Elkészült a magyar televíziózás egyik legszörnyűbb műsora

  • Gera Márton
  • 2016. október 25.

Film

Kínos, alkohol- és izzadságszaggal párolgó baromság lett a Tömény történelem. A szereplők isznak, mi meg szenvedünk.

„A mesélők egytől egyig tökrészegek” – hirdeti büszkén az amerikai formátum alapján készülő Tömény történelem már a legelső percekben, és rövid ideig azt is gondolhatnánk, hogy ez csak a reklám vagy valamiféle poén része, de sajnos hamar kiderül, hogy egyáltalán nem. Mert ez a műsor tényleg arról szól, hogy a nehezen érthető szempontok alapján kiválogatott szereplők a sárga földig isszák le magukat, és aztán elkezdik mesélni a történelmet, a tévé előtt ülő nézőnek pedig ezen nagyokat kellene nevetnie. Hogy ez elméletben sem igazán vicces, az alighanem másodlagos, a legnagyobb baj, hogy ez az ismeretterjesztőnek távolról sem nevezhető blődség az értelem legcsekélyebb formáját sem mutatja.

Hiszen nehéz rájönni, miért gondolta poénosnak valaki, ha Biri Balázs „humorista” böfögéssel és káromkodással tarkított mondatai arról szólnak, hogy Dracula, vagyis III. Vlad fejedelem „egy fasz volt”, Mátyás király meg folyton csak hímzett. Ostobaság az egész, ez elsőre is világos, és túl azon, hogy a humornak a szele sem érinti a műsort, hogy ennek az abszurdhoz semmi köze, még azt is kénytelenek vagyunk nézni, ahogy ezeket a szánalmas csacsiságokat színészek játsszák el; legalábbis próbálkoznak, és a táncoló Hunyadi Mátyás láttán könnyen felderenghet az Irigy Hónaljmirigy Show, amely hosszú éveken át rémisztgethette a hazai tévénézőket.

Proszit, Zolee!

Proszit, Zolee!

 

Ám most ezt utóbbit is sikerült alulmúlni, mivel a Tömény történelem második felében Ganxsta Zolee meséli el Koppány és Vajk történetét, kétségkívül alternatív, de érdekesnek vagy szellemesnek nem igazán nevezhető módon. Bár az sem segít, hogy másodpercekig kell nézni, ahogy a pálinkával már megismerkedett Ganxsta Zolee belefúj egy alkoholszondába, és közben a „geci zsaruk” is elhangzik. Haha. És nyilván még nagyobb haha, amikor „a kurva kellemetlen emberek, a besenyők” betelepülnek az üres telekre, vagy amikor Géza fejedelmet egy argentin dog megmarja.

Belegondolni is szörnyű, mi jöhet a következő részben, amelyben II. Andrásról és Gertrúdról, valamint Bem Józsefről mesélnek. Mindenesetre a két mesélő láthatólag remekül elvan az alkohol és a röhögő stáb társaságában. Legalább ők jól érzik magukat.

Vetítik hétfőnként 22.00-tól a Comedy Centralon

Figyelmébe ajánljuk

Móricka evangéliuma

Semmi nem áll távolabb a keresztény szellemiségtől, mint a magas áhítatossági kvóciensű elmélkedések magáról a Történetről, de talán egyetlen kifejezésforma sem produkált annyi fércművet, mint a film.

Rap-szódia

Misztikus hangulat, a forgószínpadon egy kettéhasított vár, eleve ferde elemekkel, amelyek épp eldőlni készülnek. A látvány (díszlet: Horesnyi Balázs) rögtön megteremti az alapérzetet: minden szétesni látszik Veronában a két család viszálya miatt. Egy cseppnyi költőiség még így is kerül mindennek a tetejébe: égi jelenségként érkezik Júlia ágya, ahol újdonsült férjével, Rómeóval elhálhatják a nászéjszakát.

Szegvár, retúr

Még előző kötetében, a Lányos apában írta Grecsó Krisztián, hogy két évtizede az édes­apjáról szeretne írni. „Gyakoroltam, készültem, megbocsátottam, fejlődtem, aztán felejtettem, kidobtam mindent, gyűlöltem, visszaestem.”

Vissza a kenguruhoz

„Mi az a gondolati, szemléleti újdonság, amely a csalogató, modern kísérőzenén, a színes képeken, a megvalósult filmben átsugárzik? Sajnos nem több, mint hogy a Levi’s vagy a Lee Cooper márkájú farmerdzseki alatt is doboghat becsületes munkásszív” – írták találóan A kenguru című filmről 1976-os bemutatója után a Filmvilágban.

Tájékozódunk

Egy héttel azután, hogy az Egyesült Államok pénzügyminisztériumának illetékes szerve szankciós listára tette Rogán Antalt a magyarországi rendszerszintű korrupcióban betöltött szerepe miatt, összeült az Országgyűlés nemzetbiztonsági bizottsága.

A harmadik köztársaság kapujában

Száz napot kellett várnia a kormányalakítási felkérésre a pártvezető Herbert Kicklnek, noha az Osztrák Szabadságpárt az élen végzett a tavaly szeptemberi választáson. Az államelnök Alexander Van der Bellen mindent megtett, mégsem tudta elkerülni a szélsőjobboldal kormányba hívását.

Elveszett eszmények

  • Bretter Zoltán

Tudtuk, nem tudtuk, az elmúlt több mint kétszáz évben a következő gondolat szabta meg életünket: „A felvilágosodás az ember kilábalása maga okozta kiskorúságából. Kiskorúság az arra való képtelenség, hogy valaki mások vezetése nélkül gondolkodjék. Magunk okozta ez a kiskorúság, ha oka nem értelmünk fogyatékosságában, hanem az abbeli elhatározás és bátorság hiányában van, hogy mások vezetése nélkül éljünk vele. Sapere aude! Merj a magad értelmére támaszkodni! – ez tehát a felvilágosodás jelmondata.” (Immanuel Kant: Válasz a kérdésre: mi a felvilá­gosodás?)

Nem lehetetlen lekerülni az amerikai szankciós listáról, de bajos lesz a Rogán elleni szankció visszavonatása

Egy nappal azután, hogy az Egyesült Államok szank­ciós listára helyezte Rogán Antalt, a Miniszterelnöki Kabinetiroda miniszterét, a magyar kormány sajtója „David Pressman kicsinyes bosszújaként” igyekezett beállítani a történteket. Lázár János miniszter egye­nesen megfenyegette a nagykövetet: a későbbiekben „kerülje el ezt az országot”.

Hatvan, hetven, nyolcvan, száz puszta

Az autoriter rendszerek kiépülésének egyik legbiztosabb jele, hogy a vezető mellől lassan eltűnnek az egykori harcostársak. Ez általában az autoriter vezető hatalmának megszilárdulásával és korlátlanságának növekedésével egy időben történik. Helyüket a klán tagjai veszik át.