Ekotrip

Frankhiteles trükközés

Egotrip

Rossz ómen Magyarország számára a frank. A múlt század húszas éveiben a kormánykörökből kiinduló frankhamisítási botránnyal írtuk be magunkat az európai gazdaságtörténetbe. Igaz, az francia frank volt, minthogy a nemtelen akciót a trianoni békeszerződés revíziójának szándéka táplálta. Az új évezredben a svájci frankkal gyűlt meg a magyarok baja. Már a második Gyurcsány-kormány idején terítékre került a devizahitelesek problémája, akik többsége az alacsony kamatozású svájci valutában adósodott el, ráadásul pont akkor (2005-2008 között), amikor az még csupán 150-170 forintot ért, 20- 40 százalékkal kevesebbet, mint 2009 óta, amikor 180-215 forint között ingadozik a frank. A Bajnai-kabinet már a tettek mezejére is lépett: a válság miatt munkahelyüket elvesztő lakáshitelesek számára alakított ki támogatási programot, kezességet vállalva az adós törlesztőrészleteit fedező áthidaló banki kölcsönökre.

Rossz ómen Magyarország számára a frank. A múlt század húszas éveiben a kormánykörökből kiinduló frankhamisítási botránnyal írtuk be magunkat az európai gazdaságtörténetbe. Igaz, az francia frank volt, minthogy a nemtelen akciót a trianoni békeszerződés revíziójának szándéka táplálta. Az új évezredben a svájci frankkal gyűlt meg a magyarok baja. Már a második Gyurcsány-kormány idején terítékre került a devizahitelesek problémája, akik többsége az alacsony kamatozású svájci valutában adósodott el, ráadásul pont akkor (2005-2008 között), amikor az még csupán 150-170 forintot ért, 20- 40 százalékkal kevesebbet, mint 2009 óta, amikor 180-215 forint között ingadozik a frank. A Bajnai-kabinet már a tettek mezejére is lépett: a válság miatt munkahelyüket elvesztő lakáshitelesek számára alakított ki támogatási programot, kezességet vállalva az adós törlesztőrészleteit fedező áthidaló banki kölcsönökre.

Az Orbán-kormány is rögvest napirendre tűzte a devizahitelesek problémáját, bár a forintot gyengítő "szabadságharcával" kezdetben inkább tovább mélyítette. Matolcsy György még várományos miniszterként ígéretet tett a frankhitelek forintra váltását segítő állami alap felállítására, ám az ötlet - feltehetően a jegybanki, felügyeleti és banki konzultációk hatására - hamvába hullt, átadva helyét a Kósa-Rogán páros ötletelésének a bankok megregulázásáról és Matolcsy miniszter ábrándozásának egy mindent megoldó nemzeti eszközkezelőről.

Ezzel telt el a nyár, majd beköszöntött az ősz, s miközben érdemi intézkedés alig történt, a nem fizető adósok köre hónapról hónapra bővült, tartozásuk pedig szépen gyarapodott. A munkahelyek elvesztése és a jövedelmek csökkenése mellett az is növelte a bajt, hogy az euróövezeti országok sorában felbukkant válságok hatására a svájci frank újból a befektetők liblingjévé vált, és emiatt jócskán megerősödött. A kilakoltatási moratórium határidejének többszöri kitolása is duzzasztotta a hátralékokat, mivel olyan adósokat is nemfizetésre sarkallt, akik az otthon elvesztésének fenyegetése mellett még valahogy előteremtették volna a törlesztőrészleteket. És mivel a kormány folyvást beígérte a mentőövet, az állami segítségben reménykedve az adósok és hitelezőik halogatták a fizetési gondokat orvosló megegyezéseket.

