány kiemelt fejlesztési beruházássá nyilvánítsa a Fudan Egyetem építését – írják a csatorna honlapján.

 A miniszter a megkeresésre azt válaszolta: „igen”.

A döntéssel gyakorlatilag hozzáférhetetlenné tennék az előreláthatólag legalább 550 milliárd forint értékű – jórészt kínai hitelből finanszírozandó, és kínai beruházók által kivitelezni tervezett – beruházás részleteit.

A gigaberuházásból létrejövő oktatási intézmény irányítását már jó előre kiszervezte a kormány, hiszen erre a célra máris létrehozott egy vagyonkezelő alapítványt.

Figyelmébe ajánljuk

Magyar Péter szupersztár

Napok alatt tökéletesen összeállt a Tisza Párt által koordinált zarándokút, Magyar Péter speciális országjárás keretében gyalogol el Budapestről Nagyváradra. De miért nem a sajtószabadsággal foglalkozik? Elmondta.

Erőltetett párhuzamok

Mi lehetne alkalmasabb szimbóluma a női létezésnek, mint a haj? Úgy élettanilag (a másik nemre gyakorolt vonzereje a minden individuális szempontot megelőző fajfenntartást szolgálja), mint kulturálisan (a néphagyomány gazdag, még az életet szervező világképre vonatkozó szimbolikájától a jelenkori társadalmak meglehet partikuláris, de mindenképpen jelentéssel bíró ún. trendjeiig) vagy spirituálisan (minden tradíció megkülönböztetett jelentőséget tulajdonít a hajnak).

Prokrusztész-ágy

A francia-algériai rendező filmjének eredeti címe (L’air de la mer rend libre – a tengeri levegő szabaddá tesz) a középkori német jobbágyok ambícióinak szabad fordítása (Stadtluft macht frei – a városi levegő szabaddá tesz).

Felelős nélkül

  • - turcsányi -

Van az a némileg ásatag, s nem kicsit ostoba vicc, amely szerint az a mennyország, ahol angol a rendőr, olasz a szakács, francia a szerető, német a szerelő, svájci a szervező. A pokol meg az, ahol… és itt máshogy rendezik egymáshoz a fenti szerepeket és nemzetiségeket. Nos, ez a – színigaz történetet dramatizáló – négyrészes brit sorozat még ennyi viccelődést sem enged a nézőinek.

Mozgó falak

  • Molnár T. Eszter

Négy férfi üldöz egy nőt. Ha a hátak eltúlzott görbülete, az előrenyújtott kezek vonaglása nem lenne elég, a fejükre húzott piros papírcsákó félreérthetetlenül jelzi: ez őrület. Kétszer megkerülik a színpad közepén álló mobil falat, majd ahogy harmadszor is végigfutnak előtte, a nő megtorpan.

Mahler-liturgia

„Én valóban fejjel megyek a falnak, de legalább jókora lyukat ütök rajta” – mondta egy ízben Gustav Mahler, legalábbis a feminista brácsaművész, Natalie Bauer-Lechner emlékiratai szerint. Ez a konok, mániákus attitűd az egyik legnagyszabásúbb művében, a Feltámadás-szimfóniában is tetten érhető.