Interjú

„A felháborodás a jó politika üzemanyaga”

Pikó András, Józsefváros polgármestere

Belpol

Optimista. Bízik abban, hogy a többség egyetért a politikájával. Kockázatot vállalt, hiszen például az autós-gyalogos vitában egyértelműen a gyalogosok mellett lépett fel. Jövőre kiderül, megérte-e a sok vita és egyeztetés, és hogy hatásos-e a Fidesz gettó­propagandája.

Magyar Narancs: Folynak már a tárgyalások a következő önkormányzati választások ügyében?

Pikó András: Nem, mert a 2019-ben megválasztott testületnek még jócskán van dolga. Be kell fejezni a vállalt programokat, továbbá Józsefvárosnak költségvetést kell biztosítanunk 2024-re is. Amikor ezzel végeztünk, akkor fogunk leülni, szerintem januárban.

MN: A nagykoalíció tavaly kettészakadt. A kivált szocialista és DK-s képviselők azt mondták, stratégiailag támogatják a Pikó-programot. Ez mennyiben valósult meg, illetve hol vannak azok a pontok, ahol érződik a szakadás?

PA: Nem nagyon érzek szakadást, ugyanarra a programra esküdtek fel ezek a képviselők is. Egyetlen személyi kérdésben volt egyet nem értés azóta. A kiválásnak inkább pártpolitikai okai voltak. Az ellenzéki oldalon is van verseny, a kiválók úgy gondolták, hogy jobban láthatóvá válnak, ha külön frakcióba ülnek.

MN: Az országos kormánymédia szerint itt borzasztó az élet, mert szemét és bűnözés van, hajléktalanok mindenhol. A kerületen kívüliek úgy értelmezik ezt, ahogy akarják, de a helyi lakosokat valóban befolyásolni lehet ezekkel az üzenetekkel?

PA: A lakosok látják a megújult Déri Miksa utcát, a megújult Blahát, a bevezetett új támogatásokat, a megújuló óvodákat. Józsefváros nagyon sokszínű és politikailag is rendkívül tagolt, kiegyensúlyozott kerület. A Fideszben ezt Kocsis Máté hitbizományának és uradalmának tartják. Komoly veszteségként élték meg azt, hogy már nem ők irányítják az önkormányzatot. 2019 ősze óta folyamatos ez a kampány. A Fidesz stratégiája egyértelmű: meg akarja gátolni, hogy Józsefváros minden belső különbözőség ellenére is erős közösség legyen. A Fidesz kommunikációs központjából irányított lejárató kampány célpontja elsősorban a polgármester, de nem egyszerűen a polgármester karaktergyilkolászása zajlik, hanem Józsefvárosé is. Amikor Csöveslágernek nevezik Józsefvárost, és mögé szerkesztenek egy füstölgő gyárkéményt, az gyomorforgató. És eléggé náci dumának tűnik. A Fidesz ráállt erre. Van, amikor gettónak mondja Józsefvárost, de Józsefváros a mi otthonunk.

MN: És az ő otthonuk is, nem?

PA: De ember szokott így beszélni az otthonáról? Lehet, hogy az otthonod nem a legszebb, nem a legjobb, de érzelmileg kötődsz hozzá. Abba nem fér bele a mindenáron való gyalázkodás és a mindenáron való ártás.

MN: A statisztikák részben cáfolják a propagandát.

PA: Budapest és azon belül Józsefváros kifejezetten biztonságos hely európai összehasonlításban. De a biztonságérzetünket nem az határozza meg, hogy milyen lenne máshol, hanem az, hogy hány perc alatt ér ki a rendőr. Volt egy nagy csökkenés a Covid alatt, majd egy visszapattanás: a bűnözési ráta most a 2018-as, 2019-es szinten van. Országosan is van egy romló trend, és mindenki, aki a belső kerületekben él – nemcsak Józsefvárosban, hanem az V., VI., VII. és IX. kerületben – pontosan látja ezt. A drogfogyasztásról és a drogterjesztésről van szó. A felújított Blaha Lujza tér környéki utcákban társasházakba törtek be drogfogyasztók, drogterjesztők, agresszívan viselkedtek, a rendőrség sokáig nem tudott érdemben reagálni. Jó kérdés, hogy miért nem. De a baj, ami újonnan keletkezett, rettenetesen zavarja az embereket. És az is zavarja, ha azt érzik, hogy a rendőrség nem megfelelően, vagy nem időben reagál. Ezért volt szükséges, hogy megtámogassuk a rendőrséget egy társadalmi kampánnyal, ez a Biztonságos utcákat, most! kampány. Azóta sikerült rendőrjárőrt telepíteni a Blaha Lujza térre, és sikerült a környékbeli utcákat biztonságossá tenni. Nagyon bízom abban, hogy a józsefvárosi rendőrök folytatják ezt. Kevesen tudják, de Budapesten belül a mi önkormányzatunk támogatja a legnagyobb összegekkel a rendőrség munkáját. Hatvan lakást bocsátunk a rendőrség rendelkezésére – a mi elkötelezettségünk töretlen.

