tévésmaci

A sas nem hoz meleget

  • tévésmaci
  • 2012. augusztus 19.

Film

Amikor Sztupa és Troché szombat este és vasárnap is diszkóba mentek, sokan csodálkoztak. Csodálkoztak, mert nem tudták, hogy ez az a hét, amikor két vasárnap van. Elmentek szombaton a diszkóba a népek, jól kimulatták magukat, táncoltak inukszakadtáig, aztán vasárnap reggel, délelőtt hazaevickéltek, aludtak, és este, ha össze is kapták magukat, táncolni már nem mentek, mert úgy tudták, hogy másnap hétfő lesz, s menni kell a munkába. De vasárnap lett megint, s nem nyitottak ki sem a vállalatok, sem a hivatalok, amiből sokfelé nagy ribillió támadt. Reggel például dugó volt a fővárosba bevezető utakon is, meg a kifelé vezetőkön is, mert akik az agglomerációból ingázva jöttek korán, azok már szentségelve bumliztak visszafelé, amikor a későbbre járó hivatali dolgozók még csak befelé tartottak. De kalamajkák alakultak ki az állami vállalatok előtt is, mert a dolgozók egyszerűen nem hitték el, hogy ma is munkaszüneti nap van, s féltek, hogy igazolatlan mulasztásnak tekinti a főnökük, hogy nem jelentek meg - egy minisztérium előtt még déltájt is ácsorogtak savanyú képű öltönyös figurák, várva, hátha felengedi őket a portás. Csak Sztupa és Troché aludtak nyugodtan e lidérces órákban, hiszen ők tegnap - az első vasárnap estéjén - is diszkóban voltak, s táncoltak, mint az ördögök. S közben azt is megfigyelték, hogy míg szombaton majd kicsordult a ház, s a helyi erők voltak többségben, vasárnap már jóval levegősebb volt a parkett, jobbára csak turisták járták. A vendéglátósok nem panaszkodtak, nekik fel sem tűnt a dolog, ilyen a rendes üzletmenet. A külföldiek kevesebben vannak, de drágább italokat kérnek. A polgári lakosság jó része kétlelkűnek volt mondható a megismételt vasárnap kérdésében; örültek ugyan a plusz szabadnapnak, de egyöntetűen tartottak tőle, hogy "úgyis le kell dolgozni". Egyeseknek az fájt, hogy a munkába menéssel meg a hazatakarodással elment legalább a fél délelőtt, amit nem ad vissza nekik senki. S azok tábora sem volt kisebb, akik azt sajnálták, ami Sztupának és Trochénak összejött, mert ha tudják, ők is kétszer mehettek volna diszkóba. Mi biztos kétszer néztünk volna tévét.

Pénteken este kilenckor a Film+-on, illetve a Bosszú az Eiger csúcsán c. film kockáin Clint Eastwood előbb megmássza a Jungfraut, aztán a Gnädige Fraut, ami után az Eiger és Mönch már tényleg nem jelent akadályt. Jó lesz viszont sietve megsíelni, mert húsz perc múlva a ViaSat3 indítja a Halott gengsztereket csupa jóarcú világsztárral (Ving Rhames, Forest Whitaker, John Leguizamo, David Caruso és Linda Fiorentino, róla mindjárt be is rakok egy képet).

Szombaton ismét a nagy Clint születésnapját (a száznegyvenegyediket) ünnepeljük, ezúttal - meglepetésre - a ViaSat6-on, este fél tízkor a Joe Kiddel. Persze minden napra találhatnánk egy filmet a maestróval, de ez azért mégis egy Elmore Leonard-adaptáció, amit John Sturges rendezett, és az ifjú Rober Duvall is domborít benne. Veterán persze volt délután is, a Dunán: A nagy Waldo Pepper, a nagy Robert Redforddal.

Vasárnap éjfél előtt az m1-en Bernardo Bertolucci: Oltalmazó ég. Egy remekművű lektűr értő színrevitele. Előtte negyed kilenckor: Büszkeség és balítélet, egy remekmű igyekvő feldolgozása.

Hétfőn James Woods és Michael J. Fox ökörködnek egy jót a Jobb ma egy zsaru, mint holnap kettőben a Film Manián, kilenctől.

Kedden végre szünet.

