Várhegyi Éva:Ekotrip

Előremenekülés

Egotrip

Haider ide, Haider oda, a legnagyobb osztrák bank, a Bank Austria (BA) a német HypoVereinsbank leányvállalata lesz, ha a kartellhivatal is áldását adja a napokban bejelentett fúziós szándékra. Pedig eleddig a szomszédos országban az idegen akkor sem volt szép, ha netán németajkú volt. A három éve a BA tulajdonába került Creditanstalt (CA) esetében röpke tíz évig tartott a politikai huzavona és jogi csűrés-csavarás azért, hogy nemzeti kézben maradhasson az osztrák bankrendszer gyöngyszeme. A külföldi tőkére vonatkozó vételi tilalom 1987-es feloldását követően először az amerikai GE Capitalt utálták el ellenséges felvásárlás vádjával 1992-ben, egy évre rá az osztrák Raiffeisen Zentralbankot azért, mert nem fedte fel titokzatos külföldi partnerét, 1995-ben pedig a kormánykoalíció bukása ürügyén hajtották el az érdeklődőket. Végül 1996-ban érkezett meg az igazi osztrák mentőangyal, az öt évvel korábban a Länderbank és a Zentralsparkasse frigyéből született óriás, a BA, amelynek vételi ajánlata szembeállítható volt a másik jelölt, egy német-olasz-osztrák konzorcium közgazdaságilag racionálisabb és versenypolitikailag korrektebb pályázatával.

1997 januárjában alig 11 órás politikai vita után született meg végül az osztrák kormány döntése arról, hogy a CA-t a szocdem befolyású BA veheti meg. Ezt megelőzően elvetették a vetélytárs konzorciumot támogató ÖVP arra vonatkozó javaslatát, hogy jó lenne módosítani az 1991-es privatizációs törvényt, merthogy abban szövegszerűen nem szerepel, hogy a CA-t valódi magánkézbe kell adni, márpedig ez nyújt kiskaput ahhoz, hogy egy többségben állami-önkormányzati tulajdonú bank is megvehesse. Azaz úgy privatizálják a CA-t, hogy továbbra is közösségi tulajdonban maradjon, ami a csöbörből vödörbe klasszikus esete.

A koalíciós vita másik pontja annak idején a törvényben az eladás vezérlő szempontjaként megjelölt nemzeti érdek védelme kitétel értelmezése volt. Hogy ti. ez a nemzeti tulajdon védelmét jelenti-e, mert azt inkább az osztrák BA biztosítja, vagy netán az osztrák bankrendszer hatékonyságának érdeke is beleérthető, mert annak meg inkább a vegyes tulajdonú konzorcium ajánlata felelne meg, mivel az abban részt vevő First Austria jobban kiegészítené a CA üzleti profilját, mint a hasonló profilú BA. Végül győzött a nemzeti tulajdon szentsége mint az osztrák boldogság záloga.

Nos, ilyen előzmények után érthető, hogy némi feltűnést keltett a politikai zöld út megnyitása a bajor HypoVereinsbank BA-nak szóló fúziós ajánlata előtt. Az OECD- és EU-tag Ausztriát sem kímélő globalizációban nyilván úgy látták biztosíthatónak az időközben a tőzsdére került BA-t fenyegető ellenséges felvásárlás megakadályozását és ezáltal a piacvezető osztrák bank megmaradását, ha olyan szakmai befektetővel kebeleztetik be, amelyik a kelet-európai terjeszkedéséhez szeretné hasznosítani szerzeményét. Mert a BA pozíciója nemcsak Magyarországon jó (itt a nyolcadik a bankok mezőnyében, míg a HypoVereinsbank csak 15.), de több más kelet-európai bankpiacon (Lengyelországban, Csehországban, Szlovákiában, Horvátországban, Szlovéniában, Romániában, Oroszországban) is megvetette már a lábát. A The Bankers júniusi számából az is megtudható, hogy a BA 450 fiókjával a második legnagyobb külföldi bank a keleti térségben, és vezetője szándéka szerint a következő három évben megdupláznák itteni üzletüket. Ennek jegyében készülnek például arra, hogy az ötödik legnagyobb lengyel bankban lévő kisebbségi tulajdonrészüket többségivé növeljék.

