Sajó László: Öt és feles

A mi kis zsákfalunk

Egotrip

A női partőrség szeme láttára (Békés Pál)

A mi kis zsákfalunk oda rúg ki a Dunára; meg is látja magát benne, hogyha kisétál a stégre.

Bocsánat.

Mondjuk inkább szákfalunak, sok horgász lakja.

Két utcából (szerényebben: sorból) áll: Kócsag és Horgász utca (nevezzük így). Előbbi ki van táblázva, útjelző mutatja, utóbbi neve csak a nép ajkán él. A két utca egy tömb, a kabinok (szárazföldi kajütök, terasszal) egymás mögött. Ennyi maradt a hajdan népes faluból. Eldózerolták a Kárókatona utcát, a Seregély teret, s valahány név a nádasban. Volt a faluban kisbolt, zöldséges, hentes (!), kocsma (büfé), a szomszédban csárda. Nyári főszezonban egy törülközőt nem lehetett letenni a parton, most dolmányos varjak keresgélnek a gyér fűben, kitotyognak a vadkacsák. Foglalják vissza területük.

Nézzük a még megmaradt lakókat, népszámlálás.

A falu szélén, a Dunához közel, a Horgász utcában Péter és Klári. Péter kajakozik, le az M0-sig, vissza, aztán az erzsébeti uszodában levezet, háromezer méter. Biatlon – nem fut, a térdem. Jó neked, te focizol, mondja K. Dezsőnek, aki elhallgatja, hogy ő se, pedig jó a térde. Klári várja a parton, napközben napoznak, esténként kiülnek a partra a padra, nézik a holdat. Szerelmespár, gondolja K. Dezső irigyen.

Kitty a legjobb nő a faluban, néha a barátja is jön (irigykedhet megint K. Dezső, mással társalkodó Dunai Vénus). Állva evez, valami szörfszerűségen (ha van sorsszerűség, akkor ez is), de annál szélesebb. A Duna közepén, megnyílnak a habok, az egek, szállnak fölötte a hattyúk.

A következő kabinban Józsi, K. Dezső alig látja. Merthogy nem jön ki. Mozgássérült, a lába, nem tudják, mi a baj. Apja hetente kétszer megáll K. Dezső előtt egy nagy, fekete autóval, hozza a kaját-italt stb., Józsi ilyenkor se jön ki. Állítólag néha lemegy a horgászokhoz, K. Dezső a vizesblokkban se látta. Hany Istók a parton.

A szomszédban Pannika, ő mindig kisétál a partra, kiül a padra. K. Dezsővel is elbeszélget, miről másról, az időjárásról. Ma szép nap. Délben bemegy, főz, ebédel, pihen. Délután sorozatokat néz, reggel sokáig alszik. (Mondja K. Dezső, a hétalvó.)

Jolánka, aki minden délelőtt-délután fél órát sétál a parton, zsebrádióval a kezében, orvosi utasításra (a zsebrádiót talán nem a doktor írta föl). Szól a retro rádió.

A falu széle felé közeledve Mihály, horgász. Mindig be lehet hívni egy felesre (kivéve, ha gyógyszerbeszedés előtt/után van vagy vezet), ő is jön K. Dezsőhöz üveggel. És kajával. Otthon megfőz, a feleségének, hozzá ellátogató gyerekeinek, a maradékot lehozza, jut K. Dezsőnek is. Töltött paprika, kicsit csípős, nagyon. Háromféle gombával töltött hús. Csak halat nem hoz. Ma ötöt fogtam, beteszem a mélyhűtőbe, a gyerekek megeszik, csak utálok halat tisztítani, kimegy a stéghez, a zöld kerek asztalon peregnek a pikkelyek, nyílik a hal. Mindig vannak történetei (sokat megélt, a Szovjetónióban). Az oroszok küldtek egy fiatal lányt, gondoltam, csak furulya lesz, de aztán… Nagyon szép és ügyes lány volt.