Szerdán ismét nagyemberrel hoz össze a sors, sőt, egy egészen kivételes darab akad horgunkra éjfél előtt, már ha előfizetői vagyunk a Cinemaxnak. Nem más jön, mint a Hajts, mondta c. film, Jack Nicholson 1971-es rendezése, a szépséges Karen Blackkel a főszerepben. 1971-ben Jack még nem volt annyira Jack, mint ma, de túl volt már a Szelíd motorosokon és az Öt könnyű darabon, meg több tucat említésre alig is méltó marhaságon. Jó, hogy végül nem lett belőle rendező.

Csütörtökön éjjel lesz az MGM-en egy spagettiwestern 1967-ből. A Sziklák vére azért érdekes, mert Carlo Lizzani rendezte, aki ekkor még szintén nem volt annyira Carlo. Abcúg tévé!

Figyelmébe ajánljuk

Hieronymus Bosch világa

  • - turcsányi -

Michael Connelly nem egy író, inkább egy regénygyár, rosszabb esetben áruvédjegy – az efféle státus persze nem oly ritka zsiráf manapság.

„Rodrigo”

A világ legnagyobb és legrangosabb színházi fesztiválja az avignoni. Jelentős társulatok seregszemléje, illetve már maga a fesztiválmeghívás jelentőssé tesz társulatokat. Aki a hivatalos programban van, az számít valakinek.

Félúton

Egykori nagymenő, aki a csúcsról lepottyanva már csak árnyéka önmagának; féktelen csodagyerek, akinek csak kemény munkára és iránymutatásra van szüksége, hogy azzá a sztárrá váljon, akit a végzete elrendelt neki – a sportfilmek talán legnagyobb kliséi ezek, a Stick pedig épp erre a kettőre épül.

Dinók a budoárban

Ötévesen, egy tollseprűtánccal indult Karácsonyi László (1976) művészi karrierje, diplomáját 2003-ban pedig egy lovagi páncélzatban védte meg. (A páncél maga volt a diplomamunkája.)

Léda a Titanicon

  • Molnár T. Eszter

Ki ne szeretné a Balatont? Főleg, ha csak a szépre emlékszik? Arra, hogy a vonat vidáman, sőt pontosan fut be a hűs állomásra, a papucs nem töri a lábat, a naptej megvéd a leégéstől, és van hely az árnyékban a kempingszéknek és a gumimatracnak.

Angyalszárnycsikorgás

Nagy luxus olyan kis kultúrának, mint a magyar, nem megbecsülni a legjobbjait. Márpedig Halasi Zoltán a kortárs magyar költészet szűk élmezőnyébe tartozik, ám a szakma mintha nem tartaná számon érdemeinek megfelelően, a nagyközönség számára pedig minden bizonnyal ismeretlen.

Miért hallgat Erdő Péter?

2025 júliusának egyik forró szerda éjjelén Konrád-Lampedúza Bence betanított kémia­tanár hazafelé ballagott Ráczboldogkőn, a Kistücsök névre hallgató alma materéből. Nem volt ittas egy cseppet sem, de megviselte a nehéz levegő, amikor szembejött vele egy kormányzati óriásplakát. 

Kinek a bűne?

A kormánypárti média azzal igyekszik lejáratni egy Tisza párti önkéntest, hogy korábban pornófilmekben szerepelt. A kampány morális természetű, a nőt bűnösnek és erkölcstelennek állítja be, s persze ezt vetíti rá a pártra is.

Presztízskérdés

A magyar kormányzat hosszú ideje azt kommunikálja, hogy csökkent a szegénység Magyarországon, az MCC-s Sebestyén Géza pedig odáig jutott, hogy idén februárban bejelentette a szegénység eltűnését is. A kormány helyzetértékelése eddig is vitatható volt, és a KSH szegénységi adatai körül felfedezett furcsaságok tovább bonyolítják ezt az így is zavaros ügyet.

„Lövésük sincs róla”

Magyarországon nem az illegális kábítószerek okozzák a legnagyobb problémát a fiatalok körében. A hazai 16 évesek élen járnak az alkohol, a cigaretta és e-cigaretta kipróbálásában, és kilátástalannak érzett helyzetük miatt sokan a serkentők felé fordulnak.