Annak ellenére, hogy a kormány már megígérte az átlagosan 32 százalékos fizetésemelést a, furcsa módon a pedagógusok nem tudják, mennyi lesz az annyi a hónap végén – ami azért is abszurd, mert viszonylag nehezen képzelhető el úgy törvényes munkavállalói-munkáltatói viszony, hogy az előbbi nem tudja, mennyi is a fizetése. A béremelést pontosító rendelet is csak január 18-án jelent meg.
Rétvári Bence, a Belügyminisztérium (BM) parlamenti államtitkára most azt mondta egy „sajtótájékoztatón”, hogy legkésőbb január 30-ig minden pedagógus megkapja a hivatalos értesítést az őt érintő béremelés pontos összegéről, február elején pedig valamennyien a számlájukon fogják látni a megemelt fizetést.
Az államtitkár azt sem felejtette el megemlíteni, hogy a mostani a valaha volt legnagyobb fizetésemelés, és februártól a pályakezdők jogszabályban meghatározott legkisebb bére gyakornokként bruttó 528 ezer forint lesz. Pedagógus I. kategóriában legkevesebb 538 ezer forintot, pedagógus II. fokozatban 555 ezer forintot kereshetnek az oktatók és nevelők, míg a mesterpedagógusok fizetése 630 ezer forintról indul, a kutatótanárok bérének alsó határa pedig 750 ezer forint lesz. A döntés több mint 140 ezer embert érint.
Az államtitkár megjegyezte: az átlagnál nehezebb feladatokat ellátó, hátrányos helyzetű térségekben dolgozó pedagógusoknak a fentieknél is 20 százalékkal nagyobb fizetést garantál a törvény.
A sajtótájékoztató érdekessége volt, hogy azt a Nemzeti Pedagógus Kar székházában tartották, mert ez volt az a szervezet, amely „biztos partnerként végig támogatta és segítette a béremelés megvalósulását.” A Nemzeti Pedagóguskar a meglévő szakszervezetek ellenében létrehozott testület, amelynek elnöke, Horváth Péter nem nagyon szokta elmondani, miről van szó, amikor a kormánnyal tárgyal.