egotrip

Sajó László: Öt és feles

A Gólokozó harmadik eljövetele

Egotrip

Szály-le, ereszkedgyél a’ tágas térségre, / Menny által a’ Tiszán a’ szöllős Zemplénbe.

(Gyöngyösi István: Porábúl meg-éledett Phoenix)

A Gólokozó április 15-én viharban, szakadó esőben, dermesztő hidegben, három fokban érkezett meg (ilyen idő alkalmas a garabonciás érkezéséhez) és szállt le, ezúttal nem kerékpárjáról, főnix madarával a falu előtti el­ágazásnál, a Krisztus-keresztnél, elolvasta a településnév-táblát: Hercegkút (Trautsondorf) és bement a kocsmába. Van sörük?, kérdezte a kocsmárost, aki már meg sem lepődött, megismerte a mályvaszín svejcisapkást. Boldogok vagytok?, fordult a vendégekhez, de azok, lévén dolgos svábok, most is dolgoztak, vagy… De ez mindjárt kiderül, hol voltak. Üres volt a kocsma. Ezért a Gólokozó a kocsmárost kérdezte meg, van futballpályátok? (Magázódott, tegeződött, felváltva.) Nincs. Vagyis van, de nem játszanak rajta, nincs csapat. A Gólokozó megitta a sört és sejtelmesen mosolygott (ezt nagyon tudott). Fogadjunk. Futballpálya nem volt, hanem lesz. Csak kell két csapat. Jöjjön velem, úgysincs vendég. Merre van a pálya? (Mert mindent ő sem tudhatott.) Elindultak, elöl a kocsmáros, a Kerekrét felé. Ahol a kegyetlen időjárás ellenére is száznál többen gyűltek össze, hogy megnézzék a Hercegkút TC–Zempléni Főnix mérkőzést (2-1). És ahol régen a harangokat is a meccshez igazították (8 órakor kismise, 10 órakor nagymise, ebéd, litánia, majd következett a futballmérkőzés), most újra pattogott a labda! Az első pálya (mely két métert lejtett, oldalvonaltól oldalvonalig) a Cserésben, csíkosra festett kapuiból építették meg a Remény Mezőgazdasági Termelőszövetkezet lóistállójának jászolát (ahova a kapust egy lövőcsellel elfektették). Az új pálya mögött fenyőerdő, és amikor a kapu helyett ide rúgták be a labdát (ez bizony sokszor előfordult), sosem azt találták meg, hanem egy régi másikat, mindegy, darab-darab. Na, mit mondtam?, kérdezte a Gólokozó a kocsmárost, de az eltűnt mellőle, sietett vissza, hogy felkészüljön a meccs utáni harmadik félidőre. És volt söre (valamint tunki is, enyhén csípős májas pörkölt), és boldogok voltak, játékosok, a falu népe, egyaránt.

A cikk további része csak előfizetőink számára elérhető.
Ha szeretné elolvasni, legyen ön is a Magyar Narancs előfizetője, vagy ha már előfizetett, jelentkezzen be!

Neked ajánljuk

Hurrá, itt a gyár!

Hollywood nincs jó bőrben. A Covid-járvány alatt a streamingszolgáltatók behozhatatlan előnyre tettek szert, egy rakás mozi zárt be, s az azóta is döglődő mozizási kedvet még lejjebb verte a jegyek és a popcorn egekbe szálló ára.

Profán papnők

Liane (Malou Khebizi), a fiatal influenszer vár. Kicsit úgy, mint Vladimir és Estragon: valamire, ami talán sosem jön el. A dél-franciaországi Fréjus-ben él munka nélküli anyjával és kiskamasz húgával, de másutt szeretne lenni és más szeretne lenni. A kiút talán egy reality show-ban rejlik: beküldött casting videója felkelti a producerek érdeklődését. Fiatal, éhes és ambiciózus, pont olyasvalaki, akit ez a médiagépezet keres. De a kezdeti biztatás után az ügy­nökség hallgat: Liane pedig úgy érzi, örökre Fréjus-ben ragad.

Viszonyítási pontok

Ez a színház ebben a formában a jövő évadtól nem létezik. Vidovszky György utolsó rendezése még betekintést enged színházigazgatói pályázatának azon fejezetébe, amelyben arról ír, hogyan és milyen módszerrel képzelte el ő és az alkotógárdája azt, hogy egy ifjúsági színház közösségi fórumként (is) működhet.

Kliséből játék

A produkció alkotói minimum két olyan elemmel is élnek, amelyek bármelyikére nagy valószínűséggel mondaná egy tapasztalt rendező, hogy „csak azt ne”. Az egyik ilyen a „színház a színházban”, ami könnyen a belterjesség érzetét kelti (ráadásul, túl sokszor láttuk már ezt a veszélyesen kézenfekvő megoldást), a másik pedig az úgynevezett „meztelenül rohangálás”, amit gyakran társítunk az amatőr előadásokhoz.