tévésmaci

Ej, menyét, menyét

  • tévésmaci
  • 2021. november 3.

Film

Amikor Sztupa és Troché a rókák után vetették magukat, nagy volt a kezdeti lelkesedés: sok utazás, mindenféle emberek, éjszakai műszak.

Amúgy a szokott módon indult minden, Óvári et. vágta a gondterhelt pofát, foglaljanak helyet! Mi? Szó sem lehet róla. Felőlem, akkor a tárgyra térek, baj van a rókákkal. Mifasz? – bukott ki Trochéból, Óvári amúgy is mindig Sztupához beszélt, mert az sohasem válaszolt kérdéssel, általában sehogy sem válaszolt, csak bólogatott olykor. Vagy inkább ritkán. Néha. Nézzenek utána. Hogy mi a gond, annak? Annak. Akkor, viszlát, mondta Sztupa. Óvári utánuk mordult még valamit, de Troché már a folyosó túlsó végén járt, Sztupa a nyomában. Figyelj, tudok egy magyar faszit, rókaszánon szállítja a turistákat föl-alá Hokkaido szigetén, úgy tudom, pörög a boltja a szapporói olimpia óta, mert akkor az olimpia álompárját, Rosi Mittermaiert és Christian Neu­reuthert fuvarozta a rókáival, s azzal divatot teremtett, a sok német turista mind rókaszánon akarta bevenni Japánt. Úgy is hívatja magát a csávó, hogy Róka Szán, különben valami Kovács vagy Horváth, szerencsére senki nem érti a viccét, sem a németek, sem a japánok, a magyar turista meg ritka arrafelé, mint a fehér holló. Na, hallod, jó oda a piros útlevél? Mi minden­esetre látogassuk meg, értékes információ lehet, hogy a rókák miért olyan hülyék, hogy egész nap hajlandók húzni egy szánkót, eddig ezt csak a kutyákból néztem ki. Ne felejtsd a lovakat, Troché. Tényleg, lovak, menni kell a ködös Albionba is, hallali, nekem van is egy piros kabátom, szerintem pont meg fog felelni. Miért, el akarsz vegyülni? Naná, majd megfújok egy kürtöt. Utazni jó dolog, pláne az ilyen történelmi időkben, de szét kéne néznünk az éjszakánként Csobánka és Vörösvár között orosz rulettet játszó rókák között is… Hogyan? Odamész, és megkérded, hogy kedves rókák, miért vetitek magatokat a kocsik elé? Tudod te azt, hogy Fekete István azért írta a Vukot, mert rájött, hogy a komcsik nem csipázzák, és így akart bevágódni náluk? Tudod, ebben a vörösök időnként szenvednek ugyan csapásokat, de a végén mindig valahogy győznek. Tudom, de nem hiszem, mert például kitekerik a gyengébbek nyakát, gondolj a kacsákra, az ilyesmivel meg még náluk is nehéz bevágódni. Lehet, akkor hagyjuk ki a Vukot. Ja, legyen, mondjuk, Hukk.

A cikk további része csak előfizetőink számára elérhető.
Soha nem volt nagyobb szükség önre! A sajtó az olvasókért szabad, és fennmaradásunk előfizetőink nélkül nem lehetséges. Legyen előfizetőnk, tegyen egy próbát velünk és támogassa demokratikus és liberális Magyarország ügyét!

Neked ajánljuk

Erőltetett párhuzamok

Mi lehetne alkalmasabb szimbóluma a női létezésnek, mint a haj? Úgy élettanilag (a másik nemre gyakorolt vonzereje a minden individuális szempontot megelőző fajfenntartást szolgálja), mint kulturálisan (a néphagyomány gazdag, még az életet szervező világképre vonatkozó szimbolikájától a jelenkori társadalmak meglehet partikuláris, de mindenképpen jelentéssel bíró ún. trendjeiig) vagy spirituálisan (minden tradíció megkülönböztetett jelentőséget tulajdonít a hajnak).

Prokrusztész-ágy

A francia-algériai rendező filmjének eredeti címe (L’air de la mer rend libre – a tengeri levegő szabaddá tesz) a középkori német jobbágyok ambícióinak szabad fordítása (Stadtluft macht frei – a városi levegő szabaddá tesz).

Felelős nélkül

  • - turcsányi -

Van az a némileg ásatag, s nem kicsit ostoba vicc, amely szerint az a mennyország, ahol angol a rendőr, olasz a szakács, francia a szerető, német a szerelő, svájci a szervező. A pokol meg az, ahol… és itt máshogy rendezik egymáshoz a fenti szerepeket és nemzetiségeket. Nos, ez a – színigaz történetet dramatizáló – négyrészes brit sorozat még ennyi viccelődést sem enged a nézőinek.

Mozgó falak

  • Molnár T. Eszter

Négy férfi üldöz egy nőt. Ha a hátak eltúlzott görbülete, az előrenyújtott kezek vonaglása nem lenne elég, a fejükre húzott piros papírcsákó félreérthetetlenül jelzi: ez őrület. Kétszer megkerülik a színpad közepén álló mobil falat, majd ahogy harmadszor is végigfutnak előtte, a nő megtorpan.

Mahler-liturgia

„Én valóban fejjel megyek a falnak, de legalább jókora lyukat ütök rajta” – mondta egy ízben Gustav Mahler, legalábbis a feminista brácsaművész, Natalie Bauer-Lechner emlékiratai szerint. Ez a konok, mániákus attitűd az egyik legnagyszabásúbb művében, a Feltámadás-szimfóniában is tetten érhető.

Gyurcsány abbahagyta

Arra, hogy miért, és hogy miért pont most hagyta abba, lehet racionális magyarázatot találni a külső szemlélőnek is, azzal együtt, hogy e személyes döntés valódi okairól biztosat egyetlen ember tudhat; esetleg kettő. A DK (is) csúnyán megbukott a tavaly júniusi EP-választáson, és bejött a képbe Magyar Péter és a Tisza; és a vak is látta, hogy ha van jövő az ellenzéki oldalon, az a Tiszáé. Ha valaki, akkor a Tisza kanyarítja be az addig ilyen-olyan ellenzéki pártokkal rokonszenvező és mérsékelt lelkesedéssel, de rájuk szavazó polgárokat.

Lengyel Tamás: A hallgatás igen­is politizálás!

Elegem van abból, hogyha elhangzik egy meredek kijelentés, amelytől, úgy érzem, kötelességem elhatárolódni, vagy legalábbis muszáj reagálnom, akkor felcímkéznek, hogy én politizálok – míg aki csak hallgat, az nem politizál – mondja interjúnkban a színész, aki azt is elárulta, hogy melyik politikusra hajaz leginkább a kormánypárti álinfluenszere.