Ekotrip

Egotrip

Reformok és fejek

Az 1766-ban trónra lépő gyengeelméjű VII. Keresztély helyett néhány évig háziorvosa, a német Struensee (1737-72) irányította Dániát. A fizikusként és csillagászként is ismert orvos-miniszterelnök a felvilágosodás szellemében fogant rendeletek sorával próbálta modernizálni a társadalmi viszonyokat. Struensee kormányzását több száz reformlépés jellemezte, amelyek közül ellenségei nyomására sokat előbb visszavont, majd újból bevezetett. A reformok ellenzői a nemzeti érzelmeket is felhasználták a német orvos ellen, s ebben az éppen akkoriban fellángolt vita is segítette őket, amely arról folyt, hogy az udvarban és a hivatalokban elfogadott német mellett megmaradjon-e önálló hivatalos nyelvként a dán. A kiváltságaikban megrövidített csoportok hamar megelégelték Struensee reformdiktatúráját, s rávették a királyt, hogy erőszakkal (jelesül: az orvos lefejeztetésével) vessen véget a számukra hátrányos reformkorszaknak.

A kormányfői tervek szerint most induló új magyar reformkorhoz passzoló sztori felidézését korántsem reformellenes példabeszédnek szántam. A koppenhágai Nemzeti Múzeum történeti kiállításának felirata azonban éppen azokban a napokban (május első hetében) került a szemem elé, amikor különösen fogékony voltam az ilyesféle szövegekre. Akkor már éppen túl voltunk a parlamenti választáson, a sajtó pedig megtelt önkéntes csapatok és magányos harcosok reformjavaslataival, noha a kormány még meg sem alakult, s így programmal sem rendelkezhetett.

Tudtam persze, hogy ósdi történetekből akkor sem illik mára vonatkozó következtetéseket levonni, ha amúgy nagy rá a kísértés. Próbáltam is gyorsan elvonni figyelmemet valami egészen mással: átugrottam a dán történelem 200 évét, hogy elmélyülten tanulmányozhassam a Christiania nevű "szabad várost" megalapító hippimozgalom úgyszintén izgalmas történetét, de hiába, a reformanalógia már mélyen befészkelte magát a még könnyű droggal sem elkábított agyamba. Hiszen a tüdőm nem a koppenhágai miliőben telt meg reformlevegővel, hanem már korábban itthon, s hazaérkezve újult erővel töltekezhettem belőle. Megnyugodva konstatáltam, ötletekben itt sincs hiány: a magyar értelmiség színe-java százával ontja a reformjavaslatokat. Különösen az én generációm. Na ja, mi már erre lettünk szocializálva: elménk '68 táján nyiladozott, a nyolcvanas években pedig már ilyen-olyan reformbizottságokban ücsöröghettünk, vagy dolgozhattunk legalább az ott ücsörgők keze alá.

Muszáj itt kalapot emelnem nagy formátumú reformközgazdászunk, Tardos Márton előtt, aki éppen most hagyott magunkra minket, amikor újra a reformidők szele fújdogál. Pedig a mai reformjavaslatok megfogalmazói is főként tőle tanulták, hogyan lehet praktikusan ötvözni az elméleti tudást és a gyakorlati tapasztalatokat a jövő jobbítása érdekében, és miként kell a gazdasági racionalitás követelményét a társadalmi hatásokra is tekintettel megfogalmazni. Persze akkoriban, a hatvanas és a nyolcvanas évek reformhullámaiban a gondolkodás terét jócskán behatárolták a létező szocializmus tabui. A szintén zenész, akarom mondani, reformközgazdász Antal László szavait kölcsönvéve: az akkori újítások a "Hogyan tehetjük ízletesebbé a műpiacot?" című vegetáriánus reformkutatásba illeszkedtek.

Tardos Márton azonban nemcsak a gondolkodásnak ebben a leszűkített mezőjében nyújtott kiemelkedő produktumot, hanem a rendszerváltással együtt járó nagyszabású átalakulásnak is meghatározó szellemi ereje volt. És mégis, mindezek ellenére, meg kell állapítanom: a most esedékes reformhullám akkor sem az ő reformkora lenne, ha megérhette volna. A rendszerváltást követő-kísérő társadalmi egyenlőtlenségek láttán az ő gondolatait egyre inkább a közelmúlt hibáin való töprengés kötötte le. Mit rontottunk el? Hogyan kellett volna másként csinálni, hogy elviselhetőbb társadalmi viszonyok jöjjenek létre? - ilyen kérdések gyötörték őt az utóbbi években, kevés helyet hagyva az aktuális reformjavasla-tok kiötlésére. Hiába mondogattuk: igazad van, Marci, tényleg nem így képzeltük el a rendet, de a "rend" természete már csak ilyen - nem tudott napirendre térni a kérdés felett.

Nem újdonság, hogy a reformerséghez hozzátartozik az ifjonti hevület, amely segít abban, hogy a zavaró kérdéseket könnyed mozdulattal félredobjuk, meg abban is, hogy elhitessük magunkkal (no meg másokkal): tévedhetetlenek vagyunk. Struensee orvos-miniszterelnök is még csak krisztusi korban volt, amikor az ambiciózus reformfolyamatba belevágott; két évvel később pedig már a feje sem volt a helyén. Ma már persze nem ilyen időket élünk: a fizikai fejvesztés kockázata szinte elenyészett. Annak a ve-szélye azonban ugyanúgy fennmaradt, hogy a jogaikban csorbított erős érdekcsoportok haragja elsöpri a reformkormányt.

