Új kormányzati tervet szellőztetett meg Stumpf a szegedi egyetemen

  • Bod Péter
  • 2021. május 4.

Belpol

Szószegő lesz a kormány az egyetemekkel, vagy talál más pénzügyi megoldást a kieső uniós hitel pótlására?

Egy eddig nem ismert kormányzati elképzelést szellőztetett meg a szegedi egyetemnek meghirdetett online fórumán hétfőn délután Stumpf István kormánybiztos, aki a felsőoktatás modellváltásáért felel.

A hazai egyetemeknek beígért gigantikus nagyságú, 1500 milliárdos fejlesztési kerete kapcsán érkezett kérdésre a kormánybiztos ugyanis azt mondta:

„A kormány más módon előteremti a hiányzó fejlesztési összeget”  

A kabinet nemrégiben, éppen az egyetemek alapítványi átalakításának vitájában ígérte meg, hogy az unió helyreállítási alapjából érkező 5800 milliárdból 1500 milliárddal részesül a felsőoktatás. A történelmi léptékűnek beharangozott fejlesztési keret viszont komoly veszélybe került, amikor kiderült, hogy a kormány kizárólag a vissza nem térítendő összegre, 2500 milliárdra tart igényt. A fennmaradó kedvezményes hitelre nem. 

Azonnal világossá vált, hogy a közel harmadára csökkent összegből az egyetemek megközelítőleg sem juthatnak a korábban beígért összeghez, ami nem csak önmagában kínos, hanem azért is, mert a modellváltás előtt álló egyetemeket éppen az emlegetett 1500 milliárdos fejlesztési keret belengetésével akarták meggyőzni az alapítványi működés hasznosságáról. 

Ráadásul a Nemzeti Kutatási, Fejlesztési és Innovációs Hivatal (NKFIH) ez év február 25-én írt ki pályázatot, amelyben nem csak a modellváltásban érintett egyetemeknek kellett komplex fejlesztési tervet benyújtani március 4-ei határidővel. A kiírás szerint legkevesebb 5, és legfeljebb 180 milliárd forintot nyerhet el egy-egy felsőoktatási intézmény – és ezek száma megközelítőleg húsz.

De akad más gond is. Legutóbb Brüsszelben azt közölték a magyar miniszterelnökkel, hogy a helyreállítási alapra benyújtott felsőoktatás-fejlesztési célok nem harmonizálnak a kiírás prioritásaival, ami nem meglepő, mert a prioritások zöld- és digitális fejlesztésekről szólnak. Időközben ráadásul az Orbán-kabinet már előzetesen lecsípett 300 milliárdot a tervezett egyetemi fejlesztési keretből, mivel a Brüsszelnek készülő hazai fejlesztési csomagban erre a célra már csak 1200 milliárd forintot állítottak be.

Az uniónak április 30-án benyújtott, a helyreállítási alap felhasználását összegző magyar dokumentum kilenc fejlesztési területet foglal magában, köztük csak egy a felsőoktatás.

Így könnyen belátható, hogy az 5800 milliárdól lett 2500 milliárd forint felét nem viheti el egyetlen terület. Így adódik a kérdés: szószegő lesz a kormány az egyetemekkel vagy megoldást keres a kieső összeg pótlására?

Stumpf István erre válaszolt hétfő késő délután Szegeden. Ám nem csak hiányosan, hanem ellentmondásosan is. Előbb úgy felelt, hogy a kormánynak 2023-ig van lehetősége az alaphoz tartozó hitel felhasználásáról dönteni, majd átmenet nélkül hozzátette, hogy „a kormány más módon előteremti a hiányzó fejlesztési összeget”.

Ha az EU-s hitel nem kellett az idén, valószínűtlen, hogy a Fidesz-KDNP hatalmon maradása esetén igénybe venné 2022 után. A szóban lévőnél olcsóbb kölcsön jelenleg nincs, így azt kínai vagy orosz hitellel kiváltani nem lenne okos ötlet. Ugyanakkor roppant nehéz, ha nem éppen lehetetlen megtalálni a költségvetésben a fedezetét annak a legkevesebb 500-600 milliárd forintnak, amivel elérhetnék, hogy legalább 1200 milliárdos fejlesztési keret álljon a felsőoktatás fejlesztésére. 

Figyelmébe ajánljuk

Aki úton van

Amikor 2021 nyarán megjelent Holi, azaz Hegyi Olivér első lemeze, sokan egy újabb izgalmas hazai rapkarrier kezdetét látták az anyagban.

A franciák megértették

Ritkán halljuk az isteneket énekelni. Néhanapján azonban zongoráznak, szájharmonikáznak és még gitároznak is. Legutóbb Párizs elővárosában, Boulogne-Billancourt-ban, a Szajna partján álló La Seine Musicale kulturális központban történt ilyen csoda.

Hitler fürdőkádjában

Lee Miller a múlt század húszas–harmincas éveinek bevállalós top divatmodellje volt, igazi címlaplány, de festette Picasso, fotózta és filmezte Man Ray, utóbbi élt is vele, és mentorálta mint fotóművészt.

Csaló napfény

Igaz, hamis, tény, vélemény, valóság és fikció. Ilyen és ehhez hasonló címkéket sietünk felnyalni a ránk zúduló információhalom darabjaira, hogy a kontroll, a rend illúziójával nyugtassuk magunkat és ne kelljen szembesülnünk vele, hogy nem létezik bizonyosság, csak kellően szűkre húzott nézőpont.

 

Gyilkosok szemlélője

A két évtizede elhunyt Roberto Bolaño minden egyes műve a költészet, a politika és a vadállati kegyetlenség együtthatásairól szól, az író regényeiben és elbeszéléseiben vissza-visszatérő karakterekkel, a költészet és a világ allegorikus megfeleltetésével olyan erős atmoszférát teremt, amelyből akkor sem akarunk kilépni, ha az hideg és szenvtelen.

Hús, kék vér, intrika

A folyamatosan az anyagi ellehetetlenülés rémével küszködő Stúdió K Színház jobbnál jobb előadásokkal áll elő. Az előző évadban a Prudencia Hart különös kivetkezése hódította meg a nézőket és a kritikusokat (el is nyerte a darab a legjobb független előadás díját), most pedig itt van ez a remek Stuart Mária. (A konklúzió persze nem az, hogy lám, minek a pénz, ha a függetlenek így is egész jól elműködnek, hiszen látható a társulatok fogyatkozásán, hogy mindez erőn túli áldozatokkal jár, és csak ideig-óráig lehetséges ilyen keretek között működni.)

Ide? Hová?

Magyarországon úgy megy, hogy négy­évente kijön a felcsúti jóember a sikoltozó övéi elé, és bemondja, hogy ő a Holdról is látszik.

Semmi jóra

„Újabb Mi Hazánk-siker: a Zeneakadémia lemondta Varnus Xavér koncertjét!” – írta büszkén Facebook-oldalára november 15-én Dúró Dóra. A bejelentést megelőzően a politikus nyílt levélben, az Országgyűlés alelnökeként követelte a Zeneakadémia vezetőjétől a koncert lefújását – minden különösebb vizsgálat, vizsgálódás nélkül, egyetlen ún. tényfeltáró cikkre alapozva.