Veszélyben a Káli-medence víztartaléka: Kiitatva

  • Linder Bálint
  • 2003. június 26.

Belpol

Kiszáradás sújtja a Balaton-felvidéki Nemzeti Park területén fekvő Káli-medencét. Civil természetvédők és a helyiek szerint a krónikus csapadékhiány mellett ebben a Theodora ásványvizet palackozó Kékkúti Ásványvíz Rt. is ludas lehet.

Kiszáradás sújtja a Balaton-felvidéki Nemzeti Park területén fekvő Káli-medencét. Civil természetvédők és a helyiek szerint a krónikus csapadékhiány mellett ebben a Theodora ásványvizet palackozó Kékkúti Ásványvíz Rt. is ludas lehet.Ha az ötmillió éves vulkáni bazaltkúpokkal ölelt Káli-medence felé Zánka irányából közelítünk, a kanyargós út a 155 lakosú Monoszlón visz keresztül. A helyi presszóban kiakasztott fakó térkép fölé görnyedve a vidék egyetlen állóvize, a Kornyi-tó és a vele szomszédos, lápként feltüntetett Sásdi-rét után érdeklődünk. A bedekker szerint ezek bizarr nevű növényritkaságok valóságos rezervátumai, több mint száz madárfaj állandó vagy ideiglenes lakóhelyei; hat-hét éve még a magyar természetvédelem címermadara, a nemeskócsag is fészkelt a tavon. "Felejtse el, ott már alig talál vizet - legyint a vendéglátóegység hőségtől rogyadozó vezetője, aki egy üveg jéghideg Theodorát nyom a tarkójának. - Amikor kölök voltam, a tóra jártunk fürödni meg horgászni. Azóta minden hal megdöglött a tóban. Hogy miért? Hát rajtunk ez a szárazság, meg szerintem a Kékkút is rátett egy lapáttal azzal, hogy leszívja a vizet. De azért, ha kedve van, csak nézze meg."

A Kornyi-tó valóban szánalmas

látványt nyújt; a hajdan kuriózumnak számító struccfarm romjainak szomszédságában most csak egy bokáig vízben álló nádas, a parton tikkadtan legelésző kecskenyájak és némi sekély víz található. "Állt már a tó rosszabbul is: például a negyvenes évek végén úgy kiszáradt, hogy a parasztok talicskával hordták az iszapot a mederből a földekre" - mondja Barca Gábor, a Balaton-felvidéki Nemzeti Park természetőre, aki természetesnek tartja, hogy amikor az évszázad aszályáról beszélünk és a Balaton vízszintje négy évtizedes mélypontra süllyedt, pang a Kornyi-tó is, kitikkad a fokozottan védett Sásdi-rét, az ásott kutakat pedig itt-ott mélyíteni kell.

Akadnak azonban, akiknek a csapadékínség önmagában nem elégséges magyarázat. A Védegylet és a lokálpatriótákból alakult Eötvös Károly Közhasznú Alapítvány (EKKA) szerint a Káli-medence felszíni és felszín alatti vizeinek állapotába jelentősen beleszólhat az is, hogy a Kékkúti Rt. az utóbbi években folyamatosan növeli a kitermelést. A múlt hét végén Monoszlón megtartott ún. I. vízkonferenciát - a környékbeli fél tucat település kooperációját segítő rendezvényt - a fenti szervezetek többek között azért hívták életre, hogy a kiszáradás okaival kapcsolatos vélemények az rt. képviselőjének jelenlétében hangozzanak el.

