Rácz András: Orbán Balázs doktori disszertációjának tézisfüzete nem az ő gépén készült

  • narancs.hu
  • 2024. november 23.

Belpol

Szerint felmerül a kérdés, hogy a disszertációnak ki a tényleges szerzője. 

„Elolvastam az ELTE ÁJK honlapján Orbán Balázs tézisfüzetét. A tézisfüzet, ami a doktori védés előtt összefoglalja az értekezés fő mondanivalóját. Úgy tűnik, hogy az anyag nem az ő, hanem az egyik beosztottja gépén készült, legalább részben” – írja Rácz András Oroszország-szakértő a Facebookon.

Orbán Balázs kutatási témája „A szabad mandátum és a nemzeti szuverenitás alkotmányjogi összefüggései”, ami Rácz szerint azért érdekes, mert a miniszterelnök politikai igazgatója soha nem foglalkozott. „Egyetlen egy ilyen témájú cikke van, ezt közösen írta egy Árpási Botond nevű szerzővel 2023-ban” – írja a szakértő. 

„Nem lényegtelen részlet, hogy a cikkben Árpási első szerző, míg Orbán Balázs csak a második. Tudományos szokásjog szerint az első szerző mindig az, aki a legtöbb, legfontosabb munkát tette bele az adott kutatásba” – írja Rácz,  hozzátéve, természetesen elképzelhető az is, hogy Orbán Balázs csak udvarias volt és az ábécérendben előrébb lévő kollégáját előre engedte a szerzőségben.

Rácz bejegyzése szerint a cikkben Árpási Botond neve mellett a következő szerepel hivatkozásként: „A szerző politikai tanácsadó, Miniszterelnöki Kabinetiroda. Politológus, politikatudományi alap- és mesterszakos diplomáját az Eötvös Loránd Tudományegyetem Állam- és Jogtudományi Karán szerezte 2018-ban, illetve 2021-ben. Egyetemi tanulmányai során az Országos Tudományos Diákköri Konferenciákon munkáival helyezéseket ért el. A politikai vezetéselméleti kérdésekkel foglalkozó írásai megjelentek akadémiai folyóiratokban, illetve könyvfejezet formájában is. gergely [dot] botond [dot] arpasi [at] mk [dot] gov [dot] hu”. Másképp fogalmazva: Árpási Botond konkrétan Orbán Balázs beosztottja (pontosabban, 2023-ban még biztosan az volt.). A hivatkozott cikkben mindkettejüknek mk.gov.hu-s email címük van.

„Itt jön az érdekesség: a tézisfüzetben a fájl tulajdonságaira klikkelve az jön ki, hogy az anyag szerzője Árpási Botond Gergely. (...) Innentől kezdve két lehetőség van. Az egyik, hogy szegény Orbán Balázsnak a Miniszterelnöki Kabinetirodán nincs működő gépe, úgyhogy megkérte egy kollégáját – véletlenül pont azt, akivel a disszertáció témájához leginkább kapcsolódó cikket írta –, hogy hadd üljön oda az ő gépéhez dolgozni, mert a sajátja tartósan üzemképtelen. (...) 

A másik opció ugyebár az, hogy a tézisfüzetet nem Orbán Balázs, hanem ez a bizonyos Árpási Botond Gergely írta, illetve szerkesztette a saját gépén, legalább részben”

– fogalmaz Rácz András. 

A szakértő szerint ez izgalmas kérdéseket vethet fel annak kapcsán is, hogy vajon a disszertációnak ki a tényleges szerzője. "Ismétlem: ezzel a konkrét témával Orbán Balázs korábban sosem foglalkozott, kivéve azt az egyetlen cikket, aminek viszont nem ő az első szerzője, hanem ez a bizonyos Árpási Botond."

