2-5 millió forintonként, konkrét ügyekben nyújtott segítségért és általánosságban is, csak mert rendelkezésre állt – lényegében fizetésként – összesen 83 millió forintot vett fel Völner Pál igazságügyi államtitkár Schadl Györgytől, a Magyar Bírósági Végrehajtói Kar elnökétől, ezt állítja a Legfőbb Ügyészség.
A vádhatóság a korrupciós ügy részleteiről írásban tájékoztatta az Országgyűlés Mentelmi Bizottságát, amely Völner mentelmi jogáról határozott – írja a 24.hu.
A Legfőbb Ügyészség úgy tudja, ez a kapcsolat a két tisztségviselő között 2017 augusztusa előtt már működött. Völner Pál a végrehajtást szabályozó törvény által meghatározott jogokat államtitkárként Schadl György érdekeinek megfelelően gyakorolta, többek között annak érdekében, hogy olyan embereket nevezzenek ki végrehatónak, akiket a kar elnöke támogatott. Segítette Schadl Györgyöt abban, hogy a kar működésével kapcsolatos elképzelései megvalósuljanak, pártfogoltjai nyerjenek támogatásokat.
Völner a Legfőbb Ügyészség szerint vállalta, hogy az elnök kérésének megfelelően gyakorolja az önálló bírósági végrehajtók feletti felügyeleti, igazgatási, hatósági jogkörét, és hogy a kiírás előtt álló vagy folyamatban lévő pályázatok elbírálását Schadl kérésének megfelelően befolyásolja.
A kar elnöke így elérte, hogy a győri, a monori, a budai központi kerületi, a szekszárdi, a szigetszentmiklósi, a ceglédi és a fonyódi járásbíróság mellé a neki megfelelő önálló bírósági végrehajtó kapjon kinevezést, sokszor úgy, hogy az érintettnek nem volt meg a megfelelő tapasztalata, és a hátszéllel induló jelölt néha olyan emberrel szemben is nyeregben maradt, aki a pályázaton magasabb pontszámot ért el. Az így kinevezett végrehajtók az adózás utáni eredményből felvett osztalék egy részét továbbadták az elnöknek, és ebből a pénzből
– ez közel 900 millió forint volt –
az államtitkár is részesült.
Az LB szerint az államtitkár és az elnök éttermekben találkozott, illetve utcán, Völner autója mellett, a politikus ilyenkor vette át a végrehajtói osztalékokból neki kifizetett kenőpénzt. Ilyen találkozó még 2021 júliusában is volt.
Minderre a Legfőbb Ügyészség szerint gyanúsítotti és tanúvallomások, okirati és tárgyi bizonyítékok, hívásforgalmi és cégnyilvántartási adatok utalnak, de szerepel a bizonyítékok között a Nemzeti Védelmi Szolgálat által végrehajtott rejtett figyelés eredménye is.
Kedves Olvasónk!
Elindult hírlevelünk, ha szeretné, hogy önnek is elküldjük heti ajánlónkat, kattintson ide a feliratkozásért.
A Magyar Narancs független, szabad politikai és kulturális hetilap.
Jöjjön el mindennap: fontos napi híreink ingyenesen hozzáférhetők. De a nyomtatott Narancs is zsákszám tartalmaz fontos, remek cikkeket, s ezek digitálisan is előfizethetők itt.
Fizessen elő, vagy támogassa a független sajtót! Olvassa a Magyar Narancsot!