Várhegyi Éva:Ekotrip

Előremenekülés

Egotrip

Haider ide, Haider oda, a legnagyobb osztrák bank, a Bank Austria (BA) a német HypoVereinsbank leányvállalata lesz, ha a kartellhivatal is áldását adja a napokban bejelentett fúziós szándékra. Pedig eleddig a szomszédos országban az idegen akkor sem volt szép, ha netán németajkú volt. A három éve a BA tulajdonába került Creditanstalt (CA) esetében röpke tíz évig tartott a politikai huzavona és jogi csűrés-csavarás azért, hogy nemzeti kézben maradhasson az osztrák bankrendszer gyöngyszeme. A külföldi tőkére vonatkozó vételi tilalom 1987-es feloldását követően először az amerikai GE Capitalt utálták el ellenséges felvásárlás vádjával 1992-ben, egy évre rá az osztrák Raiffeisen Zentralbankot azért, mert nem fedte fel titokzatos külföldi partnerét, 1995-ben pedig a kormánykoalíció bukása ürügyén hajtották el az érdeklődőket. Végül 1996-ban érkezett meg az igazi osztrák mentőangyal, az öt évvel korábban a Länderbank és a Zentralsparkasse frigyéből született óriás, a BA, amelynek vételi ajánlata szembeállítható volt a másik jelölt, egy német-olasz-osztrák konzorcium közgazdaságilag racionálisabb és versenypolitikailag korrektebb pályázatával.

1997 januárjában alig 11 órás politikai vita után született meg végül az osztrák kormány döntése arról, hogy a CA-t a szocdem befolyású BA veheti meg. Ezt megelőzően elvetették a vetélytárs konzorciumot támogató ÖVP arra vonatkozó javaslatát, hogy jó lenne módosítani az 1991-es privatizációs törvényt, merthogy abban szövegszerűen nem szerepel, hogy a CA-t valódi magánkézbe kell adni, márpedig ez nyújt kiskaput ahhoz, hogy egy többségben állami-önkormányzati tulajdonú bank is megvehesse. Azaz úgy privatizálják a CA-t, hogy továbbra is közösségi tulajdonban maradjon, ami a csöbörből vödörbe klasszikus esete.

A koalíciós vita másik pontja annak idején a törvényben az eladás vezérlő szempontjaként megjelölt nemzeti érdek védelme kitétel értelmezése volt. Hogy ti. ez a nemzeti tulajdon védelmét jelenti-e, mert azt inkább az osztrák BA biztosítja, vagy netán az osztrák bankrendszer hatékonyságának érdeke is beleérthető, mert annak meg inkább a vegyes tulajdonú konzorcium ajánlata felelne meg, mivel az abban részt vevő First Austria jobban kiegészítené a CA üzleti profilját, mint a hasonló profilú BA. Végül győzött a nemzeti tulajdon szentsége mint az osztrák boldogság záloga.

Nos, ilyen előzmények után érthető, hogy némi feltűnést keltett a politikai zöld út megnyitása a bajor HypoVereinsbank BA-nak szóló fúziós ajánlata előtt. Az OECD- és EU-tag Ausztriát sem kímélő globalizációban nyilván úgy látták biztosíthatónak az időközben a tőzsdére került BA-t fenyegető ellenséges felvásárlás megakadályozását és ezáltal a piacvezető osztrák bank megmaradását, ha olyan szakmai befektetővel kebeleztetik be, amelyik a kelet-európai terjeszkedéséhez szeretné hasznosítani szerzeményét. Mert a BA pozíciója nemcsak Magyarországon jó (itt a nyolcadik a bankok mezőnyében, míg a HypoVereinsbank csak 15.), de több más kelet-európai bankpiacon (Lengyelországban, Csehországban, Szlovákiában, Horvátországban, Szlovéniában, Romániában, Oroszországban) is megvetette már a lábát. A The Bankers júniusi számából az is megtudható, hogy a BA 450 fiókjával a második legnagyobb külföldi bank a keleti térségben, és vezetője szándéka szerint a következő három évben megdupláznák itteni üzletüket. Ennek jegyében készülnek például arra, hogy az ötödik legnagyobb lengyel bankban lévő kisebbségi tulajdonrészüket többségivé növeljék.

Ehhez a stratégiához kiváltképp jól jön a keleti piacon szintén aktív, üzleti profilját tekintve a BA-t jól kiegészítő német partner. Mert így, a jelzálog-finanszírozásban élen járó Hypo érdekeltségeivel egyesítve a sajátjaikat, még nagyobb expanzióra számíthatnak. Ha csak szerény kis országunkat vesszük példaként, a két itteni leánybank fúziója révén az ötödik helyre léphetnek előre a ranglistán, a nagyobb piacot jelentő Lengyelországban pedig a harmadik helyre sorolódhatnak az összeolvadás után. Hasonlóképp egyesíthetik erőiket Csehországban, Szlovákiában és Horvátországban is, ahol mindkét banknak van már érdekeltsége. Úgyhogy jócskán van gazdasági racionalitás a politikailag pikáns lépésben.

Rosszmájú újságírók persze rút politikai sandaságot is látnak a fúzió jóváhagyása mögött, arra célozgatva: naná, hogy nem fáj a mai osztrák kormánynak, hogy a "vörös" BA német kézbe kerül, annyival is kevesebb lesz a gondjuk a következő választáson. Nem hinném, hogy csupán erről lenne szó. Az osztrák kormánypolitikusokat sem ejtették a fejükre, hogy ne tudnák: a választókat nem lehet csak szöveggel etetni. A fúzió hírére a BA-részvények azon nyomban 12 százalékkal erősödtek, aminek jó része az osztrákok zsebét hizlalja. Ha meg bejön a keleti hódító hadjárat, további összegeket kasszírozhatnak osztalék vagy árfolyamnyereség formájában. És még a nemzeti öntudatuk sem sérül nagyon, hiszen a BA részvényesei ötödrészben tulajdonosai lesznek a német banknak. Cserébe persze azért, hogy lemondtak szeretett osztrák tulajdonukról.

