Miről árulkodik a módosított költségvetés?

Rendeleti kupleráj

Belpol

A kormány rendeletben módosította a 2023-as költségvetést – ez annak a beismerése, hogy az eredeti verzió köszönőviszonyban sem volt a valósággal.

December 29-én este jelent meg Orbán Viktor aláírásával a Magyar Közlönyben a 2023. évi költségvetés rendeleti úton végrehajtott módosítása, amely számos lényeges ponton írja át a tavaly nyáron elfogadott büdzsét. Normális, de még normalitásba hajló körülmények között sem volna elképzelhető, hogy a költségvetést rendeletben szabályozzák. Ezzel vélhetően a kormány is tisztában van, legalábbis erre utal, hogy a Miniszterelnökséget vezető Gulyás Gergely a két ünnep között belengette: a kormány az Országgyűlésnek is beterjeszti majd a 2023-as költségvetés módosításait. Hogy abban mi lesz pontosan, arról egyelőre nem lehet tudni. Ahogyan arról sem, hogy mit gondol Magyarország kormánya a 2023-as évről, illetve az azt követő időszakról.

A Pénzügyminisztérium december 30-án közzétett egy középtávú prognózist, ám az abban szereplő számok zavarba ejtően értelmezhetetlenek. Mintha 2023 nem egy válságos időszak folytatása lenne, hanem valami egyedi és fura időszak, amelynek semmi hatása nem lesz középtávon, egyszerűen elmúlik, mint a megfázás.

A tervek

Tavaly nyáron sejteni lehetett már, hogy nem lesz minden rendben a 2023-as költségvetéssel. És nem is elsősorban a szomszédban dúló háború miatt. Boldogabb országokban a kormány valamikor augusztus végén kezdi meg a költségvetés összeállítását, az őszi ülésszakon az Országgyűlés megtárgyalja, hogy karácsony előtt meg lehessen szavazni, nagyjából egy időben az adótörvényekkel. Ehhez képest a magyar kormány már a nyár közepén készen volt a büdzsével – egy olyan időszakban, amikor azt sem lehetett tudni, egyik napról a másikra mi történhet a gazdaságban.

A költségvetés számai már akkor sem voltak hihetők, amikor az Országgyűlés tárgyalta a javaslatot. Ezt még a kínosan szervilis Költségvetési Tanács is pedzegette, jóllehet a költségvetési törvényhez csatolt határozatában annyit jegyzett meg, hogy vannak kockázati tényezők a rendszerben – jelesül a háború, az elszállt infláció, a gazdaság tervezettnél lassabb növekedése és az energiaválság.

A kormány az alábbi mutatókat nézte be, és nem néhány tizeddel: gazdasági növekedés, infláció, államháztartási hiány, kamatkiadások. A távlatos tervek minden bizonnyal arról szóltak, hogy a választási év és a jelentős kiköltekezés után 2023-tól minden visszaáll a normál kerékvágásba – csökkenő hiánnyal, elfogadható mértékű növekedéssel és az állam számára kellemesen magas inflációval. A kordában tartott magasabb infláció alapvetően az állam barátja: a bevételek nőnek, az adósság pedig a GDP arányában folyamatosan csökken. Itt nem ez jött össze. A kormány megpróbálta valamennyire leszorítani az árindex drasztikus emelkedését az ársapkák bevezetésével, ám ez csak olaj volt a tűzre, mára az infláció rendkívül magas szinten ragadt be: miközben Európa országai túljutottak az inflációs csúcson, addig Magyarországon ez még csak most jön. A megtakarítások, a jövedelmek, a transzferek – nyugdíj, járadékok, juttatások – folyamatosan veszítenek az értékükből, és ezt nemigen lehet béremelésekkel kompenzálni, illetve nem lehet finanszírozni.

Nem segíti a gazdaságot az sem, hogy a rendkívül magas kamatkörnyezetben kigazdálkodhatatlanul drága lett a hitelezés – a beruházási ráta ezért a földbe állhat az idén, a lakosság számára pedig szinte elérhetetlenné válik a hitelfelvétel.

