Az MCC Gazdaságpolitikai Műhelyének vezetője: "Ma a szegények jobban élnek, mint 2010-ben a gazdagok"

  • narancs.hu
  • 2025. február 4.

Fekete Lyuk

Sebestyén Géza szerint ezt az bizonyítja, hogy ma a szegényeknek is több mobilja van, mint 2010-ben a gazdagoknak volt. 

Sebestyén Géza, a kormány által busásan megtámogatott Mathias Corvinus Collegium (MCC) Gazdaságpolitikai Műhelyének vezetője, egyben a Budapesti Corvinus Egyetem docense arról tett ki egy posztot a Facebook-oldalára hétfő este, hogy "ma a szegények jobban élnek, mint 2010-ben a gazdagok".

Sebestyén a posztban arról ír, hogy nem érti azokat, akik a középosztály lecsúszásáról beszélnek, mert szerinte a számok ennek az ellenkezőjét mutatják, majd erre azt hozza fel bizonyítékként, hogy 2020-ban a KSH adatai szerint több plazmatévé, mobiltelefon, színes tévé, hordozható számítógép, tablet, hűtő, szárítógép jutott 100 családra a társadalom legyszegényebb ötöében, mint 2010-ben a leggazdagabban. Magyarul Sebestyén szerint azért élnek jobban a mai szegények a 2010-es gazdagoknál is, mert több mobiltelefonjuk és hűtőjük van. 

Ahogy végül levonja a következtetését: "Egyértelműen kijelenthető tehát, hogy nem a középosztály tűnt el Magyarországon, hanem a szegénység szűnt meg, legalábbis ma egy átlagos 'szegény' család az alsó ötödben jobban él, mint 2010-ben egy átlagos 'gazdag' család a felsőben."

Mint a kommentek között valaki felhívta a figyelmet rá, Sebestyén logikája szerint a mai magyar szegények az 1930-as években elhunyt híres amerikai milliomos üzletembernél, Rockefellernél is jobban élnek, mert neki sem volt mobilja és színes tévéje. A helyzet azonban korántsem ilyen egyszerű, ha ugyanis nem a mára divatossá és jószerivel alap kiegészítővé vált elektronikai cikkek birtoklását nézzük, hanem a jövedelmeket, a lakásviszonyokat, az étkezést, a különféle szolgáltatásokhoz való hozzáférést, akkor biztosan nem élnek jobban a mai szegények, mint a 2010-es gazdagok, de ezt talán a józan ésszel rendelkező embereknek magyarázni sem kell. 

Íme azért néhány cikk az elmúlt egy évből, ami kicsit objektívebben világítja meg a helyzetet az MCC és a Corvinus tanárának posztjánál: 

Maradjanak velünk!


Ez a Narancs-cikk most véget ért – de még oly sok mindent ajánlunk Önnek! Oknyomozást, riportot, interjúkat, elemzést, okosságot – bizonyos valóságot arról, hogy nem, a nem veszett el, még ha komplett hivatalok és testületek meg súlyos tízmilliárdok dolgoznak is az eltüntetésen.

Tesszük a dolgunkat. Újságot írunk, hogy kiderítsük a tényeket. Legyen ebben a társunk, segítse a munkánkat, hogy mi is segíthessünk Önnek. Fizessen elő a Narancs digitális változatára!

Jó emberek írják jó embereknek!

Figyelmébe ajánljuk

Emlékfénybetörés

Reisz Gábor Van valami furcsa és megmagyarázhatatlan című filmjének nyitójelenetében a főszereplő azon gondolkodik, vajon feltűnne-e bárkinek is, ha egyszer csak összeesne és meghalna. Budapest különböző helyszíneire vizionálja a szituációt: kiterül a Nemzeti Múzeum lépcsőjén, a Blahán, a villamoson, egy zebra közepén, az emberek pedig mennek tovább, mintha mi sem történt volna.

Bácsirománc

Mintha csak időgépben röppennénk vissza a 80-as, 90-es évekbe. Semleges, visszatérő díszletek, élesen bevilágított terek, minden epizód végén fontos leckéket tanuló, mégis ismerősen stagnáló figurák és élőben kacagó közönség.

Nők, tájban

Januško Klaudia (1998) csak tavaly végzett a Képzőművészeti Egyetem festőművész mesterszakán, mégis izmos bibliográfiával, számos egyéni kiállítással és külföldi ösztöndíjjal büszkélkedhet – köztük az éppen csak „csírázó” életmű és a mostani egyéni kiállítás szempontjából a legjelentősebbel, a 2024-es izlandival, ahol az „ökofeminizmus szempontjából vizsgálta a lokális éghajlatváltozás hatásának és az izlandi nők társadalmi helyzetének metszéspontjait”.

Mari a Covidban

A groteszkre vett darabban Kucsera Viktória (Kárpáti Barbara) magyar–történelem szakos tanár a Covid-járvány alatt a színjátszó csoportjával ír drámát a díva életéről.

Vörösök, proletárok

Annak a fényében, hogy 1990 előtt a párt történetével kizárólag az erre a feladatra delegált MSZMP Párttörténeti Intézet foglalkozott, talán nem meglepő, hogy a kiváló történésznek, az Állambiztonsági Szolgálatok Történeti Levéltára kutatójának most megjelent munkája az első nem „belülről” érkezett összefoglaló a kommunista eszme és gyakorlat sajátos magyarországi karrierjéről.

Itt a norma

Vannak alapvető bizonyosságai a szuverén magyar életnek, az egyik ilyen például az, hogy az anya nő, az apa férfi. A másik meg az, hogy az asszony nem ember. A harmadik, hogy a medve nem játék.

Járványkezelés 2.

Az Aphthovirus nemzetségbe tartozó FMDV vírus által terjesztett ragály, amely még március elején ütötte fel fejét egy kisbajcsi szarvasmarhatelepen, olyan országot talált telibe, amelyben nemcsak a beteg embernek, de a beteg állatnak sem könnyű a túlélés.

„Kiásni a dinoszauruszt”

Az Anya csak egy van című monodrámájáért Antistigma-díjat kapott, amelyet azoknak a művészeknek ítélnek oda, akik sokat tesznek azért, hogy egy-egy mentális problémát kevesebb előítélet övezzen. Ennek kapcsán a tabuk ledöntéséről, a problémák kimondásának fontosságáról és a színház erejéről beszélgettünk.

Apja lánya

Míg Jean-Marie Le Pent, a Nemzeti Front (NF) alapító atyját 1998-ban, nagyjából hasonló ügyben, mindössze egy évre tiltották el a közügyektől, lányát – igaz, egyelőre nem jogerősen, de azonnali hatállyal – rögtön ötre. Marine Le Pen hiába igyekszik középre pozicionálni pártját és önmagát, akárcsak apja, ő is törvénysértés és képmutatás között keresi a hatalomhoz vezető utat.

Gyávák legyünk vagy szabadok

Hivatalba lépése óta a Donald Trump-adminisztráció vámok sorát vezette be – hivatalosan az Egyesült Államok gazdasági és nemzetbiztonságának megerősítésére. Az efféle lépések sikere és megalapozottsága legalábbis kétséges.

Amerikai álom

Orbán Viktor nagy reményeket fűzött Donald Trump elnökségéhez, ám úgy tűnik, Trumpnak egyelőre elegendő annyi, hogy az EU-ban Magyarország tüske legyen a köröm alatt. Ezen a Danube Institute, a Mathias Corvinus Collegium, a CPAC Hungary kiterjedt, drága kapcsolati hálója sem változtat.