A jobb lázadása

Büntetés és bűnhődés

  • Balázs Zoltán
  • 2010. május 13.

Egotrip

Nem divatos ma már a haladó-reakciós megkülönböztetés, de az a különbség, amelyet takar, nagyon is létezik. Sokféle mozzanata van, ezek egy részét a liberális-konzervatív, másokat a jobb-, baloldal, ismét másokat az egyenlőségelvű-érdemelvű ellentétpár közvetíti. Hadd maradjak mégis a régies különbségtételnél, de nem hagyománytiszteletből, ami persze illendő volna, hanem azért, mert a modern lélek működésmódját igyekszem föltárni, ehhez pedig elsősorban a genezis körülményeit érdemes átgondolni.

Nem divatos ma már a haladó-reakciós megkülönböztetés, de az a különbség, amelyet takar, nagyon is létezik. Sokféle mozzanata van, ezek egy részét a liberális-konzervatív, másokat a jobb-, baloldal, ismét másokat az egyenlőségelvű-érdemelvű ellentétpár közvetíti. Hadd maradjak mégis a régies különbségtételnél, de nem hagyománytiszteletből, ami persze illendő volna, hanem azért, mert a modern lélek működésmódját igyekszem föltárni, ehhez pedig elsősorban a genezis körülményeit érdemes átgondolni.

Most a büntetésről, megtorlásról lesz szó, aminek az új kormány tervezett lépései adnak aktualitást. Nem kétséges, hogy a háromcsapás-javaslat, az iskolai buktatás lehetősége, a pedagógusok elleni erőszak szigorúbban vétele és hasonlók mögött részben eltérő megfontolások állnak: a biztonság(érzet) növelése, az erőszak csökkentése, a tanítás-nevelés hatékonyságának emelése stb. Ezek világos érték-eszköz érvmenetekben taglalható, közpolitikai jellegű javaslatok, amelyekhez normális országban hatástanulmányok, költség-haszon elemzések készülnek. Mivel ilyenekről nálunk szó sem lehet, róluk egészen biztosan a megszokott ideológiai csatornákon és fogalmakkal fogunk vitatkozni. Én sem tudok ezekről szakmailag fölkészülten véleményt mondani, de számomra a föntebb jelzett összefüggések föltárása a fontos, így nem azzal foglalkozom, hogy ez vagy az a javasolt intézkedés mennyire ésszerű, hanem azzal, hogy a mögöttük valószínűleg masszívan jelen lévő büntetés-megtorlás filozófiát hogyan értékelhetjük.

A "haladó" nézet-, érzés- és szenvedélyrendszer gyökere a XVIII. század fölvilágosodása. Ennek egyik igen lényeges, de ma már keveset emlegetett eleme volt a büntetés humanizálása, sőt fölváltása a megjavítással. A középkor barbarizmusa, amely a büntetésből színházat csinált, az emberi testből látványosságkelléket (lásd R. Dülmen: A rettenet színháza), nemcsak visszataszító, antihumánus, hanem mélyen keresztényellenes is - a haladás tehát voltaképpen visszatérés az evangéliumi erkölcsökhöz. Ennek a hitvallásnak a záróköve A nyomorultak, Jean Valjeannal, a megtérő, ám az igazságszolgáltatás által rendületlenül üldözött profán szenttel. A büntetés humanizálása terén persze a XIX. század gyakorlata még nem érte el a tökéletest, mert bár a kínzást betiltották, a kivégzéseket "humanizálták," a fegyenctelepek és rajtuk évtizedekig sínylődő elítéltek - gondoljunk Ausztráliára vagy Francia Guyanára - éppen nem a megjavítás eszméjét váltották valóságra. Sokkal inkább a perifériára űzés, a kikapcsolás, az elhatárolódás, s vele együtt a kollektív megtisztulás szintén nem kifejezetten keresztényi, de annál ősibb emberi reakcióinak feleltek meg. A "megtisztuló" társadalom fölött pedig, ahogy erre a mélyen haladó érzésvilágú Foucault pontosan rámutatott, egyre "testibb", szomatikusabb - ahogy ő hívja: biológiaibb - jellegű hatalomra tesz szert az állam és a politika. A büntetés humanizálása az élet dehumanizálásával járt együtt. Ezért Foucault mélyen pesszimista - ahogy a legtöbb haladár is az, de erről majd máskor.