Ehhez a stratégiához kiváltképp jól jön a keleti piacon szintén aktív, üzleti profilját tekintve a BA-t jól kiegészítő német partner. Mert így, a jelzálog-finanszírozásban élen járó Hypo érdekeltségeivel egyesítve a sajátjaikat, még nagyobb expanzióra számíthatnak. Ha csak szerény kis országunkat vesszük példaként, a két itteni leánybank fúziója révén az ötödik helyre léphetnek előre a ranglistán, a nagyobb piacot jelentő Lengyelországban pedig a harmadik helyre sorolódhatnak az összeolvadás után. Hasonlóképp egyesíthetik erőiket Csehországban, Szlovákiában és Horvátországban is, ahol mindkét banknak van már érdekeltsége. Úgyhogy jócskán van gazdasági racionalitás a politikailag pikáns lépésben.

Rosszmájú újságírók persze rút politikai sandaságot is látnak a fúzió jóváhagyása mögött, arra célozgatva: naná, hogy nem fáj a mai osztrák kormánynak, hogy a "vörös" BA német kézbe kerül, annyival is kevesebb lesz a gondjuk a következő választáson. Nem hinném, hogy csupán erről lenne szó. Az osztrák kormánypolitikusokat sem ejtették a fejükre, hogy ne tudnák: a választókat nem lehet csak szöveggel etetni. A fúzió hírére a BA-részvények azon nyomban 12 százalékkal erősödtek, aminek jó része az osztrákok zsebét hizlalja. Ha meg bejön a keleti hódító hadjárat, további összegeket kasszírozhatnak osztalék vagy árfolyamnyereség formájában. És még a nemzeti öntudatuk sem sérül nagyon, hiszen a BA részvényesei ötödrészben tulajdonosai lesznek a német banknak. Cserébe persze azért, hogy lemondtak szeretett osztrák tulajdonukról.

Na bumm. Ez is euróban fial, meg az is. Így viszont várhatóan többet.

Figyelmébe ajánljuk

Tendencia

Minden tanítások legveszélyesebbike az, hogy nekünk van igazunk és senki másnak. A második legveszélyesebb tanítás az, hogy minden tanítás egyenértékű, ezért el kell tűrni azok jelenlétét.

Bekerített testek

A nyolcvanas éveiben járó, olasz származású, New Yorkban élő feminista aktivista és társadalomtudós műveiből eddig csak néhány részlet jelent meg magyarul, azok is csupán internetes felületeken. Most azonban hét fejezetben, könnyebben befogadható, ismeretterjesztő formában végre megismerhetjük 2004-es fő műve, a Caliban and the Witch legfontosabb felvetéseit.

„Nem volt semmi másuk”

Temették már el élve, töltött napokat egy jégtömbbe zárva, és megdöntötte például a lélegzet-visszatartás világrekordját is. Az extrém illuzionista-túlélési-állóképességi mutatványairól ismert amerikai David Blaine legújabb műsorában körbejárja a világot, hogy felfedezze a különböző kultúrákban rejlő varázslatokat, és a valódi mesterektől tanulja el a trükköket. 

Játék és muzsika

Ugyanaz a nóta. A Budapesti Fesztiválzenekarnak telefonon üzenték meg, hogy 700 millió forinttal kevesebb állami támogatást kapnak az együttes által megigényelt összegnél.

A klónok háborúja

Március 24-én startolt a Tisza Párt Nemzet Hangja elnevezésű alternatív népszavazása, és azóta egyetlen nap sem telt el úgy, hogy ne érte volna atrocitás az aktivistákat.

Hatás és ellenhatás

  • Krekó Péter
  • Hunyadi Bulcsú

Az európai szélsőjobb úgy vágyott Donald Trumpra, mint a megváltóra. Megérkezik, majd együtt elintézik „Brüsszelt” meg minden liberális devianciát! Ám az új elnök egyes intézkedései, például az Európával szemben tervezett védővámok, éppen az ő szavazó­táborukat sújtanák. Egyáltalán: bízhat-e egy igazi európai a szuverenista Amerikában?

„Egy normális országban”

Borús, esős időben több száz fő, neonácik és civilek állnak a Somogy megyei Fonó község központjában. Nemzeti és Mi Hazánk-os zászlók lobognak a szélben. Tyirityán Zsolt, a Betyársereg vezetője és Toroczkai László, a szélsőjobboldali párt elnöke is beszédet mond. A résztvevők a lehangoló idő ellenére azért gyűltek össze szombat délután, mert pár hete szörnyű esemény történt a faluban. Március 14-én egy 31 éves ámokfutó fahusánggal rontott rá helyi lakosokra: egy középkorú és egy idős nő belehalt a támadásba, egy idős férfi súlyos sérüléseket szenvedett.