SZTAKI: Hogyan működik az intézet, és mi vár rá?

Belpol

A SZTAKI iskolapéldája lehetett volna annak, hogyan kell egyensúlyt tartani kutatás és piaci hasznosulás között, de a kormánymédia elintézte, hogy netes szótáraik helyett most a "titkos szoba" jusson mindenki eszébe.

Az MTA egyik kutatóintézetéről, a SZTAKI-ról a kormánymédia "kéjbarlangos" története után már mindenkinek előbb jut eszébe a szív alakú ágy, mint a netes szótárak. Pedig a SZTAKI volt az a kutatóintézet, amelynek működése talán legközelebb állt eddig is ahhoz a kormányzati elképzeléshez, amely a Palkovics-terv részeként ma az MTA és kutatóintézeteinek jövőjét jelenti. A SZTAKI ugyanis eddig is komoly kutatói erőket fordított a piaci szemléletű és ipari megrendelésekre történő kutatásra és fejlesztésre, ám kijelentették: mindez alapkutatások nélkül egyáltalán nem lett volna lehetséges. És a jövőben sem lesz az: alapkutatások nélkül ugyanis nem megy. A heti Magyar Narancs egyik írásában annak jártunk utána, hogyan működik az intézet, és mi várható a jövőben.

A SZTAKI volt például a hazai internet bölcsője, 1991 októberében az első .hu kiterjesztésű doménnév is a sztaki.hu lett. Élen jártak a számítógépes tervezésben is, olyannyira, hogy eredményeik iránt nemcsak belföldön és a tőlünk keletre lévő országokban érdeklődtek, hanem olyan amerikai cégek is, amelyek akkoriban Magyarországon kívántak befektetni. A járművek irányítása mögötti számítógépes tervezés, a hálózati szoftverek fejlesztése vagy a grafikai tervezés mind-mind fontos része volt a SZTAKI-ban folyó munkának. Ezek mögött sok évtizedes kutatói-fejlesztési háttér volt, és kellett is, hogy legyen – az elméleti és gyakorlati szakemberek versengése mindig is jelen volt az intézet életében. „Ennek a két szemléletnek egyszerre kell meglennie, nem egészséges, ha elmozdul valamelyik irányba, főként egy kevésbé igényesebb, kutatási alapokat nélkülöző irányba. Akkor megszűnik az intézet létjogosultsága" – mondta Vámos Tibor, az intézet

false

 

volt igazgatója, aki szerint ez az egyensúlyi állapot valamelyest ma is létezik a SZTAKI-ban, de mutatkozik egyfajta eltolódás az alapkutatásoktól az alkalmazott kutatások és az ipari megrendelések felé.

A teljes cikket, amelyben szó van a szív alakú ágy történetéről és arról, hogyan működik az MTA egyik legzártabb intézetének tartott SZTAKI, és milyen hatásai voltak rá az MTA szétverése körüli eseményeknek, a Magyar Narancs 2019. július 11-én megjelent lapszámában olvashatják. Az újságra itt lehet előfizetni.

Magyar Narancs

A digitális Magyar Narancs digitális olvasójának a digitális olvasáshoz szükség lesz a DIMAG Reader letöltésére. A digitális példányok a következõ platformokon érhetõek el online, és offline is: Iphone/Ipad (iOS), Google Android, PC. Fizessen elõ egy évre, fél évre, negyed évre, egy hétre!

Figyelmébe ajánljuk

Megvenné Grönlandot Donald Trump

  • narancs.hu

Még hivatalba sem lépett Donald Trump, de máris megfogalmazta, milyen fontos lenne az Egyesült Államok számára megszerezni a Dániához tartozó szigetet. A lakosok nem örülnének.

A polgármester kételkedik a pofonjáról készült felvételben, pedig létezik

Nagy János szigetszentmiklósi polgármester képviselői kérdésre nem cáfolta, hogy megütött egy helyi lakost az adventi vásárban, ugyanakkor megkérdőjelezte az erről készült térfigyelő kamerás felvétel létezését. Lapunk a vita eldöntését azzal segíti, hogy közreadja a felvétel egyik részletét. A polgármester pofonja utáni testületi ülésen a városvezetőt kötelezték arra, ha büntetőügy részese lesz, köteles arról beszámolni.