Mihály mellett a másik nagy horgász, Lajos. Aki hajnalban jön, terepszín ruha (rejtőzik a halak elől), fejlámpa, reggel már megy is. Este vissza, éjjel is kint, hidegben, esőben, zöld-fehér napernyő alatt. Ha napközben, rádiót hallgat, ő is a retrót, itt ez a divat – na ja, kimentünk a divatból.

Horgászok egymás mellett – Mária, a horgásznő. Mindig – de mindig!, kivéve október 15-től november 1-ig, a horgászati tilalomig (haltelepítés) – a parton, úgy hozzátartozik a dunai látképhez, mint a vadkacsák vagy az Erzsébet híd. A Vár. Ha nincs kint, K. Dezső aggódik, és megnézi a Dunát – az megvan.

Át a Kócsag utcába, a falu (város felöli) szélén Ilona, egyedül; férje, Lali idén halt meg. Lali kisszéken ült a stégen, a teraszon hallgatta a jó zenéket. Nyáron kiköltöztek, most Ilona ritkán jön ki. K. Dezső akkor látja, amikor vizet visz a csapról, locsolni a virágot. Köszönnek, K. Dezső nem tud mit mondani, mit is?

Kolozs ritkán jelenik meg, körbesétál, kritizál, semmi sem jó neki, az építkezés se – inkább örülne, hogy még kijöhet. Persze, itt nőtt fel, az apjának hajója volt. Apja, hajó sincs már, maradt a kabin. A múltkor K. Dezső reggel a vizesblokkba indult, találkoztak, nagyon jót aludtam! Ma is kint alszom! Kint maradok télen is! K. Dezső csodálkozott e lelkesedésen, elzárják a vizet, de Kolozs csak mondta, nem érdekel, elintézem a Dunába!, aha. De már aznap eltűnt, K. Dezső azóta sem látta.

Erika kiviszi a nyugágyat a partra, naphosszat napoz, olvas.

Ildikó, a „macskás”, K. Dezső csak így hívja. Amióta Ádám tanár úr meghalt, ő gondozza (eteti, bolhátlanítja) a falu két macskáját. Van egy harmadik is (ha ugyan még megvan), de azt nem tudta megszelídíteni. Kidobott macskák, idejöttek (ahol emberek vannak), szezonvég után felmennek a szemközti lakótelepre, lakóparkba, emberek közé. Ildikó is napozik, a macskák kerülgetik, felmásznának hozzá a nyugágyra, azt azért mégsem.

Jani is horgászik, de nem azért van itt. A víz miatt vettem ki a kabint. Itt lakom fönt, kijövök, kiülök, be se dobok, nézem a vizet, három-négy óra hosszat, hazamegyek.

András és Klári, utóbbi horgászik, előbbi egész nap a teraszon ül, cigizik és hallgatja a Klubrádiót (nem a retrót, az elhajló). Néha lejön a partra. K. Dezső ilyenkor megkérdi tőle, mik a hírek? (Merthogy neki csak a Kossuth jön be.) A kormány a helyén?A helyén. Több kérdése nincs.

Közelítve a parthoz Guszti, a főhorgász, a nagy ho-ho-ho. Rá mindig számíthat K. Dezső, ő marad a parton legtovább (nem, legtovább K. Dezső). Mikor kimegy fogat mosni a csaphoz, balról jobbra Guszti, Mihály, Mária a kilátás. (Mint a manzárdból a Hármashatár-hegy.) Ha a többiek nem is, Guszti kint. Jön be, Dezsőke, felébredtél? Csinálok reggelire tojásrántottát, szalonnával, Dezsőke nyel egyet, nekem ez az ebédem, szalonna nélkül, gondolja és hamarosan érzi a (reggeli) rántottaillatot.

István és Erika, Philemon és Baucis, K. Dezső szomszédjai. Erika tevékeny: virágot locsol, levelet gereblyéz, mosogat, jön-megy – ha nem, órák hosszat görnyedve keresztrejtvényt fejt (a falubeliek hoznak neki újságokat). István ül a padon, atlétatrikóban, előtte sör és rádió (retro, persze).

