Egotrip

Vajda Mihály: A barangoló Szókratész

Szókratész az őserdőben

Egotrip

Drága Szókratészem, régóta nem hallottam rólad, igaz, te se rólam. De maradjunk most nálad. Sejtésem szerint Dél-Amerikában vagy.

Utolsó észak-amerikai soraidban mintha arról értekeztél volna – értekeztél? mióta Amerikában vagy, olyan szófukar lettél, de hát én ebbe beletörődtem, majd mesélsz az erkélyemen, ha egyáltalában hazajössz Európába –, hogy New Yorkból egyenesen valahová Dél-Amerikába utazol. Szóval Dél-Amerika. Nem sokat tudok róla; te majd kitanítasz. Brazíliában állítólag még őserdők is vannak „civilizálatlan” indiánokkal, akik kannibálok. Ahogy ismerlek, te igyekeztél őket is felfedezni. S erre gondolván, eszembe jutott, hogy mi lenne, ha téged ezek a kannibálok megfőznének és megennének. Mármint, hogy erre törekednének. Mert szerintem a görög istenek hatalma Brazíliáig is kiterjed, s én ezt empirikus tapasztalatokra építve gondolom. Ugyanis Európában is lehetőségük lett volna egyeseknek téged elveszejteni akarni, s ha ez nem történt meg, akkor csak azért lehetett így, mert a te isteneid téged egy rendes, jogszerű kivégzés céljából óvnak meg hetven éved jó egészségében; így hát a brazíliai őserdők bennszülötteitől is valamiképp távol tartanak – már ha tényleg vannak még ilyen kannibál bennszülöttek. Szóval érzésem szerint megvagy, és jól érzed magad.

Én ezalatt öregszem. Nem mondhatnám, hogy engem nem óvnak az isteneim, hiszen már 88 évet megértem, de mi ez a te éveid számához képest, amit már egy fa is megirigyelhetne. Igaz, a szervezeted és a szellemed csak 70 éves. Apropó, szellemed: a minap előszedtem a polcomról két rólad szóló könyvet, kollégáim írták, ezért kicsit ódzkodom is tőlük, de azért legközelebbre már talán elolvasom őket, és akkor beszélgethetünk arról is, amiket az athéni agorán műveltél. Pontosabban, hogy kiváló, talán legkiválóbb tanítványod, Platón szerint az időben miket gondoltál; hogy a későbbiekben mit adott a szádba, az kevésbé érdekel, egyrészt mert azt ő találta ki, ebben biztos vagyok (mondd meg, ha nem így van!), másrészt mert a filozófiának szerintem nem kell a világot magyaráznia, még kevésbé a maga agyrémei szerint átalakítania – úgysem tudja. Még azt sem tudjuk, hogy a fenébe létezik ez a világ; a filozófia csak kérdezzen és kérdezzen. Na, majd ezt is megbeszéljük. Most azonban hagylak békében, s a magam tapasztalatairól írok neked egyet s mást.

A cikk további része csak előfizetőink számára elérhető.
Ha szeretné elolvasni, legyen ön is a Magyar Narancs előfizetője, vagy ha már előfizetett, jelentkezzen be!

Neked ajánljuk

És meghalni a gyönyörtől

„A fájdalom politikai kérdés, a gyönyör politikai kérdés” – okítja a haldokló Mollyt (Michelle Williams) egy gyönyörű leszbikus (Esco Jouléy), aki egy személyben radikálisan szabad szexuális felfedező és empatikus szociális munkás is.

Végtére is a gyerek az első

Lehet-e hazugságra építeni értelmes életet, főleg másokét, a családtagjainkét, a gyerekünkét? Persze kizárólag az ő érdekükben! Van-e olyan érdek, ami fontosabb, mint az igazság?

Kísérleti fizika

Öveges József fizikus, piarista szerzetes, tanár, mondhatni mé­dia­­sztár volt a hatvanas–hetvenes években. Közvetlen stílusban, élvezetesen előadott ismeretterjesztő előadásai és a közben bemutatott kísérletek tették ismertté.

Micimackóék felnőttek

Ládaasztal a fő díszletelem a Három Holló pincehelyiségének apró színpadán, olyan, amilyenek mellett a fesztiválokon szoktunk iszogatni. Körülötte jégkockához hasonló, hol egységes kékben, hol különböző színekben pompázó ülések. Gyerekként nem egészen így képzeltük a Százholdas Pagonyt.

A ház torka

Egy Pireneusok mélyén megbújó faluban, a Clavell házban a család egyik nőtagja éppen haldoklik. Hörgő, bűzölgő, démonisztikus tusa ez, pokoli gyötrelem. Nem véletlenül gondolunk a pokolra és érezzük meg egy földöntúli lény jelenlétét.

Mi a művészet?

Hazánk kulturális miniszterének, Hankó Balázsnak – aki a 2023-as és a 2024-es szja-bevallásának „munkáltató” rovatába is „Kultúrális és Innovációs Minisztériumot” írt – érezhető, napi gondjai vannak a nyelvhasználattal.

A javaik és az életük

Válaszolnak… Az a legjobb ebben a szánalmas bolhacirkuszban, hogy válaszolnak, és megmagyarázzák. Hogy az nem is úgy van, mert nem is az övéké, csak épp náluk van, valahogy. Bérelték, lízingelték, amikor egy percre nem figyeltek oda, a nyakukba akasztotta valaki vagy valami. Néztem a tájat, és rám esett, a Jane Birkin meg a táskája, szerencsére nem az egész Gainsbourg család, gyerekkel, kutyával, szivarral.

Honfiak  

–Librettó–

(A helyszín az első négy felvonásban mindvégig a miniszterelnök dolgozószobája.)

Nemcsak a hősök arcai

82 éve, 1943. április 19-én kezdődött, és szűk egy hónapig tartott a varsói gettófelkelés. Miközben a nácik leszámoltak az alig felfegyverzett lázadókkal, porig rombolták a zsidók számára kijelölt városrészt, a túlélőket pedig haláltáborokba küldték, Varsó többi része a megszállás hétköznapjait élte. Hogyan emlékezik ma Lengyelország a világháború alatti zsidó ellenállás legjelentősebb mozzanatára?

„A legkevésbé sem keresztényi”

A nyugati populista mozgalmak és pártok a kereszténység kifacsart értelmezését használják fegyverként a hatalomért folytatott harcban, miközben a hagyományos kereszténydemokrácia identitásválságba került. A Princeton University professzora arra is figyelmeztet: legalább mi ne beszél­jünk szélsőjobboldali „hullámról”.

Mindenki hibázhat

Nem állítható, hogy a KSH direkt hamisítana adatot a szegénységi mutatók kiszámításánál. Mégis, valahogy mindig a „kellő” irányba mutatnak a számok.