Bodoky Tamás: Fájlövés (Infoháború)

  • 1997. szeptember 11.

Egotrip

A hatalomért folyó harc át-alakul, amikor a tudásról való tudás válik a hatalom első számú forrásává.

A hatalomért folyó harc át-alakul, amikor a tudásról való tudás válik a hatalom első számú forrásává.

Alvin Toffler

Más szavakkal, az információs társadalomban, ahogyan az élet majd minden területe, a háború is virtualizálódik. (Ez persze nem jelenti azt, hogy nem járhat ugyanolyan brutális fizikai következményekkel, mint hagyományos változata.) A konkréttól az absztrakton át az abszurdig feszülő civilizációs íven a pénzhez hasonlóan a háború fogalma is végighaladt: az ember ember elleni küzdelemtől a személytelen szőnyegbombázásokon keresztül az infoháborúig, amely a hadviselés minden eddiginél gyorsabb, hatékonyabb, elvontabb és kiszámíthatatlanabb formája. Az infoháborúban értelmét veszti a hagyományos logikára épülő stratégia és taktika, egyetlen jól megválasztott félmondat egy internetes levelezőfórumon hatalmas galibát okozhat a tőzsdén, cégeket tehet tönkre vagy emelhet magasra. Egy feltételezett totális infoháborúban - amelyet nemzetek vagy óriáscégek kiterjedt, egymás ellen folytatott dezinformációs hadjárata jellemezne - jósolni körülbelül annyit érne, mint az időjárás-jelentés: a nagyon komplex rendszerek kutatói - például a meteorológusok - már régen rájöttek, hogy az ilyen rendszerekben - mint például a Föld légköre vagy a globális információs és pénzpiac - zajló folyamatokra a káoszelmélet érvényes, így nagyon nehezen modellezhetők: egy pillangó egyetlen szárnycsapása az Amazonas mentén másnapra tornádót okozhat Japán partjainál. A nagyon komplex rendszerekben csak óriási mennyiségű információ vagy egy ma még tudományosan értelmezhetetlen képesség, a helyes intuíció birtokában befolyásolhatjuk az eseményeket a kívánt irányba.

Az előbbiekben elmondottak természetesen csak a rendszer egészére vonatkoznak: ha az ellenfél megválasztásával vagy más módon leszűkítjük a játékteret, tervezhetőbbé válik a dolog, és - hasonlóan a Jaksity György által tárgyalt tőzsdemanipulációkhoz - igen hatékony támadásokat indíthatunk. Az infoháború általában egyoldalú: támadni könnyű, védekezni jóval nehezebb. Az infoháborúról íródott számtalan könyv és tanulmány (a téma iránt bővebben érdeklődőknek jó kiindulópont a http://www.i-war.com/) általában az ellenfél vagy a választott módszer típusa szerint osztályozza az effajta támadásokat, vegyük mi is sorra ezeket.

A személy ellen irányuló információs támadás klasszikus példái, amikor a számítógépkalóz feltöri elektronikus postaládánkat, ellopja hitelkártyaszámunkat, a számlánkra mobiltelefonál vagy hálózati identitásunkat eltulajdonítva a nevünkben levelezik - ezekkel a módszerekkel teljesen ellehetetlenítheti, akár fizikailag is megsemmisítheti ellenfelét: Amerikában volt már példa arra is, hogy rendőri védelem alá helyeztek és új személyazonossággal láttak el valakit, akinek a nevében fajgyűlöletet szító, névvel, címmel, telefonszámmal ellátott elektronikus leveleket postázott rosszakarója kisebbségi Internet-levelezőfórumokra. A cég vagy állam ellen indított támadás leggyakoribb módszerei a kémkedés vagy a dezinformáció elektronikus formái. Az ipari kémek új generációja az Interneten dolgozik: betör a vállalati intranetre, jelszavak után szimatoló programot telepít, így hamarosan birtokába jutnak a legféltettebben őrzött adatok. Védettebb helyeken belső ember a támadó: az Egyesült Államokban jelenleg több olyan per is folyik, amelynek vádlottja egy cég alkalmazottjaként információkat (nem feltétlenül konkrétumokat, esetleg csak bizonyos dokumentumokhoz vagy adatbázisokhoz való hozzáférés mikéntjét, jelszavait) szolgáltattak ki a konkurenciának. A Pentagon nemrégiben elismerte, hogy az Öböl-háború során több ízben betörtek számítógéprendszerébe, és az amerikai csapatok helyzetére vonatkozó információkat vittek el onnan ismeretlen számítógépkalózok. A CIA később kiderítette, hogy ezeket az infókat borsos összegért fel is ajánlották Iraknak, amely azonban dezinformációtól tartva nem fogadta el az ajánlatot.

A klasszikus hálózati betörésen kívül számos high-tech eszköz is segítheti a támadót: ilyen például a titkosszolgálatok által is használt Van Eck szkenner, amely a monitorsugárzásból távolról rekonstruálja a képet, vagy a nagy energiájú elektromágneses ágyú, amely minden mikroprocesszort tönkretesz egy bizonyos körzeten belül. Ne feledkezzünk meg a speciális röntgen- és infravörös kamerákkal minden falon átlátó kémműholdakról sem, ezekből bőven üzemeltet az Egyesült Államok, amely az ilyen műholdak kilövésére alkalmas lézerfegyvert is kifejlesztett. Az infoháború fenyegetését a fejlett társadalmak nagyon komolyan veszik: Louis Freeh, az FBI igazgatója a tavasszal hosszú felszólalásban próbálta meggyőzni a Kongresszust arról, hogy szükség van egy védelmi rendszer felállítására. Freeh szerint jelenleg egy ellenséges állam tucatnyi szakembere néhány óra leforgása alatt százmilliárd dolláros nagyságrendű kárt tudna okozni országának.

