Zaklatás az Esélyegyenlõségi Kormányhivatalban: Köd a köbön

  • Virág Tamás
  • 2004. szeptember 9.

Belpol

A közelmúltban befejezett vizsgálat semmire sem jutott, így nem tudni, zaklatta-e titkárnõjét a kormányhivatal vezetõ munkatársa. Az idén hatályba lépett esélyegyenlõségi törvényt nem lehetett alkalmazni az eljárás során, ráadásul kérdéses, hogy a zaklatás ottani definíciójába "belefér-e" a mostani eset. A megvádolt férfi ügyvédje elleneljárás indítását ígéri, a kormányhivatal több munkatársa pedig a dolgok eltussolásáról beszél, ugyanis a szereplõk motivációját senki sem vizsgálta.

Rendszeres mellsimogatásról, fenékfogdosásról, arcra adott pusziról számol be az a levél, melyet július közepén juttatott el az Esélyegyenlõségi Kormányhivatal elnökéhez a gazdasági és humánpolitikai igazgatóhelyettes titkárnõje. A hivatalvezetõ a megvádolt és a történteket tagadó férfit felfüggesztette. Az eljárást a munkajog szabályai szerint elindították, de nemrég meg is szüntettek, mert egyik fél állítását sem tudták bizonyítani. A titkárnõ levelében arról is írt, hogy fõnöke munkaszerzõdést, béren kívüli juttatásokat ígért - mégis megbízási szerzõdéssel alkalmazták. Pillanatnyilag mindketten a kormányhivatalban dolgoznak, de a szabálytalan alkalmazás miatt az igazgatóhelyettes 13. havi bérét megvonták.

A hivatal az eljárás során személyiségi jogokra hivatkozva semmilyen információt nem nyújtott, kommunikációjában a "zaklatás általános kérdéseinek fontosságát" hangsúlyozta. Eközben az egyik bulvárlaphoz - nem tudni, kik - eljuttatták a levelet. A megvádolt férfi ügyvédje is több újságnak nyilatkozott; a múlt héten pedig

a hivatal vezetõi "háttérbeszélgetést"

szerveztek. "A munkáltatónak fegyelmi jogköre van, de az eljárásban csak a konkrét ügy körülményei vehetõk figyelembe" - mondta a beszélgetésen Kovárik Erzsébet hivatalvezetõ (aki posztját csak néhány hete tölti be). Szerinte a fegyelmi eljárás alkalmatlan a szexuális zaklatás kezelésére, hiszen a történtek egyértelmû bizonyítása szinte lehetetlen. Az idén hatályba lépett diszkriminációellenes törvény felsorol ugyan több esetet is, amikor a bizonyítási teher legalább részben megfordul, de ezt nem terjeszti ki a fegyelmi eljárásra.

Az diszkriminációellenes törvénnyel egyéb gondok is adódhatnak, ugyanis a szexuális zaklatás definíciója több civil szervezet ké-rése és annak ellenére sem került bele, hogy valamennyi döntéshozó a fontosságáról nyilatkozott (lásd: Esélykiegyenlítés, Magyar Narancs, 2003. november 20.). Mivel bírói gyakorlat e téren még nincs, nem tudni, miképp értelmezik a jelenlegi törvényt. Az is csak õsszel derül ki, hogy az Európai Parlament és az Európai Tanács elfogadja-e hazánk jelenlegi szabályozását, vagy pedig kéri a pontosítását. Mindenesetre - részben a konkrét ügy következményeként - az Esélyegyenlõségi Kormányhivatal is kezdeményezi az antidiszkriminációs törvény módosítását, illetve módszertani ajánlásokat kíván tenni a törvény hatálya alá tartozó munkáltatóknál év végéig elkészítendõ esélyegyenlõségi tervhez is, hogy a munkahelyi zaklatás kivizsgálása hatékony lehessen.