A cikk további része csak előfizetőink számára elérhető.
Ha szeretné elolvasni, legyen ön is a Magyar Narancs előfizetője, vagy ha már előfizetett, jelentkezzen be!

Neked ajánljuk

És meghalni a gyönyörtől

„A fájdalom politikai kérdés, a gyönyör politikai kérdés” – okítja a haldokló Mollyt (Michelle Williams) egy gyönyörű leszbikus (Esco Jouléy), aki egy személyben radikálisan szabad szexuális felfedező és empatikus szociális munkás is.

Végtére is a gyerek az első

Lehet-e hazugságra építeni értelmes életet, főleg másokét, a családtagjainkét, a gyerekünkét? Persze kizárólag az ő érdekükben! Van-e olyan érdek, ami fontosabb, mint az igazság?

Kísérleti fizika

Öveges József fizikus, piarista szerzetes, tanár, mondhatni mé­dia­­sztár volt a hatvanas–hetvenes években. Közvetlen stílusban, élvezetesen előadott ismeretterjesztő előadásai és a közben bemutatott kísérletek tették ismertté.

Micimackóék felnőttek

Ládaasztal a fő díszletelem a Három Holló pincehelyiségének apró színpadán, olyan, amilyenek mellett a fesztiválokon szoktunk iszogatni. Körülötte jégkockához hasonló, hol egységes kékben, hol különböző színekben pompázó ülések. Gyerekként nem egészen így képzeltük a Százholdas Pagonyt.

A ház torka

Egy Pireneusok mélyén megbújó faluban, a Clavell házban a család egyik nőtagja éppen haldoklik. Hörgő, bűzölgő, démonisztikus tusa ez, pokoli gyötrelem. Nem véletlenül gondolunk a pokolra és érezzük meg egy földöntúli lény jelenlétét.

Mi a művészet?

Hazánk kulturális miniszterének, Hankó Balázsnak – aki a 2023-as és a 2024-es szja-bevallásának „munkáltató” rovatába is „Kultúrális és Innovációs Minisztériumot” írt – érezhető, napi gondjai vannak a nyelvhasználattal.

A javaik és az életük

Válaszolnak… Az a legjobb ebben a szánalmas bolhacirkuszban, hogy válaszolnak, és megmagyarázzák. Hogy az nem is úgy van, mert nem is az övéké, csak épp náluk van, valahogy. Bérelték, lízingelték, amikor egy percre nem figyeltek oda, a nyakukba akasztotta valaki vagy valami. Néztem a tájat, és rám esett, a Jane Birkin meg a táskája, szerencsére nem az egész Gainsbourg család, gyerekkel, kutyával, szivarral.

Honfiak  

–Librettó–

(A helyszín az első négy felvonásban mindvégig a miniszterelnök dolgozószobája.)

Nemcsak a hősök arcai

82 éve, 1943. április 19-én kezdődött, és szűk egy hónapig tartott a varsói gettófelkelés. Miközben a nácik leszámoltak az alig felfegyverzett lázadókkal, porig rombolták a zsidók számára kijelölt városrészt, a túlélőket pedig haláltáborokba küldték, Varsó többi része a megszállás hétköznapjait élte. Hogyan emlékezik ma Lengyelország a világháború alatti zsidó ellenállás legjelentősebb mozzanatára?

„A legkevésbé sem keresztényi”

A nyugati populista mozgalmak és pártok a kereszténység kifacsart értelmezését használják fegyverként a hatalomért folytatott harcban, miközben a hagyományos kereszténydemokrácia identitásválságba került. A Princeton University professzora arra is figyelmeztet: legalább mi ne beszél­jünk szélsőjobboldali „hullámról”.

Mindenki hibázhat

Nem állítható, hogy a KSH direkt hamisítana adatot a szegénységi mutatók kiszámításánál. Mégis, valahogy mindig a „kellő” irányba mutatnak a számok.