Na bumm. Ez is euróban fial, meg az is. Így viszont várhatóan többet.

Figyelmébe ajánljuk

Mint a moziban

Fene se gondolta volna néhány hete, hogy az egyik központi kérdésünk idén januárban az lesz, hogy melyik magyar filmet hány százezren látták a mozikban. Dúl a számháború, ki ide, ki oda sorol ilyen-olyan mozgóképeket, de hogy a magyar film nyer-e a végén, az erősen kérdéses továbbra is.

Talaj

Thomas érzékeny kisfiú, nem kamaszodik még, mint az első szőrszálak megjelenésére türelmetlenül várakozó bátyjai. Velük nem akar játszani, inkább az udvaron egy ki tudja, eredetileg milyen célt szolgáló ládában keres menedéket, s annak résein át figyeli a felnőtteket, szülei élénk társasági életét, vagy kedvenc képregényét lapozgatván a szintén még gyerek (bár történetesen lány) főszereplő helyébe képzeli magát, és sötét ügyekben mesterkedő bűnözőkkel küzd meg.

Felszentelt anyagpazarlás

Ha a művészet halhatatlan, halandó-e a művész? Tóth László (fiktív) magyar építész szerint láthatóan nem. Elüldözhetik itthonról a zsidósága miatt, és megmaradt szabadságát is elvehetik az új hazában, elszakíthatják a feleségétől, eltörhetik az orrát, ő akkor sem inog meg. Hiszen tudja, hogyha őt talán igen, az épületeit nincs olyan vihar, mely megtépázhatná.

Törvénytelen gyermekek

Otylia már várandós, amikor vőlegénye az esküvő előtt elhagyja, így lánya, Rozela házasságon kívül születik. Később Rozela is egyedül neveli majd saját gyermekeit. A három nővér, Gerta, Truda és Ilda egy észak-lengyelországi, kasubföldi faluban élnek anyjukkal, az asszony által épített házban.

Átverés, csalás, plágium

Az utazó kiállítást először 2020-ban Brüsszelben, az Európai Történelem Házában rendezték meg; a magyarországi az anyag harmadik, aktualizált állomása. Az eredetileg Fake or Real címen bemutatott kiállítás arra vállalkozik, hogy „féligazságok és puszta kitalációk útvesztőjében” megmutassa, feltárja a tényeket, az igazságot, amihez „követni kell a fonalat a labirintus közepéig”. A kiállítás installálása is követi a labirintuseffektust, de logikusan és érthetően.

Kire ütött ez a gyerek?

Az 1907-ben született dráma eredetiben a The Playboy of the Western World címet viseli. A magyar fordításokhoz több címváltozat is született: Ungvári Tamás A nyugati világ bajnokának, Nádasdy Ádám A Nyugat hősének fordította, a Miskolci Nemzeti Színházban pedig Hamvai Kornél átültetésében A Nyugat császáraként játsszák.

2 forint

„Újabb energiaválság felé robog Európa, ebből kellene Magyarországnak kimaradni, ami nem könnyű, hiszen ami most a magyar benzinkutakon történik, az már felháborító, sőt talán vérlázító is” – e szavakkal indította Orbán Viktor a beígért repülőrajtot indiai kiruccanása után. Hazatérve ugyanis a miniszterelnök szembesült egynémely adatsorral, meg leginkább azzal, hogy, a legendás Danajka néni szavaival élve, „drágulnak az árak”. Az üzemanyagé is.

Kiárusítás

Lassan másfél éve szivárgott ki, hogy az állam egy olyan arab befektetőnek, Mohamed Alabbarnak adná Budapest legértékesebb egybefüggő belterületét, a Rákosrendezőt, aki mindenféle felhőkarcolót képzel oda, egyebek mellett a Hősök tere látképébe belerondítót is.

24 óra

„Megállapodást kellene kötnie. Szerintem tönkreteszi Oroszországot azzal, ha nem köt megállapodást – mondotta Trump elnök a beiktatása utáni órákban Vlagyimir Putyinról, majd hozzátette azt is, hogy „szerintem Oroszország nagy bajba kerül”. Trump azt is elárulta, hogy telefonbeszélgetést tervez az orosz elnökkel, de még nem tudja, mikor. Nemrég azt is megjegyezte, hogy Oroszország egymillió embert veszített az Ukrajna ellen indított háborújában. (Ez a szám az orosz áldozatok felső becslése.)

A Menhir

Bár soha nem jutott a hatalom közelébe, mérgező jelenlétével így is át tudta hangolni a francia közgondolkodást. Több mint fél évszázadig volt elmaradhatatlan szereplője a politikai életnek. Újrafazonírozott pártját lánya, Marine Le Pen, eszmei hagyatékát az alt-right francia letéteményese, Éric Zemmour viszi tovább.

Nehogy elrabolják

Huszonéves nőként lett vizsgáló a magyar rendőrségen, és idővel kivívta férfi kollégái megbecsülését. Már vezetői beosztásban dolgozott, amikor az ORFK-hoz hívták; azt hitte, szakmai teljesítményére figyeltek fel – tévedett. Patócs Ilona A nyomozó című könyve nem regény, hanem egy karrier és egy csalódás dokumentuma.