Polt Péter írásbeli válaszából kiderül: azt sem tudja, miben folyik nyomozás

Belpol

Elég súlyos ellentmondásra derült fény egy, az orosházi férfi kézilabdát érintő 1,3 milliárd forintos szabálytalan tao-felhasználási ügyben. A minden jel szerint költségvetési csalás gyanúja ügyében tett fel írásbeli kérdést Tóth Bertalan (MSZP) országgyűlési képviselő Polt Péter legfőbb ügyésznek, aki azt válaszolta, hogy az ügyben nem indult büntetőeljárás. A Narancs.hu-t korábban és most is az ellenkezőjéről tájékoztatta a NAV Dél-alföldi Bűnügyi Igazgatósága.  A Sportállamtitkárság hallgat az ügyben.

Az elmúlt időszakban több cikkben számolt be portálunk arról, hogy látszólag minden előzmény nélkül 2022 nyarán összeomlott a korábban sokáig a NB I-ben vitézkedő, utóbb már csak a másodosztályban szereplő Orosházi Férfi Kézilabda Egyesület (OFKSE). „Kedves Követőink, Szurkolóink! Sajnálattal tudatjuk, hogy felnőtt csapatunkat a szükséges anyagi támogatás hiányában nem tudjuk elindítani a 2022/2023-as NB I./B bajnokságban” – az Orosházi Férfi Kézilabda SE-nek ez a 2022. július 13-i bejelentése meglepő volt, hiszen az egyesület közgyűlése előtte két hónappal, áprilisban fogadta el a 2021-es évről szóló, könyvvizsgálóval megerősített pénzügyi beszámolót – amely mindent rendben talált. Az éves tao-­bevétel 200 millió forint volt.

Közel két évvel ezelőtti cikkünkben arra jutottunk, hogy minimum 351, de pesszimistább forgatókönyvek szerint akár 500 millió forint ki nem fizetett számlát és tartozást hagyott maga mögött a klub, amelynek a klub költségvetésében nincs fedezete. Idén januárban arról számoltunk be, hogy a volt orosházi kézilabda klub ügyében milliárdos a károkozás, az egyesület felszámolását már 2023 nyarán elrendelte a Gyulai Törvényszék, és a Paladino Kft. nevű felszámoló cég meg is kezdte ezt a munkát.

Ezt a fordulatot újabb követte. Idén január végén a Honvédelmi Minisztérium (HM) Sportállamtitkárságán jártunk, ahol közérdekű adatigénylésünk nyomán betekintést nyertünk az dél-békési sportegyesület tao-támogatás révén megvalósult sportprogramjainak megvalósításába. De pontosabb, ha úgy fogalmazunk, hogy ezek elmaradásába. Az elénk tárt dokumentumok alapján arra jutottunk: kamatokkal együtt 1,3 milliárd forintot kellene visszafizetni a tao-támogatások szabálytalan felhasználása miatt az orosházi férfi kézilabdaklubnak. Akkori összegzésünk szerint az illetékes államtitkárság vizsgálódik, a NAV nyomoz, felelősök egyelőre nincsenek. Oknyomozásunk során többször írásban megkerestük a NAV Dél-alföldi Regionális Bűnügyi Igazgatóságát, arról érdeklődve, hol tart a munkájuk. Mindannyiszor azt válaszolták, hogy a vizsgálódás, de az idevágó jogszabályokra és a nyomozás érdekeire hivatkozva egyelőre nem közölhetnek többet.

Ezekre a cikkekre alapozva nemrégiben írásbeli kérdéssel fordult Tóth Bertalan szocialista parlamenti képviselő Polt Péter legfőbb ügyészhez. „Hol tart a nyomozás az Orosházi Férfi Kézilabda Sportegyesület ügyében?” – ez volt a címe írásbeli kérdésének, amelyhez mellékelte a témában írt cikkeinket. Emellett röviden összegezte a történteket, majd kérdéseket tett fel a legfőbb ügyésznek. „Milyen nyomozati eljárásokat folytattak le eddig az Orosházi Férfi Kézilabda Sportegyesület ügyében? 2. Lezárult-e már a nyomozás az eset kapcsán? 3. Milyen bűncselekmények gyanúja merült és kiket gyanúsítanak az elkövetésével? 4. Mikor léphet tárgyalási szakaszba az ügy?” – firtatta Tóth Bertalan.

„A képviselő úr kérdésében megjelölt cselekmény tárgyában, az Orosházi Férfi Kézilabda Sportegyegyesületet érintően nem indult büntetőeljárás. A tartalom szerinti elbírálás elvére figyelemmel, ezért kérdését feljelentésént értékelem, és azt a Nemzeti Adó- és Vámhivatal Bűnügyi Főigazgatóságának továbbítottam. A feljelentés érdemi elbírálásáról a nyomozó hatóság fog tájékoztatást nyújtani” – írta válaszában a legfőbb ügyész.