A falu szélén, a Dunához közel K. Dezső. De róla már beszéltem eleget.

Itt a szezonvég, bezár a falu. Hol van már az a jó idő, amikor K. Dezső félmeztelenül napozott (októberben!) a szomszédos étterembe, esküvőre érkezők mellett egy padon – nem ép(p)en kidolgozott felsőtesttel, C. (ejtsd ’ká’) Dezső (C. Romlandó).

Apropó… Mihály kipakolta a hűtőt, már nem jövök, hoz debrecenit, kolbászt (csípős), majonézes tormát, kefirt, sajtot, pudingot.

Még néhány nap, K. Dezső is készülődik.

Fejedelmi búcsúebéd, porleves gazdagon.

Utoljára ő hagyja el a falut, visszanéz, partra vetett Nemo kapitány.

A macskák a kapuig kísérték, három macskaszem (a kövér félvak), nem néz a szemükbe.

Tavaszig bírjátok ki, én is.

 

Figyelmébe ajánljuk

Balatonföldvári „idill”: íme az ország egyetlen strandkikötője

  • narancs.hu

Dagonya, vagy a legtisztább balatoni homok? Ökokatasztrófa, vagy gyönyörűség? Elkészült a vitorláskikötő Balatonföldvár Nyugati strandján; július, vagy ha úgy tetszik, a balatoni főszezon első hétvégéjén néztük meg, valóban ellentétes-e a „józan ésszel”, hogy strand és kikötő ugyanazon a területen létezzen.

Céltalan poroszkálás

A két fivér, Lee (Will Poulter) és Julius (Jacob Elordi) ígéretet tesznek egymásnak: miután leszereltek a koreai háborús szolgálatból, a veteránnyugdíjukból házat vesznek maguknak Kalifornia dinamikusan növekvő elővárosainak egyikében.

Autósmozi

  • - turcsányi -

Vannak a modern amerikai mitológiának Európából nézvést érthető és kevésbé érthető aktorai és momentumai. Mindet egyben testesíti meg a Magyarországon valamikor a nyolcvanas években futó Hazárd megye lordjai című, s az Egyesült Államokan 1979 és 1985 között 146 részt megérő televíziós „kalandsorozat”, amely ráadásul még legalább három mozifilmet is fialt a tengerentúli közönség legnagyobb örömére, s Európa kisebb furcsálkodására.

Húsban, szőrben

Mi maradt élő a Pécs 2010 Európa Kulturális Fővárosa programból? Nem túl hosszú a sor. A Tudásközpont és a Zsolnay Örökségkezelő Nkft. kulturális intézményei: a Zsolnay Negyed és a Kodály Központ, és a Zsolnay Negyedben az eleve kiállítótérnek épült m21 Galéria, amelynek mérete tekintélyes, minősége pedig európai színvonalú.

Rémek és rémültek

Konkrét évszám nem hangzik el az előadásban, annyi azonban igen, hogy negyven évvel vagyunk a háború után. A rendszerbontás, rendszerváltás szavak is a nyolcvanas éveket idézik. (Meg egyre inkább a jelent.)

Az igazságnak kín ez a kor

A családregény szó hallatán rendre vaskos kötetekre gondolunk, táblázatokra a nemzedékek fejben tartásához, eszünkbe juthat a Száz év magány utolsó utáni oldalán a kismillió Buendía szisztematikus elrendezése is.

Kultúrnemzet

„A nemzetgazdasági miniszter úr, Varga Mihály 900 millió forintot biztosított ennek az épületnek a felújítására – nyilván jó összeköttetésének köszönhetően. Lám, egy nemzeti kormányban még a pénzügyminiszter is úgy gondolja, hogy a kultúra nemcsak egy sor a magyar költségvetésben, hanem erőforrás, amelynek az ország sikereit köszönhetjük.”