Interjú

„Vagdalkozó bűnbakkeresés”

Krekó Péter, a Political Capital igazgatója az ellene indult lejárató akcióról

Belpol

Egy brüsszeli lapnak nyilatkozott a magyar kormány járványkezelési stratégiájáról, mondatait a kormánypárti sajtó kiforgatta és úgy értelmezte, az ellenzéknek ad tanácsot a kormány megdöntésére. A politikai elemzővel oltásellenségről, álhírekről és arról beszélgettünk, milyen az, ha saját maga válik kutatása tárgyává.

Magyar Narancs: December vége óta a saját bőrén is megtapasztalhatta azt, amivel hosszú ideje foglalkozik: a dezinformáció kutatójából a dezinformáció tárgya lett, ahogy egy interjúban fogalmazott. Hogyan lesz egy félreértelmezett mondatból halálos fenyegetés?

Krekó Péter: Bár nagyjából érteni vélem, milyen célokat akarnak ezzel elérni, továbbra is értetlenül állok a történések előtt. Nagyon bizarr érzés, amikor az ember fikciót olvas saját magáról: mintha egy regény főszereplője lenne. Az önmagában groteszk, hogy álhíreken keresztül egy ördögi figurának festenek le, ráadásul még a véleményemet is ellenkezőjébe fordítják, hiszen engem és a Political Capitalt oltásellenességgel biztosan nem lehet vádolni. Nem tudom, hogy a számomra ismeretlen „újságírónak”, aki azt a legelső cikket írta rólam, valóban hiányos-e az angol nyelvtudása, vagy szándékosan félremagyarázta, amit olvasott a Politicóban. A gondosan megtervezett kampány inkább az utóbbit valószínűsíti. Már csak azért is, mert amikor akár én, akár hiteles fordító, vagy maga a Politico is kijelentette, hogy nem azt mondtam, amit a kormányoldali propaganda beleérteni vélt a szavaimba, akkor arról egy szó sem jött le a kormányzati sajtóban, ahogy a mellettem indult petícióról sem.

A lejárató kampánynak lehet egy revansista indítéka: a múlt év végén több pert is megnyertünk a kormányzati média zászlóshajói ellen. Emellett a Political Capital szakértői sokat nyilatkoznak a nemzetközi médiában, ami egyeseknek bizonyára szúrja a szemét. És van egy erős kormányzati bűnbakkeresési igény is: a magas halálozási arányt és az oltások iránti alacsony bizalmi mutatókat valakikre rá akarják kenni. Elsősorban az ellenzékre, de ebbe a történetbe rángattak bele engem is.

MN: Miért csinált ebből ekkora ügyet a kormány? Petíciót indítottak ön ellen, megszólaltak kormánytagok és maga Orbán Viktor is, aki azt mondta, ilyen gonosz mondatot ritkán hallani.

KP: A cél kettős lehet: engem, minket elhallgattatni és az ellenzéket hitelteleníteni. Ami az elsőt illeti, bizonyosan nem fog sikerülni, mert továbbra is ugyanúgy nyilatkozunk. Ami a politikai indítékot illeti, a halál szót az ellenzékkel akarják összekapcsolni; őket akarják felelőssé tenni a sok ezer ember haláláért, csak azt nem értem, ehhez miért kellek a képbe én. A politikai kommunikációs logika szerint egy ilyen kampányt a legismertebb figurákhoz kell kötni, így ha Gyurcsányhoz vagy a Momentum politikusaihoz kötik, azt értem. Én azonban kevésbé vagyok közismert, ráadásul politikai elemzőként még szavazni sem lehet rám vagy ellenem. Ehhez képest legalább kétszáz cikkben jelent meg a nevem – ezt az energiát arra is fordíthatták volna, hogy népszerűsítsék a vakcinát.

A kormány kitalált a Pfizer-vakcinára egy jó szlogent, hogy ez egy kvázi magyar vakcina; a kutatásokból tudjuk, hogy abban bíznak a leginkább az emberek. Nem értem, miért nem mondják meg inkább egyértelműen, hogy kell-e regisztrálni, és miért nem használják arra a médiagépezetet, hogy a Fidesz szavazótáborát – ahol szintén nagy az oltás elutasítottsága – meggyőzzék arról, hogy oltassák be magukat. Miért nem jelennek meg a számukra hiteles szereplők Kovács Ákostól Balázs Péterig, és mondják el, miért fontos az oltás.