A község határában fakadó karsztvizet 1907 óta forgalmazzák, de a 90-es évek elejéig csak azon a vizen kerestek a tulajdonosok, amely magától is eltalált a felszínre. A meredeken felívelő fogyasztás miatt azonban az ekkor már brit tulajdonba került Kékkúti Rt. a Közép-dunántúli Vízügyi Felügyelőség 1994-es engedélye alapján két termelőkútból is elkezdett vizet szivattyúzni. A tovább növekvő piaci igényekre reagálva (a 90-es évek elején 3-4 liter volt az egy főre jutó éves átlagfogyasztás, tavaly már több mint fél hektó) a vállalat néhány évvel később újra beruházott, ezúttal azonban nem a helyi bázist bővítette ki, hanem a Kornyi-tó partján, légvonalban

a vízfelülettől alig 300 méterre

mélyített egy korábban uránkutatásra használt kutat. Ennek beindításához környezeti hatásvizsgálatot kellett felmutatni: a feladattal az Aquaprofit Hungary Műszaki és Tanácsadó Kft.-t bízták meg. Az Aquaprofit le is tett az asztalra egy tanulmányt, amelyben leszögezi: a kékkúti vízkivételt hatszorosan meghaladó kitermelésnek nincs semmilyen káros hatása a környezetre. 1998-ban a szakhatóságok ki is adták a vízjogi és környezetvédelmi engedélyt.

A hazai ásványvízpiacon az utóbbi években a második helyen álló Kékkúti Rt. szinte kizárólag a hazai piacra palackoz: forgalma évi több milliárd forint. Felújított üzeme 200 embernek kínál megélhetést. A cég 2003 tavaszán a Nestlé Waters 81 százalékos tulajdonába került. A társaság a medence északnyugati részén található Kereki-majorban is beüzemelt egy kutat, így a Káli-medencéből évente kinyert víz mennyisége az öt évvel ezelőttinek csaknem tízszerese.

"A tó, a láp és a kutak kiszáradását az aszály, az óriási méretű párolgás és néhány forrás eltömődése okozza. A vízkitermelés helye és a felszíni vizek utánpótlási területe között egy vízzáró réteg húzódik. Higgyék el, a mi alapvető érdekünk is az, hogy a víz ne tűnjön el!" - győzködte a múlt heti konferencia hallgatóságát Szabó Balázs, a Kékkúti Rt. jogi képviselője. Elenyésző sikerrel, mert a negyedszázada itt élő Sára Sándor, Gryllus Vilmos vagy Somogyi Győző festőművész biztos benne, hogy a vizek megcsappanása a kitermelés növekedésével párhuzamosan zajlik, de Jancsó Gábort, Kékkút polgármesterét sem sikerül megingatni abban, hogy a háza mögötti patak medre nem kizárólag az aszály miatt porzik. Csombó Zoltán, Mindszentkálla első embere a Narancsnak elmondta: a kútjaik apadása miatti aggodalmukat már egy, a vízügynek címzett levelükben is jelezték, a hivatal azonban biztosította őket, hogy a vízkitermelés nem veszélyezteti ivóvízkészletüket. "Amíg nincs bizonyíték az ellenkezőjére, kénytelen vagyok ezt elhinni" - vonja meg a vállát a polgármester.

