Tízmilliárdos lyuk a költségvetésben a norvég pénzek miatt

Belpol

12 milliárdot vár jövőre a kormány a befagyasztott Norvég Alapból. Ez még az Állami Számvevőszéknek is sok volt.

„Ha a magyar kormánnyal nem tudunk megállapodni abban, hogy az Ökotárs Alapítvány a szerződés szerint folytathatja a munkáját, akkor a felfüggesztést nem fogjuk feloldani, és Magyarország 36 milliárd forinttól fog elesni” – mondta Tove Skarstein az ATV Egyenes Beszéd című műsorában, november 5-én. Erre reagált úgy Csepreghy Nándor, a Miniszterelnökség fejlesztéspolitikai kommunikációért felelős helyettes államtitkára, hogy Norvégia budapesti nagykövete „kvázi zsarolja” Magyarországot, és arra akarja rávenni a kormányt, hogy szemet hunyjon bűncselekmények alapos gyanúja felett.

A kormánynak azért is fájhat a norvég álláspont, mert az október végén benyújtott 2015. évi költségvetési tervezetben még számolt ezekkel a forrásokkal. Az Uniós fejlesztések fejezet EGT, Norvég Alap támogatásból megvalósuló projektek címe 13,45 milliárd forint kiadás mellett 11,92 milliárdos, Norvégiától érkező bevétellel, és csak 1,33 milliárd kiegészítő költségvetési támogatással kalkulál. Az Állami Számvevőszék (ÁSZ) által kiadott, egyebekben viszonylag megengedő költségvetési vélemény is úgy fogalmaz, hogy „a Norvég Alap finanszírozású program végrehajtásában részt vevő EGT/Norvég Civil Támogatási Alapnál a közelmúltban történt események miatt a 2015. évre előirányzott, a donor államoktól érkező hozzájárulás (bevétel) teljesülése nagymértékben kockázatos”.

false

 

Fotó: Reviczky Zsolt

A Norvég Alap jelen ciklusában összesen 40 milliárd forintos támogatás érkezik Magyarországra, 36 milliárd az állami intézményrendszeren, 4 milliárdnyi civil forrás az Ökotárs Alapítvány vezette konzorciumon keresztül. Május 9-én Norvégia felfüggesztette a kormányzati kezelésű terület kifizetéseit, eredetileg a támogatási intézményrendszer magyar átszervezésére hivatkozva. Az sem tetszett azonban a skandinávoknak, ahogyan a kormány Lázár János vezetésével először retorikailag, majd a Kormányzati Ellenőrzési Hivatalt (Kehi) is bevetve rárontott az Ökotársra. Így nyáron már a civil alap zavartalan működését is a támogatások újbóli folyósításának feltételéül szabták. Ennek azonban éppen az ellenkezője történt. A nemrégiben lezárult Kehi-vizsgálat után a hivatal – a Magyar Nemzet információi szerint – hűtlen kezelés és költségvetési csalás miatt tett feljelentést, valamint az adóhatóság soron kívüli ellenőrzését is indítványozta. A Kehi korábban jogosulatlan pénzügyi tevékenység miatt is feljelentést tett, illetve az Ökotárs és konzorciumi partnerei adószámának felfüggesztését is kezdeményezte, azaz jelenleg legalább öt eljárás zajlik a civil alaphoz kapcsolódóan.

Megkérdeztük a Miniszterelnökséget a merésznek tűnő költségvetési tervezés okairól. Válaszuk szerint azzal a feltételezéssel éltek, hogy „az EGT és a Norvég Finanszírozási Mechanizmusok a nemzetközi szerződésekben és a vonatkozó egyéb szabályozásoknak megfelelően valósulnak meg”. Arra nem kaptunk egyértelmű választ, hogy a nagyköveti nyilatkozat és az ÁSZ-jelentés után módosítják-e a költségvetést. Azt írták, hogy „a jövő évi költségvetés véglegesítéséig a költségvetés sarokszámainak összeállításáért felelős minisztérium segítségével van még lehetőség az előirányzat módosítására. A továbbiakban sem zárható ki a költségvetés számainak felülvizsgálata a konkrétabb fejlemények ismeretében, illetve a végrehajtás alatt lévő projektek előrehaladását figyelembe véve.”