A több éve tartó huzavona után mára valóban kritikus helyzet alakult ki. Egyrészt a svájci valuta soha nem látott erőt mutat (a múlt nyár óta jellemzően 210 forint körül tanyázik), és az erő tartósnak is ígérkezik. Másrészt a kilakoltatással fenyegetett, a jelzáloghitelüket 90 napon túl nem fizető adósok tartozása a múlt év végén már elérte az 540 milliárd forintot (a 30-90 nap közötti fizetési késedelmek pedig meghaladták a 300 milliárdot, ami az "utánpótlás" mértékét jelzi), s ennek háromnegyede frankhitel. Az érintett családok és lakások száma meghaladja a százezret. A gyorsan hízó hólabda mára akkorává terebélyesedett, ami a hitelezés mellett az ingatlanpiacot is veszélyezteti, hiszen ha a (most éppen) júliusig meghosszabbított kilakoltatási moratórium lejártával a bankok érvényesítenék jelzálogjogukat, és elárvereznék a lakásokat, nemcsak az érintettek szenvednének el komoly veszteséget, hanem az összes lakástulajdonos.

Az állami mentés effektív és az erkölcsi kockázatban jelentkező latens költsége mellett nyilván ez is oka a kormány hezitálásának a nem fizető adósok lakásait felvásárló nemzeti eszközkezelő társaság ügyében. A Nemzetgazdasági Minisztérium április 1-jén kiadott tájékoztatójában is csak arra tett ígéretet, hogy a Bankszövetséggel olyan megállapodást köt, amellyel a kormány "elő kívánja segíteni, hogy a hitelfelvevőket egy meghatározott ideig ne sújtsa az árfolyamok esetlegesen kedvezőtlen alakulása". Ráadásul olyan megoldást ígér, amely "a költségvetésre nem gyakorol negatív hatást".

A Bankszövetség értelmezésében viszont olyan megoldáson dolgoznak, amely arányosan osztja meg a terheket a bankok, az adósok és az állam között. Ezt szolgálná szerintük az a javaslat, hogy a még fizető adósok egy 200 forint alatti szinten rögzített árfolyamon törlesztenék frankhitelüket, s a piaci árfolyamtól való eltéréseket egy számlára írnák fel - erősebb frank esetén tartozás, gyengébb frank esetén követelés formájában. A bankok és a kormány reményei szerint az adósoknak ezek a számlái néhány év alatt nullszaldóssá válnának, így a garanciát vállaló államnak nem kerülne semmibe az ügylet. Ez volna aztán a mesébe illő trükk: senki sem fizet, és mindenki jól jár.

A kérdés az, hogy kinek a problémáját oldaná meg a módszer, és (végső soron) mennyiért. Eleve csak a még fizető adósok jöhetnek szóba, ami rendjén is van, csakhogy egy 200 forint közelében rögzített árfolyam kevés segítség ne-kik, hiszen a hitel átütemezésével, futamidő-hosszabbítással ekkora törlesztésmérséklést a banktól is elérhet a fizető ügyfél. Ha viszont lejjebb húznák meg vonalat (mondjuk a sokakon segítő 170-es szinten), akkor a várhatóan tartósan erős frank mellett aligha lenne esély a kiegyenlítődésre, így az állami garanciavállalás terhe jelentősen megnőne.

Bár a múlt héten közzétett minisztériumi tájékoztató ezt nem érinti, a kormány a sajtóban újból megszellőztette a nemzeti eszközkezelő tervét, amely a már bebukott hitelesek ingatlanját vásárolná meg a bankoktól diszkontált áron úgy, hogy a korábbi tulajdonos bérlőként bennmaradhatna. Nem tudni, mi akadályozta eddig, hogy az ötlet fogantatása óta eltelt 9 hónap alatt megérjen a terv, és mitől várható, hogy a moratórium lejártáig hátralévő negyedévben most majd sikerül egy életképes verziót tető alá hozni. Olyat, ami sem a válság miatt padlóra került ingatlanpiacot nem vágja haza, sem az adófizetők pénztárcáját nem terheli túl, és olyan üzenete sincs, hogy bolond, aki rendesen törleszti a hitelét.