A cikk további része csak előfizetőink számára elérhető.
Soha nem volt nagyobb szükség önre! A sajtó az olvasókért szabad, és fennmaradásunk előfizetőink nélkül nem lehetséges. Legyen előfizetőnk, tegyen egy próbát velünk és támogassa a demokratikus és liberális Magyarország ügyét!

Neked ajánljuk

A kutya mellett

A filmművészetben a Baran című, egyszerre realista és költői remekmű (Madzsid Madzsidi) jóvoltából csodálkozhatott rá a világ először az iráni afgán menekültek sorsára.

Iszony

Kegyetlen, utálatos film Veronika Franz és Severin Fiala legújabb munkája (ők a felelősek a 2014-es, hasonlóan bársonyos Jó éjt, anyu! című horrorért).

Elvis gyémánt félkrajcárja

  • - turcsányi -

Van a Hülye Járások Minisztériumának egy vígjátéki alosztálya, ott írták elő, hogy ha valaki el akarja kerülni a helyzetkomikumok – művészileg nyilván szerfelett alantas – eszköztárának használatát, hősét úgy kell járatnia (lehetőleg a medence partján), hogy a mozgása végig magán hordozza a szerepét.

Saját magány

A Comédie-Française évszázadok óta egyre bővülő, immár többezresre duzzadt repertoárjából most a klasszicista szerző modern köntösbe bújt, Guy Cassiers rendezésében újragondolt változatát hozták el Budapestre – pár hónappal a premier után.

Az én bilincsei

A Losoncról származó Koós Gábor (1986) a Képzőművészeti Egyetem grafikaszakán végzett, és még tanulmányai idején monumentális, több mint két méter magas munkáival lett ismert.

Kihaltunk volna

Ez az átfogó nőtörténeti mű nem Hatsepszut, az egyiptomi fáraónő, vagy Endehuanna, a sumér költőnő, és még csak nem is a vadászó férfi, gyűjtögető nő meséjével kezdődik, hanem egy mára kihalt, hüvelykujjnyi, rovarevő, tojásrakó, pocokszerű lénytől indulunk el, amely még a dinoszauruszok lába mellett osonva vadászott.

Megint vinnének egy múzeumot

Három évvel ezelőtt a Múzeumok Nemzetközi Tanácsa, az ICOM hosszas viták után olyan új múzeumi definíciót alkotott, amelyről úgy vélték, hogy minden tekintetben megfelel a kor követelményeinek. Szerintük a társadalom szolgálatában álló, nem profitorientált, állandó intézmények nevezhetők múzeumnak, amelyek egyebek közt nyitottak és befogadók, etikusak és szakszerűek…

A vezér gyermekkora

Eddig csak a kerek évfordulókon – először 1999-ben, a rejtélyes okból jócskán túlértékelt első Orbán-kormány idején – emlékeztek meg szerényen arról, hogy Orbán Viktor egy nem egész hét (7) perces beszéddel 1989-ben kizavarta a szovjet hadsereget Magyarországról.

Kaland a Botondok házában

Amikor megláttuk szegény doktor Szabót Szentkirályi Alexandra csomagtartójába gyömöszölve, kifacsart végtagokkal, az első reakciónk, mint minden rendes embernek, a segíteni akarás volt. Szabadítsuk ki doktor Szabót menten! – buzgott fel mindannyiónkban a tettvágy. Igen ám, de hogyan?

Netanjahu háborúja

Izrael, vagy inkább az országot önmagával azonosító Benjamin Netanjahu miniszterelnök háborút indított Iránnal. Az akció deklarált célja az Izraelt létében fenyegető iráni atomprojekt felszámolása.

Az új Közel-Kelet

A Hamász és a Hezbollah után Izrael utolsó nagy ellenfelét is katonai eszközökkel kényszerítené térdre. Az iráni nukleáris ambíciók jövőjén túl immár a teheráni rendszer fennmaradása is kérdéses.