„Te velem ne üvöltözz! Te mit képzelsz magadról? Te kinek képzeld magad? Még egy ilyen, és igazgatói figyelmeztetést kapsz! Te mit képzelsz, hogy üvöltözöl velem? Te ki vagy? 8 osztállyal rendelkezel! Ebben az iskolában én vagyok a vezető, ezt el kell fogadnod, mindannyiótoknak el kell fogadni! Kiléptek innen és bekerültök egy olyan rendszerbe, ahol nem az lesz, amit ti mondtok, és itt sem az van, mert meg kell tanulni. És hiába hümmögsz, jelenleg én például tudok írni, te lehet, hogy nem. Én le tudom írni a jogszabályokat, tudom értelmezni, te nem! De van olyan órád, ahol meg tudod tanulni. Legyél ott, figyelj oda, mert lehet, hogy 15–20 év múlva kerülhetsz olyan pozícióba, ahol te mondod meg a gyerekeknek, hogy a tanítási órán a helyük, és nektek ott van a helyetek” – ez egy zord hang operai énekbeszéde egy felvételen, amelyet a Suno nevű program hozott létre.
A zenét is a mesterséges intelligencia írta, a szöveget azonban a szentesi Horváth Mihály Gimnázium irodalmi-drámai tagozatos diákjai. Egy alkalommal Sipos Kitti Lídia igazgatónő behívta az egyik drámais osztályt, és beszédet intézett hozzájuk. Az egyik diák, Hunya Keve azt mondta, szeretnék ők is elmondani a véleményüket, erre kapta a fönt idézett választ. Játéknak indult, hogy zenét íratnak a párbeszédre az MI-vel. Huszonöt percnyi hanganyag született így, stílusában van metál is, dzsessz is. Az operai változat eljutott egy pedagógushoz, Szebeni Zoltánhoz, akire nagy hatással volt. Továbbküldte Keserű Imrének, aki 2008-ig tanított a gimnáziumban – eltávolítása miatt akkor diákok és tanárok együtt ülősztrájkoltak a folyosón –, most a Keleti István Művészeti Iskolában (KIMI) tanít Budapesten, Szebeni pedig Szentesen.
Mindkét drámatanár azt gondolta, ez a szöveg ellentmondásossága és a megszólaló karakterek miatt is jó drámai alapanyag. Megbeszélték a végzős diákokkal, hogy darabot írnak, előadást hoznak össze belőle együtt, de csak azután, hogy mindnyájan leérettségiztek. Ez megtörtént, a végzős dráma tagozatosok ballagási tablóján az „Azért, kisfiam, mert” szöveg olvasható.
Most próbálják a darabot, ott, ahol a nemrég véget ért tanévben a délutáni óráikat tartották. Ez a gimnázium épületének az a része, amelyet a szentesi önkormányzat egy jogi huzavona nyomán visszavett a tankerülettől.
Mindenki zárat cserél
Ezek a diákok sokkal többet tanultak az utóbbi néhány évben a felnőtt életről, mint amennyi a tantervben van.
A cikk további része csak előfizetőink számára elérhető.
Soha nem volt nagyobb szükség önre! A sajtó az olvasókért szabad, és fennmaradásunk előfizetőink nélkül nem lehetséges. Legyen előfizetőnk, tegyen egy próbát velünk és támogassa a demokratikus és liberális Magyarország ügyét!