Péntektől Baranya, Jász-Nagykun-Szolnok és Veszprém megyében is az új, egységes rendszerben biztosítják az ügyeleti alapellátást a betegek számára – közölte az Országos Mentőszolgálat csütörtökön az MTI-vel.
Az új háziorvosi, alapellátási ügyelet központi telefonszáma felnőttek és gyermekek esetében is 1830, amelynek hívásával a beteg szakszerű tanácsot kap, szükség esetén a tartózkodási helyére ügyeleti autót, vagy életveszély esetén azonnali mentőt küldenek bármely településen is tartózkodjon az ellátásra szoruló. „A telefonszám a teljes ügyeleti időszakban, hétköznap 16.00-08.00 között, szombaton és vasárnap, ünnepnapon egész nap hívható” – jelezte a mentőszolgálat, hozzátéve, hogy a mentők vészhelyzeti telefonszáma nem változik, baleset, más közvetlen életveszély esetén továbbra is a 112 (Egységes Segélyhívó Rendszer) hívásával kell segítséget kérni.
Az ügyeleti rendszer átalakítása az Országgyűlés által decemberben elfogadott, egészségügyi alapellátásról szóló törvény alapján zajlik. Február elsejétől elsőként Hajdú-Bihar megyében vezették be az új rendszer, majd Szabolcs-Szatmár-Bereg, Győr-Moson-Sopron, Borsod-Abaúj-Zemplén, Komárom-Esztergom és Békés megye is csatlakozott. A mentőszolgálat közleménye szerint „az eddigi tapasztalatok és a közel 120 ezer, ügyeleti ellátásban részesített beteg visszajelzései alátámasztják, hogy az egységes rendszer jól működik és minden rászorulónak a legmegfelelőbb ellátást biztosítja.”
Az új ügyeleti rendszer a polgármesterek és az önkormányzatok körében azonban nem örvend ekkora népszerűségnek. Az az orvosok kritikusan viszonyulnak hozzá, a Győr-Moson-Sopron megyei orvosok kétharmada nem is vállalt ügyeleti munkát, egy Szolnok megyei Túrkeve polgármestere pedig nemrég arról panaszkodott, hogy bár az önkormányzatoktól elvették az ügyelet megszervezésének feladatát, annak „átvételével a Magyar Állam nem készült el”, és forrást sem rendelt hozzá.