Váradi Balázs

Van-e értelme a szupergazdagokat célzó Tiborcz-adónak?

Karácsony Gergely és Henry George

Egotrip

Az új főpolgármester egyik (balos fülnek jól hangzó, de szerintem több implementációs és politikai sebből vérző) ígérete a névadó részéről feljelentést is kiprovokáló, a félmilliárd forintnál nagyobb értékű lakóingatlanokra kivetendő Tiborcz-adó bevezetése volt. A konkrét javaslaton túltekintve: méltányos és gazdaságilag hatékony-e az ingatlanok értékét vagy legalább értéknövekedését jó alaposan megadóztatni?

Kezdjünk távolabbról, egy a valós hazai ingatlanpiaci folyamatokat nagyjából tükröző példával. Jenőnek öt éve elhalt az édesanyja, akitől örökölt egy budapesti, belvárosi lakást. Azóta kiadta albérletbe egyetemistáknak (ami adózás, lelakás, költségek után a lakás piaci értékének úgy 4 százalékára rúgó hozamot produkált), majd idén eladta (az inflációt is leszámítva) 160 százalékkal többért, mint amennyibe örökléskor került, ami évi 18 százalékos hozamnak felel meg.

Manapság, amikor a komolyabb központi bankok negatív kamatokat fizetnek a betétekre és a hazai megtakarítók észt vesztve vásárolják a 3 százalékos infláció mellett nominálisan 3,5–6 százalékos hozamú Állampapír Pluszt, az évi 4+18 százalék öt éven át, viszonylag kicsi kockázattal, brutálisan magas reálhozam.

Persze, aki öröklakásban lakik, annak örökölnie (illetve második lakásba befektetnie) sem kellett, a saját lakása is produkálta ugyanezt a nyaktörő felértékelődést – de amíg nem megy albérletbe vagy nem költözik kisebbe, az ilyenfajta vagyongyarapodás pusztán virtuális, úgynevezett papírprofit. Tegyük hozzá: az, aki csak bérli az otthonát, mindebből csak a növekvő lakbért látja.

Vajon honnan jött Jenő óriási haszna? Szemben a vállalati részvények hozamával, ami mögött vállalkozás, termelés, mostani vagy majdani haszon vagy osztalék reménye lapul, vagy a kötvényekével, amik mögött a vagyon rövid távú élvezetéről való lemondás áll, hogy azokat hasznos célra, befektetésre lehessen fordítani, az ingatlan értékgyarapodása mögött (az esetleges új épületek felhúzásán túl) elsősorban a földtulajdon fölértékelődése áll.

Márpedig a föld adott és véges: új területeket – a tengert feltöltő hollandoktól eltekintve – nem tud teremteni senki. Ha felértékelődik, az nagyrészt állami és közösségi döntéseknek köszönhető: városi ingatlanok esetén a közműveknek, az építési szabályzatnak, a közeli parkok és iskolák minőségének, a bűnözés sikeres visszaszorításának, vagy a szomszédok kilétének. Ha mindez javul, és/vagy ha a – részben szintén a gazdaságpolitikától függő – konjunktúrának és demográfiai változásoknak hála a kereslet is meglódul, a nem gyarapítható városi földingatlan és vele a rá épített lakások értéke emelkedik.

Városi építkezés

Városi építkezés

Fotó: Pixabay

 

Mint a legtöbbféle befektetésnél, itt is fellépnek persze kockázati elemek és kialakulhatnak buborékok (hogy ti. az árakat felhajtó pluszkeresletet maga a felértékelődés reménye táplálja), de az ingatlanfelértékelődés legalább részben akkor is a lakott környezet közösségi fejlesztésekből fakadó hasznának privát lefölözése.

Az pedig mélyen igazságtalan, ha ezt a hasznot nem adóztatjuk meg, lehetőleg csurig – legalábbis ezt hirdette Henry George, a 19. század egyik legnagyobb befolyású, mára elfeledett amerikai reformere, akit valaha Tolsztojtól Einsteinig a közvélemény-formáló értelmisé­giek tucatjai tartottak óriási becsben.

Henry George

Henry George

Fotó: Wikimedia

 

A szaporíthatatlan, eleve adott föld értékén gazdagodni – mondta George – olyan, mint rabszolgát tartani: ha gazdasági rutin is, mélyen antihumánus. Ráadásul, írta a Haladás és szegénység c. magnum opusában, az ún. földjáradék adó formájában való beszedése olyan adónemek kulcsainak csökkentését tenné lehetővé, melyek a szegényeket terhelik, vagy visszafogják a hasznos gazdasági aktivitást.

Igaza volt-e? A közgazdaságtan főáramának mai véleménye szerint, ha nem is a földingatlan hasznának 100 százalékos megadóztatásában, és nem is abban, hogy ez az egy adónem helyettesíthetné az összes többit, de abban, hogy a telek értékéből fakadó vagyongyarapodás alapos megadóztatása igazságos és hatékony lehet, tehát helye van egy jó adórendszerben, Henry George nem tévedett.

Különösen igaz ez az önkormányzati szinten: ha a polgármester jól teszi a dolgát, és a város rendezett, élhető, biztonságos, az a helyi ingatlanok felértékelődéséhez vezet – ugyan miért ne azok finanszírozzák a helyi közszolgáltatások javításának költségeit, legalább részben, akiknek a zsebében telkük, házuk, lakásuk értéknövekedése formájában a közös kiadások haszna megjelenik?

