Trócsányi, a Károli rektoraként nem akart alkotmánybíró lenni, erre kapott a nyakába egy kancellárt

  • narancs.hu
  • 2024. április 16.

Belpol

Így a rektor pozíciója kiüresedett.

Április 15-ei hatállyal átalakította a Károli Gáspár Református Egyetem vezetési struktúráját a Magyarországi Református Egyház Zsinatának Elnökségi Tanácsa. A kancellári feladatok ellátásával Csáki-Hatalovics Gyula Balázst bízták meg

írja a 444.hu. Az átalakítás lényegében a korábbi rendszer visszaállítását jelenti, ugyanis 2021 és 2022 között már hasonló módon működött az egyetem – és akkor is Csáki-Hatalovics volt a kancellár –, de 2022 februárjában átalakították a struktúrát. Csáki-Hatalovicsot akkor menesztették, Trócsányit pedig kinevezték a Károli rektorának. Beiktatásán Balog Zoltán akkori zsinati elnök is jelen volt, és személyesen áldotta meg az új vezetőt.

A kancellári rendszer mostani visszaállításával Trócsányi pozíciója lényegében kiüresedett. Hisz' Csáki-Hatalovics lett az egyetem alkalmazottainak a munkáltatója, és az oktatási és működési feladatok tekintetében is ő az érdemi döntéshozó.

Különösen érdekes fordulatról van szó, hisz' március végén épp egyetemi kötelezettségeire hivatkozva utasította el Trócsányi az alkotmánybírói felkérést. A Fidesz a köztársasági elnökké választott Sulyok Tamás helyére jelölte volna a rektort. Korábban Novák Katalin lemondását követően a köztársasági elnök casting során is felmerült Trócsányi neve, persze, az nem derült ki, valóban esélyes jelölt volt-e.

Maradjanak velünk!


Ez a Narancs-cikk most véget ért – de még oly sok mindent ajánlunk Önnek! Oknyomozást, riportot, interjúkat, elemzést, okosságot – bizonyosságot arról, hogy nem, a valóság nem veszett el, még ha komplett hivatalok és testületek meg súlyos tízmilliárdok dolgoznak is az eltüntetésén.

Tesszük a dolgunkat. Újságot írunk, hogy kiderítsük a tényeket. Legyen ebben a társunk, segítse a munkánkat, hogy mi is segíthessünk Önnek. Fizessen elő a Narancs digitális változatára!

Jó emberek írják jó embereknek!

Figyelmébe ajánljuk

Gombaszezon

Michelle a magányos vidéki nénik eseménytelen, szomorú életét éli. Egyetlen barátnőjével jár gombászni, vagy viszi őt a börtönbe, meglátogatni annak fiát, Vincent-t.

Világító árnyak

A klasszikus balett alapdarabját annak leghíresebb koreográfiájában, az 1877-es Marius Petipa-féle változatában vitte színre Albert Mirzojan, Ludwig Minkus zenéjére.

Huszein imám mártíromsága

Az Izrael és Irán között lezajlott tizenkét napos háború újra rádöbbentette a régió népeit: új közel-keleti hatalmi rend van kialakulóban. Az egyre élesebben körvonalazódó kép azonban egyre többeket tölt el félelemmel.

„A lehetőségek léteznek”

Úgy tűnik, hogy az emberi történelem és politika soha nem fog megváltozni. Kőbalta, máglyán égő „eretnekek”, százéves háborúk, gulágok… Vagy­is mi sohasem fogunk megváltozni. Reménytelen.

Taxival Auschwitzba

Idén áprilistól a francia közszolgálati televízió közel kilenc­órányi dokumentumfilm-folyamban mutatta be azt a három történelmi pert, amelyek során 1987 és 1998 között a náci kollaboráns Vichy-rezsim egykori kiszolgálóinak kellett számot adniuk bűneikről. A három film mindegyike más-más oldalról mutatja be a megszállás időszakát. A YouTube-on is hozzáférhető harmadiknak van talán a leginkább megszívlelendő tanulsága.

Lábujjhegyen

A hízelgéseknek, a geopolitikai realitásoknak és a szerencsének köszönhetően jól zárult a hágai NATO-csúcs. Azonban az, hogy a tagállamok vezetői jól tudják kezelni az Egyesült Államok elnökének egóját, nem a transzatlanti kapcsolatok legszilárdabb alapja.

Egyenlőbbek

Nyilvánosan megrótta Szeged polgármestere azokat a képviselőket – köztük saját szövetségének tagjait –, akik nem szavazták meg, hogy a júliustól érvényes fizetésemelésük inkább a szociális alapba kerüljön. E képviselők viszont azt szerették volna, hogy a polgármester és az alpolgármesterek bérnövekménye is közcélra menjen.

„Még a nevén sem lehetett nevezni”

Az 50-es évek Amerikája elevenedik meg a Vágtázó lovakról című új amerikai film kockáin: Muriel és a koreai háborúból hazatérő férje, Lee Kaliforniába költözve szeretnének új életet kezdeni, ám betoppan hozzájuk Lee testvére, Julius, és felkavarja a viszonyokat. Kaszinó, lóverseny és tiltott szerelmek – Daniel Minahan mozija meglepő helyekre viszi hőseit. A rendezővel a korszakról, Douglas Sirkről és arról is beszélgettünk, milyen érzés játékfilmen dolgozni olyan sorozatok után, mint a Trónok harca vagy a Homeland.