A lakáspiac feltámasztására újból felbukkant a forinthitelekre nyújtott állami kamattámogatás örökzöld ötlete is. Ez kétségkívül jó az ingatlanpiac szereplőinek: a lakástulajdonosoknak, a bankoknak és építési vállalkozóknak, de rossz a cechet álló adófizetőknek, ráadásul tartósan torzítja a piacot. Éppen egy évtizede indította be az előző Orbán-kormány a lakáshitelboomhoz vezető támogatási programját, ami nemcsak a költségvetésre rótt évtizedekre szóló, súlyos terhet, hanem az ingatlanpiaci buborék kialakulásához is megadta az első lökést. Ami aztán a válság hatására szépen kipukkadt, maga alá temetve adósokat, hitelezőket és építési vállalkozókat. Jó pap holtig tanul - talán a kormányokra is áll ez.

Belátom, nehéz jó megoldást találni a frankhitelügyre. Amíg még nem késő, megteszem javaslatomat: rögzítse az új alaptörvény, hogy Magyarország hivatalos fizetőeszköze a svájci frank. Aztán már csak a bankjegynyomdánk gépeit kell átállítani.

Figyelmébe ajánljuk

Tendencia

Minden tanítások legveszélyesebbike az, hogy nekünk van igazunk és senki másnak. A második legveszélyesebb tanítás az, hogy minden tanítás egyenértékű, ezért el kell tűrni azok jelenlétét.

Bekerített testek

A nyolcvanas éveiben járó, olasz származású, New Yorkban élő feminista aktivista és társadalomtudós műveiből eddig csak néhány részlet jelent meg magyarul, azok is csupán internetes felületeken. Most azonban hét fejezetben, könnyebben befogadható, ismeretterjesztő formában végre megismerhetjük 2004-es fő műve, a Caliban and the Witch legfontosabb felvetéseit.

„Nem volt semmi másuk”

Temették már el élve, töltött napokat egy jégtömbbe zárva, és megdöntötte például a lélegzet-visszatartás világrekordját is. Az extrém illuzionista-túlélési-állóképességi mutatványairól ismert amerikai David Blaine legújabb műsorában körbejárja a világot, hogy felfedezze a különböző kultúrákban rejlő varázslatokat, és a valódi mesterektől tanulja el a trükköket. 

Játék és muzsika

Ugyanaz a nóta. A Budapesti Fesztiválzenekarnak telefonon üzenték meg, hogy 700 millió forinttal kevesebb állami támogatást kapnak az együttes által megigényelt összegnél.

A klónok háborúja

Március 24-én startolt a Tisza Párt Nemzet Hangja elnevezésű alternatív népszavazása, és azóta egyetlen nap sem telt el úgy, hogy ne érte volna atrocitás az aktivistákat.

Hatás és ellenhatás

  • Krekó Péter
  • Hunyadi Bulcsú

Az európai szélsőjobb úgy vágyott Donald Trumpra, mint a megváltóra. Megérkezik, majd együtt elintézik „Brüsszelt” meg minden liberális devianciát! Ám az új elnök egyes intézkedései, például az Európával szemben tervezett védővámok, éppen az ő szavazó­táborukat sújtanák. Egyáltalán: bízhat-e egy igazi európai a szuverenista Amerikában?

„Egy normális országban”

Borús, esős időben több száz fő, neonácik és civilek állnak a Somogy megyei Fonó község központjában. Nemzeti és Mi Hazánk-os zászlók lobognak a szélben. Tyirityán Zsolt, a Betyársereg vezetője és Toroczkai László, a szélsőjobboldali párt elnöke is beszédet mond. A résztvevők a lehangoló idő ellenére azért gyűltek össze szombat délután, mert pár hete szörnyű esemény történt a faluban. Március 14-én egy 31 éves ámokfutó fahusánggal rontott rá helyi lakosokra: egy középkorú és egy idős nő belehalt a támadásba, egy idős férfi súlyos sérüléseket szenvedett.