"Visszaadni, amennyit csak tudunk" (Márkus Ferenc, a World Wildlife Fund Magyarország...

Belpol

Magyar Narancs: A nyolcvanas években az uborkaszezon egyik kedvelt témája volt a Balaton siralmas környezeti állapotának taglalása, a hínár- és algaburjánzástól, a vízbe ürülő kommunális és mezőgazdasági hulladéktól az angolnapusztulásig és vissza. Az utóbbi években azonban mintha nagyobb csend volna a tó körül. Valóban ennyit javult volna a Balaton általános állapota?
Magyar Narancs: A nyolcvanas években az uborkaszezon egyik kedvelt témája volt a Balaton siralmas környezeti állapotának taglalása, a hínár- és algaburjánzástól, a vízbe ürülő kommunális és mezőgazdasági hulladéktól az angolnapusztulásig és vissza. Az utóbbi években azonban mintha nagyobb csend volna a tó körül. Valóban ennyit javult volna a Balaton általános állapota?

környezetvédelmi osztályvezetője a Balatonról

Most, a szezon derekán alighanem sokakat izgat a Balaton jelenlegi környezeti állapota. A Balaton-felvidéki Nemzeti Park korábbi igazgatójával készült interjúnk tanúsága szerint nem is oly könnyű megválaszolni a tóval kapcsolatos, amúgy egyszerűnek tűnő kérdéseket. A hiba szokás szerint a mi rendszerünkben van.

Márkus Ferenc: Először is azt kell tudnunk, hogy a Balaton sekély tó, s mint ilyennek, vannak természetes tulajdonságai. Klimatikus okok, a csapadékeloszlás emberi mérce szerinti egyenetlensége miatt az ilyen tavak nagymértékben változtatják vízszintjüket. Jelentős a tó felülete, minél fogva a napsugárzás is nagy felületen érkezik, viszont mélysége csekély, nagymértékben kiszolgáltatott a külső hatásoknak, s mindebből következik az is, hogy a Balatonnak természeténél fogva rengeteg arca van. Történetileg nézve az utolsó néhány évszázadban megszüntették a Balaton természetes környezetét, és azt a lehetőséget is, hogy igazi sekély tóként viselkedhessen. Megszűnt a víz szabad kifutása, hiszen valamikor egészen Somogy belsejéig terjeszkedhetett, míg a másik oldalon Tihany és Szigliget még szigetek voltak a tó közepén. Elszakították és jórészt feltöltötték a Kis-Balatont, jöttek a vasút-, majd az üdülőépítések, és a tó jellege teljesen megváltozott. Ha a vízszint még most is akkora lenne, mint egykoron, akkor a déli part összes üdülőjének felső ablakáig érne a tó. Különös, de azután is, hogy az összes eredeti természetes jellemzőjét megváltoztatták, még mindig azt várják el az emberek a Balatontól, hogy normálisan működjön.

MN: Már jó ideje az a cél, hogy az adott korlátok között a lehető legtöbbet hozzák ki a Balatonból.

MF: Így van, s meg kell jegyezni, hogy az utóbbi időben számos kedvező változás is történt itt, például jórészt visszaszorult a part mellől az intenzív mezőgazdálkodás, ezáltal komolyan csökkent a tó mű- és hígtrágya-terhelése. A nagyobb városok csatornázása is jól halad, és a korábbiaknál jóval kevesebb kommunális szennyvíz kerül a tóba. Ez azonban nem elég, hiszen például százszázalékos csatornázás mellett, és ha egy szem műtrágya sem kerül a tóba, akkor is maradnak környezeti problémák. Ez részben abból fakad, hogy a tónak nincs természetes környezete. A Balatont délről homokpusztáknak és mocsaraknak, északról erdőségeknek kellene határolniuk, ehelyett lakóterület veszi körbe minden irányból. Ha eső esik, az betonról betonra ömlik, és végül úgy, ahogy van, belerohan a tóba, míg korábban erdőre hullott, s azután természetes vízfolyásokkal vagy az altalajon át jutott el oda.

MN: Korábban a talaj, gondolom, megszűrte az esővizet, most meg közvetlenül jut el a tóba, s viszi magával a szennyet is.

