Tavaly január 31-én kezdődött az az országos tanársztrájk, amivel akkor a béremelést szerették volna kiharcolni a pedagógusok. A 20 ezer tanár részvételével zajló akció mintegy nyitánya volt annak a sztrájk-, demonstráció- és polgári engedetlenségi sorozatnak, amihez ősszel és télen a diákok, civilek és sokan mások csatlakoztak. A pedagógusok követelései azóta a béremelés mellett a sztrájkjog visszaállítására és úgy általában a közoktatás rendbetételére vonatkoznak. A hatalom egyre drasztikusabb eszközökkel igyekszik elfojtani a tiltakozóakciókat, amelyek kedden, az egyéves évfordulón újabb országos eseményekkel folytatódnak. Összeszedtük a legfontosabb megmozdulásokat, akciókat, eseményeket.
- Szolidaritás napja elnevezéssel kétórás sztrájkot szervez a Pedagógusok Demokratikus Szakszervezete (PDSZ). A reggel 8-tól 10 óráig tartó munkabeszüntetésben a szakképzésben dolgozók is részt vesznek. (A szakszervezetek azért kezdeményezték a szakképzésben dolgozóknál is a sztrájkot, mert tavaly egyeztetni akartak a kormánnyal az ágazatot érintő sztrájkköveteléseikről, de a kormány nem tárgyalt velük. Az érdekvédelmi szervezetek többek között azt szeretnék elérni, hogy a szakképzésben dolgozó pedagógusok is legalább a közoktatásban dolgozó tanárok illetményemelésével azonos fizetésemelést kapjanak - írja a Telex.)
- Országos ülősztrájkot hirdet a jobb oktatásért az Egységes Diákfront. Eddig több mint száz iskolából jeleztek vissza, hogy csatlakoznak a kezdeményezéshez.
- Reggel 8:15-kor a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem (BME) hallgatói közül a Műegyetemiek az oktatásért csoport tagjai a Szent Gellért téren látványos megmozdulásra készülnek, ezzel szeretnék támogatni a pedagógusokat - ezt ugyancsak a Telex adta hírül.
- 10 órakot Állj ki magadért! címmel sajtótájékoztatót tart a PDSZ és hat másik szakszervezet, illetve a diákok képviselői. Az eseményen olyan érdekképviseletek lesznek jelen (főleg a közszférából), amelyek szolidárisak a pedagógusok sztrájkjával (például rendvédelmi, a szociális, a kulturális ágazatban dolgozók).
- Látványos akció kezdődik 15 órakor a Hősök terén. A szervezők tájékoztatása szerint 16 140 hiányjelet rajzolnak a Hősök tere aszfaltjára; a megmozdulás arra utal, hogy ennyi pedagógus hiányzik a közoktatásból.
- Ugyancsak 15 órától demonstráció kezdődik a Külső-Pesti Tankerületi Központ előtt a XVIII. kerületben. A tüntetést az Egységes Diákfront és a Corvin Diákszövetség szervezi. Mint ismert, ez az a tankerület, ami élen járt egyes polgári engedetlenségi akcióban részt vett tanárok kirúgásában.
- 18:30-kor évértékelő gálát tart a Trafóban a Tanítanék Mozgalom. Az eseményen ismert személyiségek állnak ki a tanárok mellett, többek között Alföldi Róbert színész, rendező, Mácsai Pál, színész, rendező, Máté Gábor színész, rendező, Nyáry Krisztián író, irodalomtörténész, Tompa Andrea író, Ungváry Krisztián történész
- A vidéki események között érdemes megemlíteni, hogy Tatán, a Kossuth téren tart demonstrációt a Pedagógusok Szakszervezete (PSZ). Lapunk is megírta: a kisváros Kőkúti Általános Iskola nevű intézményében az igazgató akadályozta a sztrájkot, de az ott tanító tanárok újabb munkabeszüntetésbe kezdtek.
- Békéscsabán reggel fél 8-kor az Egységes Diákfront szervez élőláncot. Miskolcon 13:15-kor forgalomlassító sávlezárás kezdődik (szervezők: ADOM Diákmozgalom, PSZ). Győrben 17 órától fáklyásmenet indul az oktatásért az Egységes Diákfront szervezésében.
A pedagógusok tiltakozása és az egyéves évforduló kapcsán véleménycikkben írtuk meg, milyen lépésekkel építette le a közoktatást a kormány, és mi ebben a tankerületek és vezetőik felelőssége:
Azzal is foglalkoztunk, milyen károkat okoznak a tankerületek, a tankerületi vezetők, és miért nincs szükség az oktatásirányítás e semmirekellő alakjaira és intézményeire:
A múlt héten Nagy Erzsébetet, a PDSZ választmányi tagját kérdeztük a sztrájk eddigi történéseiről:
Megszólaltattunk diákokat is, akik részt vettek a demonstrációk, tiltakozóakciók szervezésében:
A tanárokat és a közoktatást érintő többi cikkünk ide kattintva érhető el.