Az Esti mesék lázadó lányoknak című kötetben szereplő történet nem ábrázolja öncélúan a transzneműséget és a nemváltást, mondta ki a Szegedi Törvényszék – áll a Líra közleményében. Ezt azt jelenti, a Lírának nem kell kifizetnie azt az ötmillió forintos fogyasztóvédelmi bírságot, amelyet a Bács-Kiskun Vármegyei Kormányhivatal rótt ki.
A kormányhivatal tavaly szeptemberben ellenőrizte a Líra kecskeméti üzletét, ahol több lefóliázott könyvet is talált. Köztük Francesca Cavallo-Elena Favilli: Esti mesék lázadó lányoknak című könyvét, melyben száz történet közül az egyikben a transznemű Coy Mathisról van szó. A kormányhivatal végül decemberben fogyasztóvédelmi eljárást indított, mivel álláspontjuk szerint a kötet „öncélúan népszerűsítette a születési nemnek megfelelő önazonosságtól való eltérést és a nem megváltoztatását”.
A hivatal ötmillió forint bírságot rótt ki, és eltiltotta a kereskedőt a könyv forgalmazásától, mivel az üzlet iskolák és templomok bejáratától számított 200 méteres távolságon belül helyezkedik el, így felnőttek számára sem árusítható. A Líra vitatta a büntetés jogosságát, és bírósághoz fordult.
Ugyanezen könyv miatt született már jogerős bírói ítélet idén tavasszal a Győri Törvényszéken, ahol a bíróság akkor azt mondta, hogy „egy könyvet nem lehet egyetlen oldal alapján minősíteni”. A bírói vélemény szerint a könyv ábrázolásmódja nem öncélú, mert 21. századi problémákat és témákat tárgyal.
Ez nem az első sikeresen megnyert pere a cégnek, a legismertebb esetben egy vesszőhiba kihasználásával úsztak meg büntetést, bár a Kúria nemrég új eljárásra kötelezte abban az ügyben az elsőfokú bíróságot.