Különös kortárs ellentéte Victor Hugo humanizmusának Joseph de Maistre nem kevésbé franciás lelkesedése mindenért, ami antihumánus. Így a hóhérért is. De Maistre a legádázabb, ugyanakkor a legérzékenyebb reakciósok egyike. A hóhér szerepének dicséretét részben biztosan a polgár (inkább: nyárspolgár)-pukkasztás indokolta, amiről a franciák - legkivált a reakciósok! - sosem bírtak leszokni, ezért aztán az őket követő német, s persze magyar reakciósokban is van mindig egy csipetnyi forradalmi, sőt sátános fűszerezés; de persze a lényeg a csillogó aforizmus. A hóhér minden egészséges társadalom alapintézménye, hiánya pedig káoszhoz vezet, aminek csak másik előjele a zsarnokság. Miért? Azért, mert ha a társadalom lemond a büntetésről, kénytelen lesz a bűnmentes életet előírni és biztosítani. Ez vagy úgy megy, hogy egy sereg dologról kijelenti, hogy nem bűn (pl. az abortuszról), vagy úgy, hogy lehetetlenné teszi a bűnök elkövetését, például kötelezővé teszi a szolidaritást, maszszív adóztatás révén, s így lehetetlen lesz önzőnek lenni. Azt, aki büntetést akar és fegyelmezést, vért lihegő, bosszúvágyó, primitív barbárnak, a társadalmi hatásmechanizmusokat nem értő elmaradottnak, azaz fölvilágosulatlannak, röviden reakciósnak fogja bélyegezni.

Ennek ellenére a modern lélek sem tud szabadulni a büntetés-megtorlás képzeteitől. Élvezni akarja a szenvedést, mint Dosztojevszkij odúlakója? (Ha nem is a magáét, persze.) Titkos bosszúvágy fűti, ahogy Nietzsche gondolja? Lehet. A bukott tanuló, a harmadjára életfogytiglanra ítélt bűnöző bűnhődik, azaz szenved. A többinek marad a káröröm, a bosszú élvezetének alantas szenvedélye. Érezzük, mennyire mélyről törnek föl haladó nézeteink? Mert ha van is bennünk reakciós is - ki ne érzett és élvezett volna még kárörömöt, s ki ne szomjazott volna bosszút? -, az a rosszabbik, elnyomandó énünk, az, akit meg kéne büntetnünk. Mégpedig azzal, hogy elnyomjuk. Szenvedjen a szenvedély. S így győz fölöttünk a biohatalom.

Nem erről van szó. Illetve nem csak erről. Az evangéliumi házasságtörő asszony körül tolongó vérgőzös, törvénnyel takarózó tömegtől visszaborzadunk, mert a kollektív káröröm és bosszúvágy mint kielégülés kétségkívül ronda látvány, akármilyen jogelvek vagy hatástanulmányok teszik is racionálissá azt, ami az aljas ösztönöknek nagyon is tetszik. Ennek elnyomását a reakciós sem kifogásolhatja, mindazonáltal ragaszkodhat ahhoz, hogy büntetni - kell. Elsősorban azért, mert csak a büntetés teszi a gonoszságot látható, tapasztalható problémává. A rossz elfojtása, elideologizálása soha semmi jóra nem vezetett, zsarnoksághoz viszont igen. Másodsorban azért, mert a büntetéstől nem a megjavulást, hanem a megbűnhődést várjuk el. A javítómunka része lehet a szenvedés, de a büntetéssel járó szenvedés nem javítás, hanem megtisztulás. A bűnös és környezete egyaránt tisztábbá válhat. Nincs ebben semmi misztikus vagy ezoterikus dolog. A tisztaság elemi szükségletünk. Tamás Gáspár Miklós egy 1992-es zseniális esszéjében, amely a feleséggyilkos, de elmebajosként kezelt Louis Althusser kálváriájáról szól, így fogalmaz: "a 'páciens' kétségbeesetten küzdött... azért a jogáért, hogy elismerjék: gyilkos. Senkit sem érdekelt, hogy Althusser megbánta tettét, és bűnhődni akart." Erről van szó. A büntetés mély emberi szükségletet elégít ki: a bűnhődés iránti szükségletünket: magunkban és másokban. Azt, amiről a Himnusz is szól.

Lehet, hogy a reakciós mégis mélyebben érti még a modern lelket is?

A szerző közgazdász, politológus.

Figyelmébe ajánljuk

Hol az ember?