MF: Természetesen valaha még működött a szűrés, aminek a fontossága egyszerűen belátható. A Balaton körül futó autók gumiját rendszeres alkalmanként cserélni kell, de ne gondolja senki, hogy a kerékről lemorzsolódó gumiszemcsék kárba vesznek. Jó részük az esővízzel lassan belemosódik a Balatonba, és ez csak egy a potenciális szennyezőforrások közül. Ráadásul a tó körül egyre nő a lebetonozott felület aránya. Ha most lemegy a Balatonra, akkor azt látja, hogy minden magára valamit adó önkormányzat jachtkikötőt szeretne, aminek a helyét a megmaradt, szigorúan védett nádasból, gyékényesből hasítaná ki, és amihez jelentős infrastruktúra-bővítés is társulna: parkolóhelyek, éttermek, szálláshelyek, esetleg bevásárlóközpontok. Embertársainkból általában is hiányzik az önkorlátozás képessége, s így van ez a Balaton környékén élőkkel is, különösen, hogy itt nagyon sok pénz forog kockán. Mondok egy másik példát. Hétvégente mondjuk kétszázezer ember megy be a vízbe, előtte majd mindegyikük bekeni magát napolajjal, ami óhatatlanul a vízbe jut, és annak tetején filmet képez. Ehhez képest semmit sem tudunk arról, hogyan reagál ez az olajfilm más, a tóban található vegyszerekkel, s milyen lesz az együttes hatás. Azt már tudjuk, hogy az olajfilm magában is gátolja az árvaszúnyogok légzését.

MN: Gondolom, vannak szakemberek, akik pont a szinergiát vizsgálják, elvégre, vélnénk, nem kivitelezhetetlen dolog modellezni még egy ilyen komplex rendszert sem, mint a Balaton.

MF: Szó sincs róla, legfeljebb az egyes kérdéseket vizsgálják, és pont az a gond, hogy senki sem törődik a szinergiával, az együttes hatással. Most nem is elsősorban a kutatókról beszélek (őket külön meg kell kérdezni), hanem a helyi szereplőkről. Az önkormányzatok rendre csak a saját érdekeiket és a saját mikrokörnyezetüket látják, márpedig az összhatás ilyen esetben nem csupán a saját döntéseiktől függ.

MN: Esetleg megoldást jelentene ilyenkor egy überszakhatóság létrehozása, amelyben a szakemberek pontosabb ismeretekkel bírnának a tó környéki fejlesztések összhatásáról?

MF: Szerintem az ilyen szuperszervezetek idővel törvényszerűen elburjánzanak, és a hatékonyságuk is leromlik. Nem az intézményeket, hanem a mentalitást kell megváltoztatni, és ez a nehezebb. Az embereket meg kell tanítani arra, hogy mi a természete egy olyan sekély tónak, mint a Balaton. Addig ugyanis nem tudják, hogy mit lehet elvárni a tótól, és meddig lehet terhelni. Hogy csak egy példát mondjak: egy ilyen sekély tó esetében elég a legkisebb vihar ahhoz, hogy felkavarja a tófeneket, és ezzel mondjuk kiszabaduljon az addig becsapdázódott foszfor. Utána beindul az algaszaporodás, zavaros lesz a víz és így tovább. Itt a léptékek is mások, hisz azt sem tudjuk előre, hogy a mi műveinknek milyen lesz az öt-tíz éves hatása, miközben a Balaton már tízezer éves. A tó életébe avatkozóknak legalább azzal tisztában kellene lenniük, hogy cselekedeteiknek hosszú távon előre nem látható következményei lesznek, és nem feltétlenül kedvezők. Ahhoz, hogy legalább a fontosabb környezeti hatásokkal tisztában legyenek, jóval több ökológiai, biológiai ismeretre volna szükségük. És ami a legfontosabb: a jelenleginél nagyobb mértékletességre.

MN: Amit ön elmondott, az egy klasszikus játékelméleti szituációt idéz: a közösség minden tagja az egyéni haszon maximalizálására törekszik, ám éppen ezért közösségi szinten nem érik el az optimális hasznot. Vagyis mindenki veszíteni fog a játékon.

MF: Meglehet, hogy ez így van, és éppen ezért sokkal jobban kellene ismernünk a tavat, s tudni például a különbséget egy alpesi, mély vizű tó és a Balaton között, melynek például leér a fenekéig a napfény, és többek között ezért is egészen máshogy reagál a külső változásokra.

MN: Azok után, hogy a tó immár teljesen mesterséges környezetben helyezkedik el, talán nem is olyan lényeges kérdés, de azért érdekelne, hogy mennyire változott meg a saját élővilága, s hogy mennyit változtattak rajta a betelepített fajok.

MF: Nem kellene meglepődni azon, hogy a Balaton szeszélyesen viselkedik mondjuk az élővilág reprodukciójának oldaláról, ugyanis ilyen a természete. Az eredeti élővilágot még száz éve is lehetett tanulmányozni, ehhez képest most a tó tele van például busával, ami Kínából jött algaevő hal, és rendkívül érzékeny a kisebb változásokra is. Ilyenkor csoportosan döglik bele a vízbe. Vagy ott vannak az angolnák, amelyek szintén nem őshonosak, és alkalmanként szintén bemutatják a csoportos halált. Egy új faj telepítése mindig kockázatos, mert nem lehetünk tökéletesen tisztában a hosszú távú hatásokkal. Ha például egy Balaton típusú tóba belerakunk egy nagy testű algazabálót, az eleszi a táplálékot más fajok elől, és azok visszaszorulnak. Ilyen esetben akkor vagyunk a legbölcsebbek, ha azokat a fajokat favorizáljuk, amelyek eredetileg is helyben éltek.