"A kételyeket, félelmeket csak egy új, független, az összes természetes és emberi tényezőt figyelembe vevő környezeti hatásvizsgálattal lehet eloszlatni. Ezt a Védegylet és az EKKA annál inkább szorgalmazza, mert létezik egy olyan jelentés, amely szerint a kitermelési engedélyek alapjául szolgáló 1998-as Aquaprofit-féle hatástanulmány alapvetően hibás geológiai modellen alapul" - mondta lapunknak Jávor Péter, az EKKA ügyvezetője. A helyzet tisztázására megkerestek egy, a területen éveken át tudományos kutatást végző céget, amely azonban elzárkózik neve nyilvánosságra hozatalától. A megbízott szakemberek összefoglaló jelentése azt állapította meg, hogy az Aquaprofit által feltételezett vízzáró kőzetréteg nem létezik, vagy csak nyomokban, töredezett formában, így a Kornyi-tó és a Sásdi-rét döntő mértékben nem a csapadékból, hanem alulról, a feláramló karsztvizekből nyeri a vízutánpótlást - abból a rétegből, ahonnan a Kékkúti Rt. is szivattyúzik. "Az ipari vízkitermelés legalább 20-30 cm-rel csökkentette a tó és környezetének vízszintjét, ami a védett fajok és ritka növénytársulások élőhelyére végzetes lehet - különösen a mostani aszállyal összeadódva" - állítja Lányi András, a Védegylet szóvivője. "Mindenképpen szükség van ezért a kiadott környezetvédelmi engedély felülvizsgálatára, de azt szeretnénk, ha ezt a továbbiakban nem a Kékkúti Rt.-vel amúgy is üzleti kapcsolatban álló Aquaprofit végezné" - összegezték kívánalmaikat a civil szerveződések, amelyek a felülvizsgálatot az éppen elkövetkező (ötévente esedékes) vízjogi engedélyezési eljárás apropóján levélben kezdeményezik a Közép-dunántúli Környezetvédelmi Felügyelőségnél, hangsúlyozva, hogy az európai környezetvédelmi jog egyik alappillérének tekintett

ökológiai elővigyázatosság

elve is ezt követeli meg. Ha a leendő vizsgálat nekik adna igazat, a civilek a vízkivétel korlátozását szeretnék elérni.

"Nem láttuk még az új jelentést, így nem tudunk rá reagálni, viszont nem értem, mi bajuk az Aquaprofittal. Ez egy elismert, a piacon előkelő helyet elfoglaló cég, csak nem gondolják, hogy kockára teszi a hírnevét azzal, hogy hamis tanulmányt tesz le? Különben is, forgalmuknak csupán töredékét teszik ki a tőlünk kapott megrendelések. Nem látom be, miért kellene mással készíttetni az új vizsgálatot, amikor azt a környezetvédelmi felügyelőség és a nemzeti park is ellenőrizte" - válaszolt a Narancsnak a felvetésekre a Kékkúti Rt. küldötte. Moldován János, a Közép-dunántúli Környezetvédelmi Felügyelőség igazgatóhelyettese és Oláh Ibolya, a Balaton-felvidéki Nemzeti Park geológusa sem találkozott még az új keletű dokumentum-mal, és az engedélyek alapjául szolgáló korábbi tanulmány helytállóságában nem kételkednek. Ám az érdekelteket csak az nyugtatná meg, ha egy másik cég végezné az új vizsgálatot. "Inkább valahogy összekotorjuk rá a pénzt, de nem szeretnénk, ha ismét az Aquaprofit kerülne helyzetbe, hiszen pont az ő tanulmányáról folyik a vita" - jelentette ki lapunknak Sára Sándor, aki egyébként a cég nevét is beszédesnek tartja.

"Mindenképpen készülnie kell egy új, minden részletre kiterjedő tanulmánynak a Káli-medence vizeinek állapotáról és lehetséges jövőjéről, hiszen az engedélyek kiadása óta a körülmények gyökeresen megváltoztak.

A lehullott csapadék drámaian kevesebb, a kitermelés nagyságrendekkel nagyobb lett" - véli Cserny Tibor, a Magyar Állami Földtani Intézet (MÁFI) Regionális Hidrogeológiai Osztályának tudományos főmunkatársa, aki Jocháné Edelényi Emőke osztályvezetővel együtt ellenőrizte a civilek birtokában lévő jelentés helytállóságát. A MÁFI álláspontja szerint a leendő tanulmánynak feltétlenül választ kell adnia arra a kérdésre, hogy mekkora vízkitermelés mellett tartható fenn a Káli-medencében a természetes vagy közel természetes állapot. A teljes tényfeltárás azonban hosszú hónapokig, akár évekig is eltarthat - figyelmeztetnek a MÁFI szakemberei. A termelés viszont nyilván nem szünetel vagy csökken ilyen hosszú időn át - bármennyire is ezt tartanák üdvösnek a civil szervezetek.

