Folyamatos fenyegetések, megfélemlítések érik az SZFE dolgozóit

  • narancs.hu
  • 2020. október 26.

Belpol

A bíróság a napokban jogszerűtlennek minősítette az SZFE-dolgozók sztrájkját, a sztrájkbizottság fellebbez a döntés ellen.

„A törvényszék jogszerűtlennek minősítette sztrájkunkat, tagadva követeléseink gazdasági és szociális jellegét. Az ítélet indoklása szerint a szenátus jogköreinek visszaszerzése a fenntartótól nincs összefüggésben a dolgozók gazdasági és szociális érdekeivel, mert pusztán a szenátus tagjainak biztosít jogokat. A mi álláspontunk továbbra is az, hogy egy felsőoktatási intézményben a szenátus hatáskörének terjedelme kulcskérdés, ugyanis a szenátus gyakorolja az egyetem alaptörvényben biztosított jogait” – mondta a Színház- és Filmművészeti Egyetem (SZFE) sztrájkbizottságának tagja hétfőn sajtótájékoztatón. Hozzátette, fellebbeznek a határozat ellen. Október 15-én megfogalmaztak egy további követelést, ami a modellváltás teljes visszafordítását, az egyetem alapítványi fenntartásának megszüntetését célozza. „A modellváltás egy olyan jelentőségű kérdés, amiben a fenntartó nem jogosult dönteni. Ezt a követelésünket magának, Magyarország kormányának címeztük. Választ, eddig nem kaptunk” – mondta.

„Mindeközben a dolgozók folyamatos fenyegetésekkel és megfélemlítésekkel néznek szembe a kancellár és a rektorhelyettesnek kinevezett két úr részéről” – folytatta a sztrájkbizottság másik tagja – „A kancellár először fenyegetést intézett a dolgozók felé, hogy nem fizeti ki a bérüket, ez a fenyegetés végül munkajogi szempontból teljesen alaptalannak bizonyult, a bért ki kellett fizetnie” – mondta, hozzátéve, a kancellár folyamatosan követeli a sztrájkban résztvevők névsorát, majd megemlítette, hogy megváltoztatta az őszi szünet időpontját, ami nagyban megnehezíti a dolgozók munkáját. Az SZFE sztrájkbizottsága végül leszögezte, folytatják a sztrájkot, és továbbra is szorgalmazzák, hogy megkezdhessék az Innovációs és Technológiai Minisztériummal az érdemi tárgyalásokat.

„Továbbra is a kormányhoz fordulunk, hogy visszaszerezzük az alaptörvényben rögzített egyetemi autonómiánkat. Nyomatékosan felhívjuk a Magyar Rektori Konferencia (MRK) figyelmét, hogy amikor a mediátor szerepét játszva hamis illúziót ébreszt a nemlétező konszenzus lehetőségéről, akkor saját történelmi felelősségét hárítja” – mondta az egyetem egyik hallgatója, aki cáfolta az MRK közelmúltbeli közleményét, amiben azt állítják, hogy az SZFE hallgatói egyetértenek a konferencia képviselőivel és háromoldalú egyeztetésről tárgyaltak. Egy másik hallgató cáfolta azokat a híreszteléseket is, miszerint az Európai Parlament Kulturális és Oktatási Bizottsága tárgyalóasztalhoz ültetné az SZFE hallgatóit az általuk el nem ismert kuratórium tagjaival. „A bizottság kedden egyéni meghallgatást tart az érintettek számára” – mondta.

Figyelmébe ajánljuk

A bűn nyomora és a nyomor bűne Vadkeleten

Hogy milyen nyomor vezethet el a bűnhöz, amelyben csak némi élelmet vagy egy fél minimálbért sikerül zsákmányolni? Kik az áldozatok és miért hallgatnak? A leszakadó kistérségek sajnos kiváló terepet jelentenek, hogy egy pillantást vessünk a kétségbeejtő helyzetre. 

Hurrá, itt a gyár!

Hollywood nincs jó bőrben. A Covid-járvány alatt a streamingszolgáltatók behozhatatlan előnyre tettek szert, egy rakás mozi zárt be, s az azóta is döglődő mozizási kedvet még lejjebb verte a jegyek és a popcorn egekbe szálló ára.

Profán papnők

Liane (Malou Khebizi), a fiatal influenszer vár. Kicsit úgy, mint Vladimir és Estragon: valamire, ami talán sosem jön el. A dél-franciaországi Fréjus-ben él munka nélküli anyjával és kiskamasz húgával, de másutt szeretne lenni és más szeretne lenni. A kiút talán egy reality show-ban rejlik: beküldött casting videója felkelti a producerek érdeklődését. Fiatal, éhes és ambiciózus, pont olyasvalaki, akit ez a médiagépezet keres. De a kezdeti biztatás után az ügy­nökség hallgat: Liane pedig úgy érzi, örökre Fréjus-ben ragad.