MN: Az egészről az jut eszembe, hogy a Balatonra járók többsége, például mert életének legtöbb tényezője maga is szabványosított, a csapból akaratunktól függően jön a hideg, majd a meleg víz, most ugyanezt várják el a tótól is: ne legyen zavaros, ne legyenek körülötte szúnyogok, ne legyen benne se alga, se döglött hal, de legyen sok finom, élő hal és így tovább. Csakhogy ez nonszensz, s ahogy ön is elmondta, teljesíthetetlen.

MF: Hogy mennyire így van, mondok egy újabb példát: ha kiirtjuk a szúnyogokat, akár a legkevésbé kártékony, nem vegyszeres, biológiai módszerekkel, úgy kiiktatunk egy elemet a táplálékláncból - elvégre a szúnyoggal is táplálkoznak valakik, nevezetesen a keszegek pont az említett csípős szúnyogok lárváit fogyasztják. Ezek után viszont már hiába várjuk el, hogy a halállomány is egyensúlyban legyen. Még a hetvenes években is az árvaszúnyog (ez egy emberre garantáltan veszélytelen, nem csípős fajta) rajzásának idején úgy nézett ki a Balaton, mintha füstölne. Tudni kell, hogy eme faj egyedei csak igen kis időt töltenek a levegőben, viszont életük jó részében, még lárva állapotban az iszapban táplálkoznak, és eközben sokkal több foszfort képesek beépíteni a szervezetükbe, és ezáltal kivinni a tóból, mint bármely tisztítómű. Márpedig a kevésbé szelektív rovarirtók őket sem kímélik, és látnivalóan csökkent is a számuk. Amíg csak ilyen keveset tudunk a tóról, addig önmérsékletet kellene tanúsítanunk, és nem elvenni kéne a természetes környezetéből, hanem lehetőség szerint visszaadni, amennyit csak tudunk.

Barotányi Zoltán

(A magyarországi élővizek minőségéről írott cikkünk a 20. oldalon olvasható.)

Figyelmébe ajánljuk

Gombaszezon

Michelle a magányos vidéki nénik eseménytelen, szomorú életét éli. Egyetlen barátnőjével jár gombászni, vagy viszi őt a börtönbe, meglátogatni annak fiát, Vincent-t.

Világító árnyak

A klasszikus balett alapdarabját annak leghíresebb koreográfiájában, az 1877-es Marius Petipa-féle változatában vitte színre Albert Mirzojan, Ludwig Minkus zenéjére.

Huszein imám mártíromsága

Az Izrael és Irán között lezajlott tizenkét napos háború újra rádöbbentette a régió népeit: új közel-keleti hatalmi rend van kialakulóban. Az egyre élesebben körvonalazódó kép azonban egyre többeket tölt el félelemmel.

„A lehetőségek léteznek”

Úgy tűnik, hogy az emberi történelem és politika soha nem fog megváltozni. Kőbalta, máglyán égő „eretnekek”, százéves háborúk, gulágok… Vagy­is mi sohasem fogunk megváltozni. Reménytelen.

Taxival Auschwitzba

Idén áprilistól a francia közszolgálati televízió közel kilenc­órányi dokumentumfilm-folyamban mutatta be azt a három történelmi pert, amelyek során 1987 és 1998 között a náci kollaboráns Vichy-rezsim egykori kiszolgálóinak kellett számot adniuk bűneikről. A három film mindegyike más-más oldalról mutatja be a megszállás időszakát. A YouTube-on is hozzáférhető harmadiknak van talán a leginkább megszívlelendő tanulsága.

Lábujjhegyen

A hízelgéseknek, a geopolitikai realitásoknak és a szerencsének köszönhetően jól zárult a hágai NATO-csúcs. Azonban az, hogy a tagállamok vezetői jól tudják kezelni az Egyesült Államok elnökének egóját, nem a transzatlanti kapcsolatok legszilárdabb alapja.

Milliókat érő repedések

Évekig kell még nézniük a tátongó repedéseket és leváló csempéket azoknak a lakóknak, akik 2016-ban költöztek egy budafoki új építésű társasházba. A problémák hamar felszínre kerültek, most pedig a tulaj­donosok perben állnak a beruházóval.

Egyenlőbbek

Nyilvánosan megrótta Szeged polgármestere azokat a képviselőket – köztük saját szövetségének tagjait –, akik nem szavazták meg, hogy a júliustól érvényes fizetésemelésük inkább a szociális alapba kerüljön. E képviselők viszont azt szerették volna, hogy a polgármester és az alpolgármesterek bérnövekménye is közcélra menjen.

Pillanatnyi nehézségek

Gyors viták, vetélkedő erős emberek, ügynöközés és fele-fele arányban megosztott tagság: megpróbáltuk összerakni a szép reményekkel indult, de a 2026-os választáson a távolmaradás mellett döntő liberális párt történetét.