 
Krekó Péter, a Political Capital igazgatója. Fotó: Sióréti Gábor

MN: Másképp működik a kormányzati kommunikáció most, a koronavírus-járvány okozta krízishelyzetben, mint korábban, például amikor a migráció vagy az ún. Soros-terv volt a téma?

KP: Kapkodást és vagdalkozó bűnbakkeresést látok. Politikai szinten már tudják, mit akarnak kihozni a helyzetből: az ellenzéket és a halálkampányt összekapcsolni. Viszont rendkívül ellentmondásosak az üzenetek például arról, hogy lesz-e orosz vakcina. Politikai módon próbálnak orvosolni egészségügyi problémákat. Orbán Viktor azt mondta, a védekezés sikerét a megmentett emberéletekben kell mérni, a magas halálozási arány miatt azonban a kormány számára nem kedvező a helyzet. Először van esély arra, hogy a legerősebb pontján kezdjék ki az Orbán-kormány imázsát: a kompetencián keresztül. Az, hogy a kormány és a politikusok tisztességtelenek vagy korruptak, a magyar politikai rendszerben nem jelent semmit, mert a választók mindenkit korruptnak tartanak. Egy korrupciós botrány nem rengeti meg a hatalmukat. Az viszont régóta imázselőnye a Fidesznek, hogy azt hangoztatják, ők kompetensebbek, mint az ellenzék. Ezt kezdheti most ki az, hogy rosszak a halálozási mutatók, és következetlen a kormány.

A cikk további része csak előfizetőink számára elérhető.
Soha nem volt nagyobb szükség önre! A sajtó az olvasókért szabad, és fennmaradásunk előfizetőink nélkül nem lehetséges. Legyen előfizetőnk, tegyen egy próbát velünk és támogassa a demokratikus és liberális Magyarország ügyét!

Figyelmébe ajánljuk

Ne nézd a monitort egy hétig, ha nem muszáj! Mi az a digitális detox, miért fontos, és milyen pozitív hozadékai vannak?

Csendben üldögélés, függönyminta bámulás, papírújság olvasás, Barbizás a gyerekkel – ilyesmiket is csinálhat az ember, ha kiszakítja magát a monitor elől. A Kék Pont Alapítvány által szervezett egyhetes digitális detox-program eredettörténetéről és az „elvonón” szerzett saját élményeiről Dávid Ferenc programfelelős, az alapítvány munkatársa mesélt a Magyar Narancsnak.

Balatonföldvári „idill”: íme az ország egyetlen strandkikötője

  • narancs.hu

Dagonya, vagy a legtisztább balatoni homok? Ökokatasztrófa, vagy gyönyörűség? Elkészült a vitorláskikötő Balatonföldvár Nyugati strandján; július, vagy ha úgy tetszik, a balatoni főszezon első hétvégéjén néztük meg, valóban ellentétes-e a „józan ésszel”, hogy strand és kikötő ugyanazon a területen létezzen.

Céltalan poroszkálás

A két fivér, Lee (Will Poulter) és Julius (Jacob Elordi) ígéretet tesznek egymásnak: miután leszereltek a koreai háborús szolgálatból, a veteránnyugdíjukból házat vesznek maguknak Kalifornia dinamikusan növekvő elővárosainak egyikében.

Autósmozi

  • - turcsányi -

Vannak a modern amerikai mitológiának Európából nézvést érthető és kevésbé érthető aktorai és momentumai. Mindet egyben testesíti meg a Magyarországon valamikor a nyolcvanas években futó Hazárd megye lordjai című, s az Egyesült Államokan 1979 és 1985 között 146 részt megérő televíziós „kalandsorozat”, amely ráadásul még legalább három mozifilmet is fialt a tengerentúli közönség legnagyobb örömére, s Európa kisebb furcsálkodására.

Húsban, szőrben

Mi maradt élő a Pécs 2010 Európa Kulturális Fővárosa programból? Nem túl hosszú a sor. A Tudásközpont és a Zsolnay Örökségkezelő Nkft. kulturális intézményei: a Zsolnay Negyed és a Kodály Központ, és a Zsolnay Negyedben az eleve kiállítótérnek épült m21 Galéria, amelynek mérete tekintélyes, minősége pedig európai színvonalú.