Linder Bálint

Új szelekre várva

Az illetékes környezetvédelmi felügyelőség a vonatkozó jogi szabályozás értelmében kötelezheti ugyan a beruházót, hogy készíttessen (új) hatástanulmányt, de tulajdonosi összefonódás, nyilvánvaló, botrányos hiba kivételével nem áll módjában megszabni, hogy ezt kivel végeztesse el az arra kötelezett. A költségek a beruházót terhelik, az pedig eldöntheti, mely bejegyzett céggel dolgoztat. "Magyarországon ma bevett gyakorlat, hogy a megrendelő nyomást gyakorol a környezeti hatástanulmányok készítőire. A megbízók általában úgy tekintenek az ilyen ügyletre, hogy aki fizet, az rendeli a zenét" - állítja Illés Zoltán, az Országgyűlés környezetvédelmi bizottságának (posztjáról hétfőn visszahívott) volt fideszes alelnöke. A törvény Illés szerint alapvetően korszerű, de az ellenőrzés és az esetleges korrupció megakadályozása terén csehül állunk. A tárca alulfinanszírozottságának következményeként a felügyelőségek távolról sem rendelkeznek olyan létszámú apparátussal, amely érdemben tudná ellenőrizni a beömlő, az adott esetben több hónapos bogarászást és terepmunkát is igénylő tanulmányokat. Erre aztán sokan még rá is tesznek egy lapáttal, amikor a lehető legvastagabb dokumentációt szállítják, hiszen ekkor egyrészt a megrendelőt is jobban megfejhetik, ráadásul a vaskosabb anyagok mind a hivatal, mind az ügyfél szemében komolyabbnak tűnnek. Megesett például az is, hogy a terjedelem növelésére valaki egy másik országrész állatvilágát taglaló passzust is beleaprított a tanulmányába.

Tiszta vagy kvázitiszta helyzetet Illés Zoltán szerint több metódus párhuzamos alkalmazása teremthet, ami nem feltétlenül csak pénzkérdés. Az EU elvárásainak megfelelően a hivatásos környezetvédelmi apparátus (különös tekintettel a felügyeletekre) létszámát persze lényegesen növelni kellene, és pénzügyi alapot képezni a számukra, hogy a vitatott vagy gyanús esetekben soron kívül megbízhassanak egy harmadik céget. Különösen értékes és védett területek esetén a vizsgálatra akár egy másik kormány háttérintézményét is fel lehetne kérni, így a bunda a lehető legjobb eséllyel kizárható volna. Tőkeinjekció nélkül is követhető az az Európai Unióban egyre inkább terjedő gyakorlat, hogy a jó hírükre kényes beruházók elismert civil környezetvédelmi szervezetekhez fordulnak, hogy azok válasszanak ki egy kompetensnek és megbízhatónak ítélt céget, és szerződjenek vele a hatástanulmány elvégzésére. Az árat közjegyzőnél helyezik letétbe, a civil szervezet pedig megrendelőként ellenőrzi a folyamatot (ez persze nem váltja ki az állami kontrollt). Ehhez azonban elengedhetetlen a szemléletváltás és a hazai civil környezetvédelem presztízsének javulása/javítása.

Figyelmébe ajánljuk

Szálldogálni finoman

Úgy hírlik, a magyar könyvpiacon újabban az a mű életképes, amelyik előhúz egy másik nyuszit egy másik kalapból. A szórakoztatás birodalmában trónfosztott lett a könyv, az audiovizuális tartalom átvette a világuralmat. Ma tehát a szerző a márka, műve pedig a reklámajándék: bögre, póló, matrica a kisbuszon. 