A konkrét esetben a titkárnõ magánjogi eljárást indíthat a diszkriminációellenes törvény alapján, de a már említett joggyakorlat hiánya miatt elõre megjósolhatatlan eredménnyel. Ráadásul a megvádolt férfi is eljárás indítását tervezi: "Már csak azt kell eldöntenünk, hogy a jó hírnév csorbulása miatt milyen eljárást kezdeményezzünk" - mondta lapunknak a védelmét ellátó Papp Gábor ügyvéd. Szerinte a fegyelmi eljárás során meghallgatott tanúk közül senki nem tudott a történtekrõl, és ügyfelét ismerve több közeli munkatárs "elképzelhetetlennek tartotta a zaklatást". A titkárnõ levelét közlõ Blikk szerint a férfi korábbi munkahelyén is "megfogdosta munkatársnõi fenekét", a hölgyek "valósággal rettegtek tõle", de arról is beszámol, hogy az egyik állítólagos korábbi zaklatott a jelenlegi panaszos édesanyja.

A kormányhivatal elnöke szerint a titkárnõ motivációit nem vizsgálták, és levelében a zaklatáson kívül nem volt semmi, ami miatt eljárást kellett volna indítani. (Ezek szerint a szabálytalan alkalmazás nem ekkor derült ki - V. T.) Nem mindegy, hogy esetleg egy friss vagy korábbi zaklatásról van szó, vagy akár egy kitalált történetrõl, de a mostani vizsgálatból ez már nem derül ki. A Narancsnak a hivatal több munkatársa arról számolt be, hogy az "ügy"

egy korábbi konfliktus

következménye;

nyilatkozatát azonban névvel, bizalmatlanságra hivatkozva és retorzióktól tartva senki sem vállalta. Véleményük szerint a megvádolt igazgatóhelyettes és fõnöke, a gazdasági és humánpolitikai igazgató között több hónapos konfliktus feszül, s az utóbbi "fogást keresett" beosztottján. Papp Gábor nem tud errõl a konfliktusról, az igazgató és helyettese közti munkakapcsolatról a hivatal nem adott ki információt, és megkeresésünkre az igazgató sem nyilatkozott. A zaklatási ügyrõl mindenesetre az igazgatóhelyettes korábban úgy nyilatkozott, hogy "valakik le akarják járatni õt".

A Habeas Corpus Munkacsoport (HCM) augusztus végén levélben fordult a kormányhivatal elnökéhez, és kérte: vonjon be a vizsgálatba olyan szakértõt, aki független a hivatal belsõ viszonyaitól, "tisztában van a szexuális zaklatás fogalmával, megjelenési formáinak sokféleségével, s képes a tünetek azonosítására". Erre nem került sor, aminek oka lehet, hogy a fegyelmi eljárásban a személyiségi jogok tiszteletben tartása miatt nehezen elképzelhetõ "külsõ" segítõ részvétele. "A vizsgálat módszertanát illetõen azért kikérhették volna egy szakértõ véleményét" - mondta Juhász Géza, a HCM igazgatója. ' is hallott az igazgató és helyettese közötti hatalmi harcról, "de az, hogy a zaklatás miatti panasztétel ennek része volt-e, nem releváns, mivel a két kérdést külön kell kezelni". Szerinte a hivatal a zaklatáshoz és annak kivizsgálásához nem ért, a "hatalmi toszakodáshoz annál inkább, ezért ebben a viszonyrendszerben vizsgálták az ügyet, a szexuális zaklatásra pedig úgy tekintenek, mint egy ufóra, és megpróbálják a létezõ sémáikba betuszakolni" - állítja Juhász. Úgy véli, a fegyelmi eljárás során is lehet és kell arra törekedni, hogy a panaszost ne kényszerítsék rá, hogy õ legyen a bizonyítási eljárás összes forrása.

A hivatalvezetõ szerint "jó, hogy kiderült, és jó, hogy itt derült ki" a zaklatás. Úgy véli, az eljárás során az érintett kollégáknak minden szükséges segítséget megadtak. A kormányhivatal fontosnak tartja, hogy a hasonló ügyek bejelentése, kivizsgálása, és az eljárások úgy történjenek, hogy közben minél kevesebben sérüljenek. A zaklatás sajtóvisszhangja óta hasonló ügyekben amúgy több bejelentés érkezett a kormányhivatal ügyfélszolgálatához.