Polt válasza meglepő, mert leszögezte: az ügyben „nem indult büntetőeljárás”, holott eddigi oknyomozásunk során ennek az ellenkezője derült ki többször is. A NAV Dél-alföldi Bűnügyi Igazgatósága megkeresésünk nyomán mindannyiszor megerősítette, hogy az ügyben nyomoznak, vizsgálódnak. Továbbá amikor az idén január végén a HM Sportállamtitkárságán jártunk, akkor az államtitkárság illetékesei egyértelművé tették, hogy az ügyben a lehető leghamarabb megteszik a szükséges lépéseket. Polt Péter mostani közlése viszont cáfolni látszik a kecskeméti NAV bűnügyi igazgatóság eddigi közléseit. De arra is enged következtetni, hogy a Sportállamtitkárság nem tette meg a nagyösszegű szabálytalanság miatt beígért jogi lépéseit.

Mindezekre tekintettel és a legfőbb ügyész válasza után újfent a NAV Dél-alföldi Regionális Bűnügyi Igazgatóságához és a HM Sportállamtitkárságához fordultunk. Arra voltunk kíváncsiak, hogy portálunk nincs tisztában az ügy fejleményeivel, vagy Polt Péter válasza pontatlan, netán a tényeket mellőzve, ekként saját apparátusára támaszkodva a vádhatóság első embere egy konkrét országgyűlési kérdés nyomán nem tudja, miben folyik és miben nem folyik nyomozás. A Sportállamtitkárságtól pedig azt tudakoltuk, hogy az év elején feltárt, kamatokkal együtt 1,3 milliárdos szabálytalan tao-felhasználás miatt megtették-e azokat a jogi lépéseket, amelyekről korábban beszéltek.

A Nemzeti Adó- és Vámhivatal Dél-alföldi Bűnügyi Igazgatósága Bács-Kiskun Vármegyei Vizsgálati Osztály I. rövid válaszában azt írta, hogy „a korábban adott válaszunkat tekintse irányadónak”. Ez nem jelent mást – ellentétben Polt válaszával –, hogy folyik a vizsgálat. A HM Sportállamtitkárságának pedig két hét nem volt elegendő, hogy válaszoljon a feltett kérdésünkre.

Akárhogyan is állnak a dolgok, immár biztos, hogy a legfőbb ügyész kezdeményezésére, aki feljelentésként értékelte az írásbeli kérdésben foglaltakat, nyomozás, azaz büntetőeljárás indul az Orosház Férfi Kézilabda Sportegyesület ügyében, amelyet ügyvezetőként sokáig Vajer Tamás vezetett. Könnyen lehet, hogy a Polt által a Nemzeti Adó- és Vámhivatal Bűnügyi Főigazgatóságának továbbított ügyben a kecskeméti kollégák szólnak: mi már jóideje nyomozunk az ügyben. A Sportállamtitkárság pedig sem a milliárdos tao-csalás, sem a lapunknak adandó válasz ügyében nem érzi magát illetékesnek.

Maradjanak velünk!


Mi a Magyar Narancsnál nem mondunk le az igazságról, nem mondunk le a tájékozódásról és a tájékoztatás jogáról. Nem mondunk le a szórakoztatásról és a szórakozásról sem. A szeretet helyét nem engedjük át a gyűlöletnek – a Narancs ezután is a jó emberek lapja lesz. Mi pedig még többet fogunk dolgozni azért, hogy ne vesszen el végleg a magyar igazság. S közben még szórakozzunk is egy kicsit.

Ön se mondjon le ezekről! Ne mondjon le a Magyar Narancsról!

Vásárolja, olvassa, terjessze, támogassa a lapot!

Figyelmébe ajánljuk

Polt Péter írásbeli válaszából kiderül: azt sem tudja, miben folyik nyomozás

Elég súlyos ellentmondásra derült fény egy, az orosházi férfi kézilabdát érintő 1,3 milliárd forintos szabálytalan tao-felhasználási ügyben. A minden jel szerint költségvetési csalás gyanúja ügyében tett fel írásbeli kérdést Tóth Bertalan (MSZP) országgyűlési képviselő Polt Péter legfőbb ügyésznek, aki azt válaszolta, hogy az ügyben nem indult büntetőeljárás. A Narancs.hu-t korábban és most is az ellenkezőjéről tájékoztatta a NAV Dél-alföldi Bűnügyi Igazgatósága.  A Sportállamtitkárság hallgat az ügyben.

Csődközeli helyzetben billeg a BKV

28 milliárd forint hiányzik a BKV idei költségvetéséből a túléléshez. A közlekedési társaság adósságátütemezést kér, a jövő évi működéshez pedig a BKK-val 30 milliárdos hitelkeretre pályázna. Ráadásul mivel az igazgatósági és a felügyelő bizottsági tagok megbízatása lejárt, több hete törvénytelenül működik, ahogy a többi fővárosi cég is.