Már most látni-hallani az ellenerők szerveződését. A gazdasági lobbik a kritikus egyensúlyi állapothoz mérten alulszabott közterheik megnövelése ellen érvelnek, s szívesen látnának gyengébb forintot, akár magasabb infláció árán is. De egyes (hangos) fogyasztói csoportok is ellenállnak az esedékes adóreformnak, hiszen meglévő kedvezményeiket vesztik el akkor, ha a rászorultság elve megvalósul a jövedelmek újraelosztása során. Aztán ott van a felsőoktatásban részesülők népes tábora, amelyre a '68-as diáklázadások óta minden kormány csaknem akkora félelemmel néz, mint a zetorokkal fenyegetőző gazdákra és az utak elzárására szintén képes fuvarozókra. A méltánytalannak aligha tekinthető, jövedelemfüggő utólagos felsőoktatási hozzájárulás hírére a Fidelitas egységfrontba szólította más pártok ifjúsági szervezeteit, s bár tőlük kosarat kapott, a hallgatói önkormányzatok (érthető módon, hiszen ezek valóban érdekképviseletek) máris felsorakoztak mögötte. Az egészségügyi reform megszellőztetett lépéseinek hatására az orvostársadalom hangos csoportjait képviselő kamara vette fel újból a kesztyűt, az oktatási reformjavaslatok miatt pedig a pedagógustársadalom zárta összébb sorait.

Többnyire előre tudható, hogy milyen reformlépésre milyen szervezetek hördülnek fel, s ez így van rendjén. Az ellenzéki pártoknak természetes céljuk a kormány lejáratása és megbuktatása, az érdekképviseletek eszköztárának pedig szerves részei a nyomásgyakorlás különféle formái, a tárgyalástól kezdve a demonstrációkon át egészen a sztrájkig. A társadalom közös érdekeit azonban a parlamenti többség által legitimált kormány képviseli (hol jól, hol rosszul), neki kell döntenie a társadalmi csoportok, illetve a generációk közötti tehermegosztás mikéntjéről, mérlegelnie a jelen s jövő dilemmáját.

A hatásos reformok megtervezéséhez ésszel-tudással teli fejekre van szükség, s a végrehajtás sem mehet fejetlenül. Hogy utána lesz-e fejvesztés, s ha igen, kinél és mikor, az már jórészt a kormányfő bölcsességén és előrelátásán múlik. Meg persze rajtunk, állampolgárokon.

Figyelmébe ajánljuk

Tendencia

Minden tanítások legveszélyesebbike az, hogy nekünk van igazunk és senki másnak. A második legveszélyesebb tanítás az, hogy minden tanítás egyenértékű, ezért el kell tűrni azok jelenlétét.

Bekerített testek

A nyolcvanas éveiben járó, olasz származású, New Yorkban élő feminista aktivista és társadalomtudós műveiből eddig csak néhány részlet jelent meg magyarul, azok is csupán internetes felületeken. Most azonban hét fejezetben, könnyebben befogadható, ismeretterjesztő formában végre megismerhetjük 2004-es fő műve, a Caliban and the Witch legfontosabb felvetéseit.

„Nem volt semmi másuk”

Temették már el élve, töltött napokat egy jégtömbbe zárva, és megdöntötte például a lélegzet-visszatartás világrekordját is. Az extrém illuzionista-túlélési-állóképességi mutatványairól ismert amerikai David Blaine legújabb műsorában körbejárja a világot, hogy felfedezze a különböző kultúrákban rejlő varázslatokat, és a valódi mesterektől tanulja el a trükköket. 

Játék és muzsika

Ugyanaz a nóta. A Budapesti Fesztiválzenekarnak telefonon üzenték meg, hogy 700 millió forinttal kevesebb állami támogatást kapnak az együttes által megigényelt összegnél.

A klónok háborúja

Március 24-én startolt a Tisza Párt Nemzet Hangja elnevezésű alternatív népszavazása, és azóta egyetlen nap sem telt el úgy, hogy ne érte volna atrocitás az aktivistákat.

Hatás és ellenhatás

  • Krekó Péter
  • Hunyadi Bulcsú

Az európai szélsőjobb úgy vágyott Donald Trumpra, mint a megváltóra. Megérkezik, majd együtt elintézik „Brüsszelt” meg minden liberális devianciát! Ám az új elnök egyes intézkedései, például az Európával szemben tervezett védővámok, éppen az ő szavazó­táborukat sújtanák. Egyáltalán: bízhat-e egy igazi európai a szuverenista Amerikában?

„Egy normális országban”

Borús, esős időben több száz fő, neonácik és civilek állnak a Somogy megyei Fonó község központjában. Nemzeti és Mi Hazánk-os zászlók lobognak a szélben. Tyirityán Zsolt, a Betyársereg vezetője és Toroczkai László, a szélsőjobboldali párt elnöke is beszédet mond. A résztvevők a lehangoló idő ellenére azért gyűltek össze szombat délután, mert pár hete szörnyű esemény történt a faluban. Március 14-én egy 31 éves ámokfutó fahusánggal rontott rá helyi lakosokra: egy középkorú és egy idős nő belehalt a támadásba, egy idős férfi súlyos sérüléseket szenvedett.