Pressman és más NATO-országok nagykövetei jelentek meg az ellenzék által összehívott parlamenti ülésen

  • narancs.hu
  • 2024. február 5.

Belpol

Svédország NATO-csatlakozásáról kellett volna szavazni. A fideszesek nem voltak ott, a kormány sem.

Az ülésen a Fidesz és KDNP képviselői nem vesznek részt, azonban David Pressman vezetésével megjelent néhány NATO-tagország nagykövete.

számolt be tudósításában a hvg.hu az ellenzék kezdeményezésre hétfőre összehívott rendkívüli parlament ülésről, melyen Svédország NATO-csatlakozásáról kellett volna szavazni. Az ellenzék lezárná már a ratifikáció kérdését, hogy ha utolsóként is, de szavazza meg a magyar parlament a svéd csatlakozást.

Mivel a Fidesz és szatellitpártja már pénteken egyértelművé tette, nem vesz részt az ülésen, előre borítékolható volt, hogy az ülés határozatképtelen lesz. Így mindez csak jelképes esemény. Politikai jelzésnek viszont fontos, erre utalhat az is, hogy David Pressman budapesti amerikai nagykövet részt vesz az ülésen néhány másik NATO-tagország nagykövetének társaságában.

Az ülés a napirend előtti felszólalásokkal kezdődött – ezekből mi csak egyet-egyet emelünk ki. Elsőként Kanász-Nagy Máté LMP-s képviselő szólalt fel. Kanász-Nagy azt mondta, szomorú, hogy üresek a kormánypárti padsorok. A távolmaradást kínosnak nevezte, ugyanúgy, mint Svédország NATO-csatlakozásának blokkolását. A parlament ma tárgyalná a kiemelt beruházások kérdését is, a képviselő szerint az is szomorú, hogy a fideszesek távolmaradásával most ezt sem tudják megtenni. A párt azt foglalná törvénybe, hogy a beruházásokról mindig meg kell kérdezni a helyieket is. Szégyenteljesnek nevezte, hogy a kormány előbb konzultál a kínai, vagy egyéb nagyberuházókkal, mint azokkal, akiknek a lakóhelye közelében épülnek ezek a gyárak.

Majd Lezsák Sándor külön kiemelte, hogy "láthatóan a kormány nevében senki nem kíván válaszolni" – ezt a tudósítás szerint hangos nevetés fogadta.

Tordai Bence napirend előtti felszólalásában azt mondta, elvileg azért gyűltek össze, hogy támogassák Svédország NATO-csatlakozását. Majd azt mondta,

"onnan lehet tudni, hogy Orbán Viktor hazudik, hogy mozog a szája".

Szerinte felmerülhet, hogy Orbán Vlagyimir Putyin érdekeit szolgálja, hiszen az ő érdeke a NATO erősödésének akadályozása. A magyar kormány Tordai szerint Magyarország érdekeit elárulja, orosz érdekeket szolgál, így

kérem a Szuverenitásvédelmi Hivatal azonnali közbelépését!"

Tordai közölte, tudja, hogy az előbb említett hivatal az ilyen ügyekkel nem fog foglalkozni. "Ha valaha is feleslegesnek éreznéd magad, akkor gondolj arra, hogy van Hende Csaba is, aki tavaly Svédországban tárgyalt a csatlakozásról" – idézte Jávor Benedeket, aki szerint azzal a látogatással megalázták a magyar Országgyűlést.

Mint ismert, a Svédország NATO-csatlakozásáról szóló előterjesztést tavaly március 1-jén már megtárgyalta az Országgyűlés, csak a végszavazás van hátra.

Lapunk is beszámolt arról, hogy miközben a kormány kihelyezett ülést tart Sopronbánfalván, Kocsis Máté a Facebook oldalán üzente meg, hogy ha a svédeknek fontos a NATO-csatlakozás, akkor idejönnek. Most épp ezt találták időhúzási lehetőségnek, hogy Orbán meghívását próbálják meg érvényre erőszakolni. Addig se kell ratifikálni a csatlakozást, de legalább telik az idő.

(Címlapképünk illusztráció)

Maradjanak velünk!


Ez a Narancs-cikk most véget ért – de még oly sok mindent ajánlunk Önnek! Oknyomozást, riportot, interjúkat, elemzést, okosságot – bizonyosságot arról, hogy nem, a valóság nem veszett el, még ha komplett hivatalok és testületek meg súlyos tízmilliárdok dolgoznak is az eltüntetésén.

Tesszük a dolgunkat. Újságot írunk, hogy kiderítsük a tényeket. Legyen ebben a társunk, segítse a munkánkat, hogy mi is segíthessünk Önnek. Fizessen elő a Narancs digitális változatára!

Jó emberek írják jó embereknek!

Figyelmébe ajánljuk

Gombaszezon

Michelle a magányos vidéki nénik eseménytelen, szomorú életét éli. Egyetlen barátnőjével jár gombászni, vagy viszi őt a börtönbe, meglátogatni annak fiát, Vincent-t.

Világító árnyak

A klasszikus balett alapdarabját annak leghíresebb koreográfiájában, az 1877-es Marius Petipa-féle változatában vitte színre Albert Mirzojan, Ludwig Minkus zenéjére.

Huszein imám mártíromsága

Az Izrael és Irán között lezajlott tizenkét napos háború újra rádöbbentette a régió népeit: új közel-keleti hatalmi rend van kialakulóban. Az egyre élesebben körvonalazódó kép azonban egyre többeket tölt el félelemmel.

„A lehetőségek léteznek”

Úgy tűnik, hogy az emberi történelem és politika soha nem fog megváltozni. Kőbalta, máglyán égő „eretnekek”, százéves háborúk, gulágok… Vagy­is mi sohasem fogunk megváltozni. Reménytelen.

Taxival Auschwitzba

Idén áprilistól a francia közszolgálati televízió közel kilenc­órányi dokumentumfilm-folyamban mutatta be azt a három történelmi pert, amelyek során 1987 és 1998 között a náci kollaboráns Vichy-rezsim egykori kiszolgálóinak kellett számot adniuk bűneikről. A három film mindegyike más-más oldalról mutatja be a megszállás időszakát. A YouTube-on is hozzáférhető harmadiknak van talán a leginkább megszívlelendő tanulsága.

Lábujjhegyen

A hízelgéseknek, a geopolitikai realitásoknak és a szerencsének köszönhetően jól zárult a hágai NATO-csúcs. Azonban az, hogy a tagállamok vezetői jól tudják kezelni az Egyesült Államok elnökének egóját, nem a transzatlanti kapcsolatok legszilárdabb alapja.

Milliókat érő repedések

Évekig kell még nézniük a tátongó repedéseket és leváló csempéket azoknak a lakóknak, akik 2016-ban költöztek egy budafoki új építésű társasházba. A problémák hamar felszínre kerültek, most pedig a tulaj­donosok perben állnak a beruházóval.

Egyenlőbbek

Nyilvánosan megrótta Szeged polgármestere azokat a képviselőket – köztük saját szövetségének tagjait –, akik nem szavazták meg, hogy a júliustól érvényes fizetésemelésük inkább a szociális alapba kerüljön. E képviselők viszont azt szerették volna, hogy a polgármester és az alpolgármesterek bérnövekménye is közcélra menjen.

Pillanatnyi nehézségek

Gyors viták, vetélkedő erős emberek, ügynöközés és fele-fele arányban megosztott tagság: megpróbáltuk összerakni a szép reményekkel indult, de a 2026-os választáson a távolmaradás mellett döntő liberális párt történetét.