Film

A könyvelő

  • - kg -
  • 2016. november 28.

Film

Ben Affleck játszott már világtalan szuperhőst (Daredevil), de autista könyvelőt még nem – a helyzet tarthatatlanságát maga a sokoldalú művész is érezhette, s lám, 2016 meghozta ebben is az áttörést. Jó-jó, de mi köze az aspergeres számviteli szakembernek egy hétpróbás képregényhéroszhoz? Több, mint azt elsőre gondolnánk: Affleck ugyanis csak afféle fedőtevékenységként könyvelget szegényes íróasztala mögött a pórnépnek, ám főállásban a világ nagy bűnszövetkezeteinek a pénzét mossa tisztára: nemcsak a zsebkalkulátorral bánik virtuózan, hanem a lőfegyverekkel is; tart is belőlük jó néhányat (meg egy eredeti Jackson Pollockot plusz egy Renoirt) a rejtekhelyén. Ideje összegezni, mit is ad a világnak Affleck új filmje, A könyvelő: egy autista, matekzseni céllövőt, aki először lő, aztán könyvel. Van még kérdés?

Ja, igen: Hollywoodban a meg nem filmesített forgatókönyveket is beárazza a piac, a legígéretesebbek felkerülnek az ún. Black Listre, a dicsőséget jelentő iparági feketelistára, és ez nagy reklámérték. Az autista szuperhősről szóló könyv évekig tanyázott e listán – a kész produktum láttán félve kérdezhetjük, hogy vajh’ mit tartalmazhat a többi? De mielőtt elsiratnánk Hollywoodot, ha nem keressük a józan ész létezésére utaló jeleket, ha beérjük néhány önmagában hangulatos, de együttvéve nem túl épületes, ámbár kétségtelenül őszies jelenettel, akkor nincs is olyan sok vesztenivalónk. John Lithgow-t pedig akkor is jó nézni, ha szegény feje felett épp egy halálosztó könyvelő és egy szerényebb végzettségű gyilkológép csap össze életre-halálra.

Az InterCom filmje

Figyelmébe ajánljuk

Balatonföldvári „idill”: íme az ország egyetlen strandkikötője

  • narancs.hu

Dagonya, vagy a legtisztább balatoni homok? Ökokatasztrófa, vagy gyönyörűség? Elkészült a vitorláskikötő Balatonföldvár Nyugati strandján; július, vagy ha úgy tetszik, a balatoni főszezon első hétvégéjén néztük meg, valóban ellentétes-e a „józan ésszel”, hogy strand és kikötő ugyanazon a területen létezzen.

Céltalan poroszkálás

A két fivér, Lee (Will Poulter) és Julius (Jacob Elordi) ígéretet tesznek egymásnak: miután leszereltek a koreai háborús szolgálatból, a veteránnyugdíjukból házat vesznek maguknak Kalifornia dinamikusan növekvő elővárosainak egyikében.

Autósmozi

  • - turcsányi -

Vannak a modern amerikai mitológiának Európából nézvést érthető és kevésbé érthető aktorai és momentumai. Mindet egyben testesíti meg a Magyarországon valamikor a nyolcvanas években futó Hazárd megye lordjai című, s az Egyesült Államokan 1979 és 1985 között 146 részt megérő televíziós „kalandsorozat”, amely ráadásul még legalább három mozifilmet is fialt a tengerentúli közönség legnagyobb örömére, s Európa kisebb furcsálkodására.

Húsban, szőrben

Mi maradt élő a Pécs 2010 Európa Kulturális Fővárosa programból? Nem túl hosszú a sor. A Tudásközpont és a Zsolnay Örökségkezelő Nkft. kulturális intézményei: a Zsolnay Negyed és a Kodály Központ, és a Zsolnay Negyedben az eleve kiállítótérnek épült m21 Galéria, amelynek mérete tekintélyes, minősége pedig európai színvonalú.

Rémek és rémültek

Konkrét évszám nem hangzik el az előadásban, annyi azonban igen, hogy negyven évvel vagyunk a háború után. A rendszerbontás, rendszerváltás szavak is a nyolcvanas éveket idézik. (Meg egyre inkább a jelent.)

Az igazságnak kín ez a kor

A családregény szó hallatán rendre vaskos kötetekre gondolunk, táblázatokra a nemzedékek fejben tartásához, eszünkbe juthat a Száz év magány utolsó utáni oldalán a kismillió Buendía szisztematikus elrendezése is.

Kultúrnemzet

„A nemzetgazdasági miniszter úr, Varga Mihály 900 millió forintot biztosított ennek az épületnek a felújítására – nyilván jó összeköttetésének köszönhetően. Lám, egy nemzeti kormányban még a pénzügyminiszter is úgy gondolja, hogy a kultúra nemcsak egy sor a magyar költségvetésben, hanem erőforrás, amelynek az ország sikereit köszönhetjük.”