Az ÁSZ jelentéséből kiderül az is, hogy idén alig volt pénzmozgás a Norvég Alap kormányzati részében. A felfüggesztés fényében nem túl meglepő, hogy a 2014-es költségvetésben prognosztizált 8,32 milliárdos bevételnek csupán 0,9 százaléka érkezett meg szeptember végéig. Azonban a tervezett 9,79 milliárdos kiadásból is csak 248 millió forint valósult meg, ami erősen árnyalja Csepreghy helyettes államtitkár lapunknak is megerősített ígéretét, miszerint „a vitás helyzet sem a kiírásokat, sem a kifizetéseket nem befolyásolhatja”.

Figyelmébe ajánljuk

Hurrá, itt a gyár!

Hollywood nincs jó bőrben. A Covid-járvány alatt a streamingszolgáltatók behozhatatlan előnyre tettek szert, egy rakás mozi zárt be, s az azóta is döglődő mozizási kedvet még lejjebb verte a jegyek és a popcorn egekbe szálló ára.

Profán papnők

Liane (Malou Khebizi), a fiatal influenszer vár. Kicsit úgy, mint Vladimir és Estragon: valamire, ami talán sosem jön el. A dél-franciaországi Fréjus-ben él munka nélküli anyjával és kiskamasz húgával, de másutt szeretne lenni és más szeretne lenni. A kiút talán egy reality show-ban rejlik: beküldött casting videója felkelti a producerek érdeklődését. Fiatal, éhes és ambiciózus, pont olyasvalaki, akit ez a médiagépezet keres. De a kezdeti biztatás után az ügy­nökség hallgat: Liane pedig úgy érzi, örökre Fréjus-ben ragad.

Vezető és Megvezető

Ha valaki megnézi a korabeli filmhíradókat, azt látja, hogy Hitlerért rajongtak a németek. És nem csak a németek. A múlt század harmincas éveinek a gazdasági válságból éppen csak kilábaló Európájában (korántsem csak térségünkben) sokan szerettek volna egy erőt felmutatni képes vezetőt.

Viszonyítási pontok

Ez a színház ebben a formában a jövő évadtól nem létezik. Vidovszky György utolsó rendezése még betekintést enged színházigazgatói pályázatának azon fejezetébe, amelyben arról ír, hogyan és milyen módszerrel képzelte el ő és az alkotógárdája azt, hogy egy ifjúsági színház közösségi fórumként (is) működhet.

Kliséből játék

A produkció alkotói minimum két olyan elemmel is élnek, amelyek bármelyikére nagy valószínűséggel mondaná egy tapasztalt rendező, hogy „csak azt ne”. Az egyik ilyen a „színház a színházban”, ami könnyen a belterjesség érzetét kelti (ráadásul, túl sokszor láttuk már ezt a veszélyesen kézenfekvő megoldást), a másik pedig az úgynevezett „meztelenül rohangálás”, amit gyakran társítunk az amatőr előadásokhoz.

Hallják, hogy dübörgünk?

A megfelelően lezárt múlt nem szólhat vissza – ennyit gondolnak történelmünkről azok a politikai aktorok, akik országuk kacskaringós, rejtélyekben gazdag, ám forrásokban annál szegényebb előtörténetét ideológiai támaszként szeretnék használni ahhoz, hogy legitimálják jelenkori uralmi rendszerüket, amely leg­inkább valami korrupt autokrácia.

Próbaidő

Az eredetileg 2010-es kötet az első, amelyet a szerző halála óta kézbe vehettünk, immár egy lezárt, befejezett életmű felől olvasva. A mű megjelenésével a magyar nyelvű regénysorozat csaknem teljessé vált. Címe, története, egész miliője, bár az újrakezdés, újrakapcsolódás kérdéskörét járja körül.