Pár hete derült ki, hogy Orbán Balázs doktori védésre készül az ELTE-n, aminek nem örült mindenki a doktori tanácsban, ketten is a védésre bocsátás ellen szavaztak. Az ELTE egyik tanszékvezetője kiakadt a helyzeten, ugyanis elképzelhetetlennek tartja, hogy a kiszolgáltatott egyetem objektív döntést hozhat

Orbán Balázs doktori védésének körülményeiről a Magyar Narancs friss lapszámában véleménycikket olvashatnak. 

Maradjanak velünk!


Ez a Narancs-cikk most véget ért – de még oly sok mindent ajánlunk Önnek! Oknyomozást, riportot, interjúkat, elemzést, okosságot – bizonyosságot arról, hogy nem, a valóság nem veszett el, még ha komplett hivatalok és testületek meg súlyos tízmilliárdok dolgoznak is az eltüntetésén.

Tesszük a dolgunkat. Újságot írunk, hogy kiderítsük a tényeket. Legyen ebben a társunk, segítse a munkánkat, hogy mi is segíthessünk Önnek. Fizessen elő a Narancs digitális változatára!

Jó emberek írják jó embereknek!

Figyelmébe ajánljuk

Gombaszezon

Michelle a magányos vidéki nénik eseménytelen, szomorú életét éli. Egyetlen barátnőjével jár gombászni, vagy viszi őt a börtönbe, meglátogatni annak fiát, Vincent-t.

Világító árnyak

A klasszikus balett alapdarabját annak leghíresebb koreográfiájában, az 1877-es Marius Petipa-féle változatában vitte színre Albert Mirzojan, Ludwig Minkus zenéjére.

Huszein imám mártíromsága

Az Izrael és Irán között lezajlott tizenkét napos háború újra rádöbbentette a régió népeit: új közel-keleti hatalmi rend van kialakulóban. Az egyre élesebben körvonalazódó kép azonban egyre többeket tölt el félelemmel.

„A lehetőségek léteznek”

Úgy tűnik, hogy az emberi történelem és politika soha nem fog megváltozni. Kőbalta, máglyán égő „eretnekek”, százéves háborúk, gulágok… Vagy­is mi sohasem fogunk megváltozni. Reménytelen.

Taxival Auschwitzba

Idén áprilistól a francia közszolgálati televízió közel kilenc­órányi dokumentumfilm-folyamban mutatta be azt a három történelmi pert, amelyek során 1987 és 1998 között a náci kollaboráns Vichy-rezsim egykori kiszolgálóinak kellett számot adniuk bűneikről. A három film mindegyike más-más oldalról mutatja be a megszállás időszakát. A YouTube-on is hozzáférhető harmadiknak van talán a leginkább megszívlelendő tanulsága.

Lábujjhegyen

A hízelgéseknek, a geopolitikai realitásoknak és a szerencsének köszönhetően jól zárult a hágai NATO-csúcs. Azonban az, hogy a tagállamok vezetői jól tudják kezelni az Egyesült Államok elnökének egóját, nem a transzatlanti kapcsolatok legszilárdabb alapja.

Milliókat érő repedések

Évekig kell még nézniük a tátongó repedéseket és leváló csempéket azoknak a lakóknak, akik 2016-ban költöztek egy budafoki új építésű társasházba. A problémák hamar felszínre kerültek, most pedig a tulaj­donosok perben állnak a beruházóval.

Egyenlőbbek

Nyilvánosan megrótta Szeged polgármestere azokat a képviselőket – köztük saját szövetségének tagjait –, akik nem szavazták meg, hogy a júliustól érvényes fizetésemelésük inkább a szociális alapba kerüljön. E képviselők viszont azt szerették volna, hogy a polgármester és az alpolgármesterek bérnövekménye is közcélra menjen.

Pillanatnyi nehézségek

Gyors viták, vetélkedő erős emberek, ügynöközés és fele-fele arányban megosztott tagság: megpróbáltuk összerakni a szép reményekkel indult, de a 2026-os választáson a távolmaradás mellett döntő liberális párt történetét.