A védekezés jóval keményebb dió: az agresszor ugyanis általában él azokkal a módszerekkel, amelyekkel a célpont nem, vagy nem elég hatékonyan. A számítógép-hálózaton keresztül indított támadás mindig anonim, rendszerint titkosított csatornák (lásd még: gép + narancs) igénybevételével történik, így szinte lehetetlen kideríteni a támadó földrajzi helyzetét vagy személyazonosságát. Az informatikai rendszerek védelmével foglalkozó specialisták vagy a kifejezetten az efféle támadások elleni védekezésre kiképzett cyberzsaruk akkor jó szakemberek, ha maguk is képesek volnának a támadásra: hackerből lesz a legjobb rendszergazda, mondják az Interneten. (A napokban kaptam egy hangvételben leginkább az új Maóba kívánkozó - menjen inkább kormánypárti laphoz seggnyalónak, és ott csináljon rejtett reklámot csókosai számára stb. - olvasói levelet egy szdsz.hu címről, miután a hackerből lett rendszergazdához hasonlítottam az egykori demokratikus ellenzéket az iNteRNeTTo hasábjain. Pedig a rendszergazda nem pejoratív fogalom.) Felhasználóként a bizalmatlanság a leghelyesebb taktika: míg a valós világban csak Isten nem felejt, a számítógép-hálózaton minden cselekedetünknek könnyen felgöngyölíthető nyoma marad. Ugyanakkor létezik egy sor - ezúttal terjedelmi okok miatt nem tárgyalandó - óvintézkedés, amelyek segítségével ha ki nem is zárhatjuk, de minimalizálhatjuk egy, a személyünk (cégünk, országunk stb.) ellen indított információs támadás lehetőségét. Az a hálózati polgár, aki felelőtlenül kezeli jelszavait, nem érti, mitől paranoiás rendszergazdája és alábecsüli az elektronikus környezetében tevékenykedő - hangsúlyozzuk: legtöbbször jóindulatú - hackereket, nos, az ilyen ember viktimológiai eset, aki megérdemli a sorsát, hogy okuljon belőle a világ.

Figyelmébe ajánljuk

Tendencia

Minden tanítások legveszélyesebbike az, hogy nekünk van igazunk és senki másnak. A második legveszélyesebb tanítás az, hogy minden tanítás egyenértékű, ezért el kell tűrni azok jelenlétét.

Bekerített testek

A nyolcvanas éveiben járó, olasz származású, New Yorkban élő feminista aktivista és társadalomtudós műveiből eddig csak néhány részlet jelent meg magyarul, azok is csupán internetes felületeken. Most azonban hét fejezetben, könnyebben befogadható, ismeretterjesztő formában végre megismerhetjük 2004-es fő műve, a Caliban and the Witch legfontosabb felvetéseit.

„Nem volt semmi másuk”

Temették már el élve, töltött napokat egy jégtömbbe zárva, és megdöntötte például a lélegzet-visszatartás világrekordját is. Az extrém illuzionista-túlélési-állóképességi mutatványairól ismert amerikai David Blaine legújabb műsorában körbejárja a világot, hogy felfedezze a különböző kultúrákban rejlő varázslatokat, és a valódi mesterektől tanulja el a trükköket. 

Játék és muzsika

Ugyanaz a nóta. A Budapesti Fesztiválzenekarnak telefonon üzenték meg, hogy 700 millió forinttal kevesebb állami támogatást kapnak az együttes által megigényelt összegnél.

A klónok háborúja

Március 24-én startolt a Tisza Párt Nemzet Hangja elnevezésű alternatív népszavazása, és azóta egyetlen nap sem telt el úgy, hogy ne érte volna atrocitás az aktivistákat.

Hatás és ellenhatás

  • Krekó Péter
  • Hunyadi Bulcsú

Az európai szélsőjobb úgy vágyott Donald Trumpra, mint a megváltóra. Megérkezik, majd együtt elintézik „Brüsszelt” meg minden liberális devianciát! Ám az új elnök egyes intézkedései, például az Európával szemben tervezett védővámok, éppen az ő szavazó­táborukat sújtanák. Egyáltalán: bízhat-e egy igazi európai a szuverenista Amerikában?

„Egy normális országban”

Borús, esős időben több száz fő, neonácik és civilek állnak a Somogy megyei Fonó község központjában. Nemzeti és Mi Hazánk-os zászlók lobognak a szélben. Tyirityán Zsolt, a Betyársereg vezetője és Toroczkai László, a szélsőjobboldali párt elnöke is beszédet mond. A résztvevők a lehangoló idő ellenére azért gyűltek össze szombat délután, mert pár hete szörnyű esemény történt a faluban. Március 14-én egy 31 éves ámokfutó fahusánggal rontott rá helyi lakosokra: egy középkorú és egy idős nő belehalt a támadásba, egy idős férfi súlyos sérüléseket szenvedett.