egotrip

Vajda Mihály: A ki nem végzett Szókratész

Még mindig Amerikában

Egotrip

Kedves jó Szókratészem, légy oly drága, és válaszolj az e-mailjeimre. Azt állítottad, hogy már tudsz az elektromos levelezéssel bánni. De milyen hülyeséget beszélek! Hát már e-maileztünk is néhányszor. Akkor most meg miért nem válaszolsz? Beteg vagy? Remélem nem. Vagy már olyan jól érzed magad az új világban, hogy európai barátaidról már meg is feledkezel?

Ne tedd, öreg! Hiányzol, különösen Kelet-Európában, meg itt Kelet-Közép-Európában hiányzik a józanságod. Ez itt egy tiszta őrültek háza, az oroszok nem hagyják abba az Ukrajna elleni háborújukat, a végén még szétlövik a zaporozsjei atomerőművet, s akkor aztán nézhetnénk, ha még lenne mivel. (Bocsánat, kedves ukrán szomszédok, ti ezt a Zaporozsjét valahogy másképp hívjátok, de én valamikor réges-régen ezt a városnevet tanultam meg. Erről pedig a következő történet jut az eszembe. A régi szép békeidőkben, öt-tíz évvel ezelőtt régi templomokat nézegettünk Kárpátalján – ez az elnevezés politikailag inkorrekt, tisztában vagyok vele; sőt, még annál is rosszabb, mintha, mondjuk, a feketét feketének nevezném, nem a presszókávéra gondolok, tetszik érteni, mert ezt az inkorrekt elnevezést a vezérünk és bandája bizonyára helyesli, de hadd ne menjek ebbe most bele; úristen, mi mindent kellene elmagyaráznom neked, Szókratész! – szóval templomokat nézegettünk. Egy hölgy engedett be bennünket a csetfalvai fatemplomba, bocsánat, csetovói, mesélt is tán valamit nekünk magyarul, amikor is egy orosz rendszámú autó állt meg a bejárat előtt, s egy fiatal pár szállt ki belőle, s jött be a templomba. A hölgy velük is szóba elegyedett, nekik is elmagyarázott valamit szépséges oroszsággal, azután az oroszok elmentek. „De jól beszél oroszul!” – mondtuk hízelkedve a hölgynek, aki erre mérgesen kitört: „De ukránul azért most már nem fogok megtanulni!”)

A cikk további része csak előfizetőink számára elérhető.
Ha szeretné elolvasni, legyen ön is a Magyar Narancs előfizetője, vagy ha már előfizetett, jelentkezzen be!

Neked ajánljuk

Hurrá, itt a gyár!

Hollywood nincs jó bőrben. A Covid-járvány alatt a streamingszolgáltatók behozhatatlan előnyre tettek szert, egy rakás mozi zárt be, s az azóta is döglődő mozizási kedvet még lejjebb verte a jegyek és a popcorn egekbe szálló ára.

Profán papnők

Liane (Malou Khebizi), a fiatal influenszer vár. Kicsit úgy, mint Vladimir és Estragon: valamire, ami talán sosem jön el. A dél-franciaországi Fréjus-ben él munka nélküli anyjával és kiskamasz húgával, de másutt szeretne lenni és más szeretne lenni. A kiút talán egy reality show-ban rejlik: beküldött casting videója felkelti a producerek érdeklődését. Fiatal, éhes és ambiciózus, pont olyasvalaki, akit ez a médiagépezet keres. De a kezdeti biztatás után az ügy­nökség hallgat: Liane pedig úgy érzi, örökre Fréjus-ben ragad.

Viszonyítási pontok

Ez a színház ebben a formában a jövő évadtól nem létezik. Vidovszky György utolsó rendezése még betekintést enged színházigazgatói pályázatának azon fejezetébe, amelyben arról ír, hogyan és milyen módszerrel képzelte el ő és az alkotógárdája azt, hogy egy ifjúsági színház közösségi fórumként (is) működhet.

Kliséből játék

A produkció alkotói minimum két olyan elemmel is élnek, amelyek bármelyikére nagy valószínűséggel mondaná egy tapasztalt rendező, hogy „csak azt ne”. Az egyik ilyen a „színház a színházban”, ami könnyen a belterjesség érzetét kelti (ráadásul, túl sokszor láttuk már ezt a veszélyesen kézenfekvő megoldást), a másik pedig az úgynevezett „meztelenül rohangálás”, amit gyakran társítunk az amatőr előadásokhoz.