És most vissza Jenőhöz. Ha Jenő nem plusz­ingatlanával, hanem arca verejtékével keresne pluszpénzt, azt 15 százalék személyi jövede­lemadó, 10 százalék nyugdíjjárulék és 8,5 százalék egészségbiztosítási és munkaerőpiaci járulék terhelné, és a bruttó fizetése után a munkaadója további 17,5 százalék szochót és 1,5 százalék szakképzési hozzájárulást fizetne. De ugyebár nem munkával keresett pénzről van szó.

Ha kamatra tenné be öröklött pénzét a bankba, vagy a tőzsdén emelkedne a részvényeinek értéke, csak 15 százalék szja-t fizetne. Egyenes ági örökösként örökösödési illetéket nem kell lerónia, akármennyit is ér, amit örökölt. Az egyetemistáktól érkező lakbér után ugyancsak 15 százalék szja-t fizet (ez a rezsi adózása miatt voltaképp kicsit bonyolultabb, de ezzel nem fárasztom az olvasót).

Szoba kiállással

Szoba kiállással

Fotó: Németh Dániel

 

A lakás óriási felértékelődése jelentette haszon után viszont, ha türelmesen kivárja a törvényben meghatározott öt évet, egészen pontosan nulla százalék adót kell fizetnie. Az a Jenő tehát, aki kiadható második ingatlanvagyona tanúsága szerint szinte biztosan a magyar háztartások legnagyobb vagyonú, felső ötödébe tartozik, jelentős haszna után egy fillért sem adózik, szemben a szegényebb többséggel, akik agyon­adóztatott munkajövedelemből élnek, és eladni való lakásuk nincsen.

Ha van kiáltóan regresszív, igazságtalan adórendszer, ez biztosan az.

Ha már a központi állam nem teszi, a magyar törvények szerint a lakóingatlan értéke vagy akár értéknövekedése után az önkormányzat vethetne ki települési adót. Vethetne, de gyakorlatilag nem teszi: fél a lakástulajdonosok haragjától; nem hiszi, hogy meg tudja győzni őket akár arról, hogy ez így méltányos, akár arról, hogy a tetemes adót olyan ügyesen költené el, és ezáltal annyival vonzóbbá válik a város vagy a kerület, hogy többet nyer rajta az ingatlantulajdonos, mint amennyitől az adó megfosztja.

Ebből a csapdából bátran kitörni, ciklus elején az ellenállást felvállalva bevezetni a lakóingatlan értékét érintő valamilyen adót, és azt bölcsen befektetni a település élhetőbbé tételébe, az lenne a valódi trouvaille – üzeni az új, magukat baloldalinak mondó polgármestereknek 1879-ből Henry George. Nem pedig a könnyen kikerülhető, pusztán szimbolikus, a szupergazdag budapestieket automatikusan a rendszer kitartottjaival azonosító Tiborcz-adó.

Figyelmébe ajánljuk

Aki úton van

Amikor 2021 nyarán megjelent Holi, azaz Hegyi Olivér első lemeze, sokan egy újabb izgalmas hazai rapkarrier kezdetét látták az anyagban.

A franciák megértették

Ritkán halljuk az isteneket énekelni. Néhanapján azonban zongoráznak, szájharmonikáznak és még gitároznak is. Legutóbb Párizs elővárosában, Boulogne-Billancourt-ban, a Szajna partján álló La Seine Musicale kulturális központban történt ilyen csoda.

Hitler fürdőkádjában

Lee Miller a múlt század húszas–harmincas éveinek bevállalós top divatmodellje volt, igazi címlaplány, de festette Picasso, fotózta és filmezte Man Ray, utóbbi élt is vele, és mentorálta mint fotóművészt.

Csaló napfény

Igaz, hamis, tény, vélemény, valóság és fikció. Ilyen és ehhez hasonló címkéket sietünk felnyalni a ránk zúduló információhalom darabjaira, hogy a kontroll, a rend illúziójával nyugtassuk magunkat és ne kelljen szembesülnünk vele, hogy nem létezik bizonyosság, csak kellően szűkre húzott nézőpont.

 

Gyilkosok szemlélője

A két évtizede elhunyt Roberto Bolaño minden egyes műve a költészet, a politika és a vadállati kegyetlenség együtthatásairól szól, az író regényeiben és elbeszéléseiben vissza-visszatérő karakterekkel, a költészet és a világ allegorikus megfeleltetésével olyan erős atmoszférát teremt, amelyből akkor sem akarunk kilépni, ha az hideg és szenvtelen.

Hús, kék vér, intrika

A folyamatosan az anyagi ellehetetlenülés rémével küszködő Stúdió K Színház jobbnál jobb előadásokkal áll elő. Az előző évadban a Prudencia Hart különös kivetkezése hódította meg a nézőket és a kritikusokat (el is nyerte a darab a legjobb független előadás díját), most pedig itt van ez a remek Stuart Mária. (A konklúzió persze nem az, hogy lám, minek a pénz, ha a függetlenek így is egész jól elműködnek, hiszen látható a társulatok fogyatkozásán, hogy mindez erőn túli áldozatokkal jár, és csak ideig-óráig lehetséges ilyen keretek között működni.)

Ide? Hová?

Magyarországon úgy megy, hogy négy­évente kijön a felcsúti jóember a sikoltozó övéi elé, és bemondja, hogy ő a Holdról is látszik.

Semmi jóra

„Újabb Mi Hazánk-siker: a Zeneakadémia lemondta Varnus Xavér koncertjét!” – írta büszkén Facebook-oldalára november 15-én Dúró Dóra. A bejelentést megelőzően a politikus nyílt levélben, az Országgyűlés alelnökeként követelte a Zeneakadémia vezetőjétől a koncert lefújását – minden különösebb vizsgálat, vizsgálódás nélkül, egyetlen ún. tényfeltáró cikkre alapozva.