Kifinomult rendszer épült ki Rétvári Bence, Pest megye 4. számú (Vác központú) választókerületének országgyűlési képviselője körül az elmúlt években. Az új kormány megalakulásáig működő Emberi Erőforrások Minisztériuma (Emmi) parlamenti államtitkárának bizalmi emberei sorra hoztak létre a Dunakanyarban működő civil szervezeteket, amelyek állami támogatásokból finanszírozott rendezvények szervezésében, médiaműködtetésben, valamint ingatlanok felvásárlásában lettek érdekeltek. Rétvári Bence 2010-ben még Újbudán szerzett egyéni mandátumot (a képviselő a vagyonnyilatkozata szerint jelenleg is a budai kerületben tulajdonol ingatlant), 2014-ben listáról került a parlamentbe, akkor lett az Emmi államtitkára. 2018-ban indították először Vácon, az akkor háttérbe vonult KDNP-s párttársa, Harrach Péter helyén.
A négy évvel ezelőtti választásokat megelőzően a Zebegényben bejegyzett Dunakanyari Védegylet Alapítvány közvetlenül az Emmitől, azaz Rétvári minisztériumától 8 millió forint állami támogatást kapott, hogy polgári esteket szervezzen Vácon. Az egyik ilyen rendezvényen Novák Katalin akkori családügyi államtitkár is tiszteletét tette a képviselő mellett. A szervezet kurátora Bajor Gergő, a KDNP parlamenti frakciójának a titkára, de a környéken Rétvári Bence jobbkezeként emlegetik; több felvételen is együtt látszottak az elmúlt években. A képviselő körüli hálózat központi elemének tűnő alapítvány az Emmitől 2019-ben további 5 millió forintot kapott kulturális estek megszervezésére; sőt attól az évtől 2020-ig más állami intézményektől (a Miniszterelnökség alá tartozó Bethlen Gábor Alapkezelő Zrt.-től, az Ipoly Erdő Zrt.-től, az Európai Mezőgazdasági Vidékfejlesztési Alaptól) is került oda kisebb-nagyobb, összesen csaknem 90 millió forintnyi támogatás. Az alapítvány állami finanszírozása változatlan; a szervezet még nem nyújtotta be a tavalyi évre vonatkozó beszámolóját, de az kiderült, hogy idén kétmillió forintot nyert a Bethlen Gábor Alapkezelő (BGA) égisze alá tartozó Magyar Falu Programon keresztül, valamint az általa szervezett háromnapos nyári fesztivált, az Ipoly Fesztet (ahol például Nagy Feró is fellép) a szintén az Emmihez köthető Nemzeti Kulturális Alap támogatja (az alapítvány mögötti pénzmozgásokról online írtunk részletesen, lásd: Bőven jut az állami pénzből a Rétvári-közeli…, magyarnarancs.hu, 2022. április 28.).
Egy Helló!, egy Zöld
A fesztivál fővédnöke Rétvári Bence, mint általában a választókörzetében lévő hasonló rendezvényeken. A Dunakanyari Védegylet Alapítvány állami támogatásból létrehozta a Hellodunakanyar.hu nevű programajánló weboldalt; ehhez köthető az áprilisi választást közvetlenül megelőző Hello Tavasz nevű koncertsorozat többek között a The Biebers, a Balkan Fanatik vagy Vastag Csaba fölléptével. A „hálózat” a gödi Samsung-adóbevételeket szétosztó Pest Megye Önkormányzata által működtetett civil támogatási alapból is forráshoz jutott. Az Aktív Dunakanyar Alapítvány 20 millió forint támogatást kapott arra, hogy Csörögön, Sződligeten és Őrbottyánban szervezzen fesztiválokat a kampányidőszakban, és ezeknek is Rétvári volt a fővédnöke. Az utóbbi szervezet februárban a Magyar Falu Programból 7 millió forintot nyert el, és nemrég megjelent egy Aktivdunakanyar.hu nevű oldal is, amelyet impresszuma szerint szintén a Dunakanyari Védegylet Alapítvány üzemeltet. Ez a sok egybeesés arra utalhat, hogy e szervezetek mögött ugyanazok a személyek vannak. Ezt erősíti az is, hogy a Bajor Gergő vezette alapítvány és egy bizonyos Aktív Dunakanyar nevet viselő szervezet (amelyről nem derül ki, hogy azonos-e az Aktív Dunakanyar Alapítvánnyal) májusban Rétvári fővédnökségével hajós felvonulást rendezett a Dunakanyarban. Ennyiből is látszik, hogy Rétvári Bence (sokszor a saját minisztériumából érkező) állami támogatásokból működő szervezeteket folyamatosan használja politikai célokra, a saját népszerűsítésére. A választásokat követően a Váci Polgári Est sorozat keretében két rendezvényt is meghirdettek Mráz Ágoston Sámuel kormánypárti politológus, illetve Schiffer András korábbi LMP-elnök részvételével.
Ez egy remek cikk a nyomtatott Magyar Narancsból, amely online is elérhető.
Ha szeretné elolvasni, kérjük, fizessen elő lapunk digitális kiadására, vagy ha már előfizető, lépjen be!
Támogassa a független sajtót! Olvassa a Magyar Narancsot!