Ja, ezt láttam már moziban

Dargay Attila ikonikus alkotója volt a világszínvonalú magyar animációs filmnek. A Vukot az is ismeri, aki nem olvasta Fekete István regényét, de tévésorozatain (Pom Pom meséi, A nagy ho-ho-horgász stb.) generációk nőttek fel, halála után díjat neveztek el róla. Dédelgetett terve volt Vörösmarty klasszikusának megfilmesítése. 

Desperados Waiting for the Train

  • - turcsányi -

Az a film, amelyikben nem szerepel vonat, nos, bakfitty. S még az a film is csak határeset lehet, amelyikben szerepel vonat, de nem rabolják, térítik vagy tüntetik el. Vannak a pótfilmek, amelyekben a vonatot buszra, tengerjáróra, repülőgépre, autóra/motorra, egészen fapados esetben pedig kerékpárra cserélik (mindegyikre tudnánk több példát is hozni). 

Lentiből a világot

Nézőként már hozzászoktunk az előadások előtt kivetített reklámokhoz, így a helyünket keresve nem is biztos, hogy azonnal feltűnik: itt a reklám már maga az előadás. Kicsit ismerős az a magabiztosan mosolygó kiskosztümös nő ott a képen, dr. Benczés Ágnes Judit PhD, MBA, coach, csak olyan művien tökéletesre retusálták, kétszer is meg kell nézni, hogy az ember felismerje benne Ónodi Esztert.

Crescendo úr

A Semiramis-nyitánnyal kezdődött koncert, és a babiloni királynőről szóló opera szimfonikus bombákkal megtűzdelt bevezetője rögtön megalapozta az este hangulatát. Szépen adta egymásnak a dallamokat a klarinét, a fuvola, a pikoló, a jellegzetes kürttéma is könnyed fesztelenségét domborította Rossini zenéjének, akit a maga korában Signore Crescendónak gúnyoltak nagy ívű zenekari hegymászásai okán. A Danubia Zenekarra a zárlatban is ilyen crescendo várt.

A miniszter titkos vágya

Jövőre lesz tíz éve, hogy Lázár János a kormányinfón közölte, megépül a balatoni körvasút abból az 1100 milliárd forintból, amit a kormány vasútfejlesztésekre szán. A projektnek 2023-ban kellett volna befejeződnie, és egy ideig a gyanús jelek mellett is úgy tűnt, hogy minden a tervek szerint alakul: 2021. június 18-án átadták az észak-balatoni vasútvonal Szabadbattyán és Balatonfüred közötti 55 kilométeres, villamosított szakaszát.

Ahol mindenki nyer

Orbán Viktor magyar miniszterelnök hétfőn baráti látogatáson tartózkodott a szomszédos Szlovákiában, ahol tárgyalásokat folytatott Robert Fico miniszterelnökkel és Peter Pellegrini államfővel. Hogy miről tárgyaltak, arról sok okosságot nem lehetett megtudni, az államfő hivatala nem adott ki közleményt, posztoltak egy kényszeredett fotót és lapoztak; a miniszterelnök, Orbán „régi barátja” ennél egy fokkal udvariasabbnak bizonyult, amikor valamiféle memorandumot írt alá vendégével; annak nagyjából annyi volt a veleje, hogy Fico és Orbán matadorok, és reményeik szerint még sokáig azok is maradnak (Robert Fico szíves közlése).

„Inkább magamat választom”

A Budaörsi Latinovits Színház fiatal színésze a versenysport helyett végül a színház mellett döntött, és ebben nagy szerepe volt Takács Vera televíziós szerkesztőnek, rendezőnek is. Bár jelentős színházi és ismert filmes szerepek is kötődnek hozzá, azért felmerülnek számára a színház mellett más opciók is.

Az irgalom atyja

Megosztott egyházat és félig megkezdett reformokat hagyott maga után, de olyan mintát kínált a jövő egyházfőinek, amely nemcsak a katolikusoknak, hanem a világiaknak is rokonszenves lehet. Ügyesebb politikus és élesebb nyelvű gondolkodó volt, mint sejtenénk.