A zaklatás és az azt esetlegesen befolyásoló hatalmi harcok kiderítésére nincs sok esély. Az ott dolgozók szeretnék lezárni az ügyet, és a "szereplõk" egyikének közeli távozását jövendölik. Az igazgatóhelyettes jelenleg állítólag szabadságát tölti, volt titkárnõje pedig az igazgató munkáját segíti. Mindez lehet lényegtelen mellékkörülmény is.

Visszafogottan örülhetünk a diszkriminációellenes törvénynek: legalább tudjuk, mire nem használható. Abban viszont, hogy egy munkahelyi zaklatás bejelentésekor mi történik, kik milyen módszerrel és mit vizsgálnak, semmivel nem lettünk okosabbak.

Virág Tamás

Figyelmébe ajánljuk

Hieronymus Bosch világa

  • - turcsányi -

Michael Connelly nem egy író, inkább egy regénygyár, rosszabb esetben áruvédjegy – az efféle státus persze nem oly ritka zsiráf manapság.

„Rodrigo”

A világ legnagyobb és legrangosabb színházi fesztiválja az avignoni. Jelentős társulatok seregszemléje, illetve már maga a fesztiválmeghívás jelentőssé tesz társulatokat. Aki a hivatalos programban van, az számít valakinek.

Félúton

Egykori nagymenő, aki a csúcsról lepottyanva már csak árnyéka önmagának; féktelen csodagyerek, akinek csak kemény munkára és iránymutatásra van szüksége, hogy azzá a sztárrá váljon, akit a végzete elrendelt neki – a sportfilmek talán legnagyobb kliséi ezek, a Stick pedig épp erre a kettőre épül.

Dinók a budoárban

Ötévesen, egy tollseprűtánccal indult Karácsonyi László (1976) művészi karrierje, diplomáját 2003-ban pedig egy lovagi páncélzatban védte meg. (A páncél maga volt a diplomamunkája.)

Léda a Titanicon

  • Molnár T. Eszter

Ki ne szeretné a Balatont? Főleg, ha csak a szépre emlékszik? Arra, hogy a vonat vidáman, sőt pontosan fut be a hűs állomásra, a papucs nem töri a lábat, a naptej megvéd a leégéstől, és van hely az árnyékban a kempingszéknek és a gumimatracnak.

Angyalszárnycsikorgás

Nagy luxus olyan kis kultúrának, mint a magyar, nem megbecsülni a legjobbjait. Márpedig Halasi Zoltán a kortárs magyar költészet szűk élmezőnyébe tartozik, ám a szakma mintha nem tartaná számon érdemeinek megfelelően, a nagyközönség számára pedig minden bizonnyal ismeretlen.

Miért hallgat Erdő Péter?

2025 júliusának egyik forró szerda éjjelén Konrád-Lampedúza Bence betanított kémia­tanár hazafelé ballagott Ráczboldogkőn, a Kistücsök névre hallgató alma materéből. Nem volt ittas egy cseppet sem, de megviselte a nehéz levegő, amikor szembejött vele egy kormányzati óriásplakát. 

Kinek a bűne?

A kormánypárti média azzal igyekszik lejáratni egy Tisza párti önkéntest, hogy korábban pornófilmekben szerepelt. A kampány morális természetű, a nőt bűnösnek és erkölcstelennek állítja be, s persze ezt vetíti rá a pártra is.

Presztízskérdés

A magyar kormányzat hosszú ideje azt kommunikálja, hogy csökkent a szegénység Magyarországon, az MCC-s Sebestyén Géza pedig odáig jutott, hogy idén februárban bejelentette a szegénység eltűnését is. A kormány helyzetértékelése eddig is vitatható volt, és a KSH szegénységi adatai körül felfedezett furcsaságok tovább bonyolítják ezt az így is zavaros ügyet.

„Lövésük sincs róla”

Magyarországon nem az illegális kábítószerek okozzák a legnagyobb problémát a fiatalok körében. A hazai 16 évesek élen járnak az alkohol, a cigaretta és e-cigaretta kipróbálásában, és kilátástalannak érzett helyzetük miatt sokan a serkentők felé fordulnak.