A megfilmesíthetetlen könyvek megfilmesítésének korát éljük – ezek pedig nagyrészt sci-fik. Herbert Ross Dűnéjének sokszor nekifutottak, mire Denis Villeneuve szerzői húrokat pengető két blockbustere végre a tömegek igényeit is képes volt kielégíteni; Isaac Asimov Alapítványából az Apple készített immár második évadát taposó, csillogó űroperát – a Netflix pedig az elmúlt évek egyik legnagyobb sikerű, kultikus hard sci-fijébe, Liu Ce-hszin kínai író Hugo-díjas A háromtest-triló­giá­jába vágott bele.

Nem viccelnek

  • - minek -

Poptörténeti szempontból is kerek jubileumokkal teli lesz ez az év is – novemberben lesz negyven éve, hogy megjelent a The Jesus and Mary Chain első kislemeze, a melódiát irgalmatlan sípolásba és nyavalyatörős ritmusba rejtő Upside Down.

Elszáll a madárnő

„Én nem tudok, és nem is szeretek a képeimről beszélni. Amit el tudok mondani, azt csak színnel tudom elmondani. Képeimbe belefestettem az életem tragédiáit és örömeit. Ez volt az életem” – halljuk a művész vallomását a kiállítás első termében, a falra vetített 1977-es rövidfilm részleteként.

Aktivizmus színészekkel

  • Erdei Krisztina

Csoszó Gabriella aktivista fotós, töretlen kitartással vesz részt az ellenzéki tüntetéseken és osztja meg képeit azokkal, akik szeretnének mást is látni, mint amit a NER kínál.

Házasok hátrányban

  • Kiss Annamária

Középkorú házaspár egy protokollparti után vendégül lát egy fiatal párt egyetemi lakosztályuk teraszán, hajnali kettőkor. Az elején mit sem sejtenek arról, hogy ez lesz valamennyiük életének talán leghosszabb éjszakája.

Koponyalabirintus

Az alighanem legelismertebb, világirodalmi rangú kortárs román író, Mircea Cărtărescu 2015-ös nagyregénye rendkívüli, monstruózus mű. Kiszámíthatatlan, szabálytalan, megterhelő. Pedig látszatra nagyon is egyszerű, már-már banális helyzetből indul.

Messziről jött zeneszerző

A Tigris és sárkány és a Hős filmzeneszerzője hat éve már járt is nálunk, mégis bemutatásra szorul a magyar koncertlátogatók előtt. A hatvanhat éves, kínai származású komponistáról hídemberként szokás beszélgetni, aki a hagyományos kínai klasszikus zenét tömegekhez vitte el a nyugati világban.

Az ajánlat

Napi rendszeres fellépéseinek sorában Magyar Péter a múlt pénteken a Klubrádióban járt, ahol Bolgár György műsorában mindenféle kijelentéseket tett Ukrajnáról, illetve az ukrajnai háborúról.

A hegyi ember

Amikor 2018 februárjában Márki-Zay Péter az addig bevehetetlennek hitt Hódmezővásárhelyen, az akkoriban igen befolyásos Lázár János városában az időközi polgármester-választáson magabiztosan legyőzte fideszes ellenfelét, reálisnak tűnt, hogy mindez megismételhető „nagyban” is a tavaszi országgyűlési választásokon.

„Pályáznék, csak nem tudom, kivel”

Miért meghatározó egy társadalom számára a migrációról szóló vita? Hogyan változott a meg Berlin multikulturális közege? Saját történetei megírásáról és megrendezéseiről beszélgettünk, budapesti, román és berlini színházi előadásokról, de filmtervei is szóba kerültek. Kivel lehet itt azokra pályázni?

Pusztítás földön, vízen, levegőben

A magyarországi üvegházhatású gázkibocsátás csaknem háromszorosa került a levegőbe az ukrajnai háború első másfél évében. Óriási mértékű a vízszennyeződés, állatfajok kerültek a kipusztulás szélére. Oroszország akár fél évszázadra való természeti kárt okozott 2023 közepéig-végéig.

Alkotmányos vágy

A magyar mezőgazdaság tizenkét éve felel meg az Alaptörvénybe foglalt GMO-mentességnek, takarmányozáshoz tavaly is importálni kellett genetikailag módosított szóját. A hagyományos szója vetésterülete húsz éve alig változik itthon, pedig a szakértő szerint lehetne versenyezni az ukrán gazdákkal.