Film - Családok háborúja - Asghar Farhadi: Nader és Simin - Egy elválás története

  • Iványi Zsófia
  • 2011. szeptember 1.

Film

Tőlünk földrajzilag és kulturálisan távol eső országok filmjeit nézni nemritkán olyan, mint egy sci-fi: szokatlan küllemű, megjegyezhetetlen nevű lények ténykednek egzotikus környezetben, fura szabályok szerint, nehezen értelmezhető célok érdekében. (De most komolyan, tegye fel a kezét, aki teszem azt az Egy gésa emlékiratai bármely szereplőjének bármely problémáját képes volt magáénak érezni.) Az iráni filmkészítés ügyeletes fenegyerekeként - mely titulusba az, hogy még szabadlábon filmezhet, legalább annyira bejátszik, mint díjainak sokasága - számon tartott Asghar Farhadi legfrissebb mozija az üdítő kivételek közé tartozik.

Már amennyiben "üdítőnek" nevezhető egy családi, társadalmi, jogi és morális problémákat hihetetlen pontossággal felfestő, egymást átszövő és mélyítő konfliktusok sokaságából építkező dráma. A szövevényes, középütt kicsit krimibe hajló történet középpontjában a szimpatikus címszereplők mellett tizenéves lányuk, Nader Alzheimer-kóros apja, egy titkon terhes és nagyon vallásos asszony, az ő temperamentumos, munka nélküli férje és utóbbiak négyéves kislánya áll.

A film jóval többről szól egy házasság lezárásánál: a (nehézkesen kivitelezhető) válás csak a kezdő lökést adja meg két család sorsának végzetes összefonódásához. Mondanánk, hogy ki, kivel, mit és hogyan, de már az alapszituáció felvázolása is egy oldal hosszúságúra rúgna, és akkor az egymásba gabalyodó szálakról, az egyre durvuló külső és belső konfliktusokról vagy a sajátos iráni joggyakorlatról még egy szót se szóltunk. A film erőssége mégsem a sztoriban vagy a helyi viszonyok realista ábrázolásában, hanem szereplőinek mélységesen emberi mivoltában rejlik: hiába vallási fanatikus az egyik vagy kiszámíthatatlan dühkitöréseivel mindenkire a frászt hozó a másik, nemhogy ítélkezni képtelenség felettük, de még azt sem tudjuk eldönteni, hogy kinek adunk igazat vagy drukkolunk sorsa jobbra fordulásáért. Farhadi éppoly megengedő egymás testét-lelkét tépázó hőseivel, mint az őket körülbástyázó, fullasztó társadalmi berendezkedéssel - utóbbi lehet az oka, hogy filmje átcsúszott cenzúrán és országhatáron, hogy aztán egyéb díjak mellett a berlini Arany Medvét is begyűjtse. Mozijában a kendők, az őrült szabályozások, a vallási túlbuzgalom és az egyéb iráni csecsebecsék csupán díszletként szolgálnak; az egymásnak feszülő részigazságok, részhazugságok, morális és anyagi dilemmák tengerében tőlünk merőben különböző, ugyanakkor ránk kísértetiesen hasonlító emberek kapálóznak, és akarva-akaratlanul nyomják egymást a víz alá.

Forgalmazza a Mokép

Figyelmébe ajánljuk

Fülsiketítő hallgatás

„Csalódott volt, amikor a parlamentben a képviselők szó nélkül mentek el ön mellett?” – kérdezte az RTL riportere múlt heti interjújában Karsai Dánieltől. A gyógyíthatatlan ALS-betegséggel küzdő alkotmányjogász azokban a napokban tért haza a kórházból, ahová tüdőgyulladással szállították, épp a születésnapján.

A szabadságharc ára

Semmi meglepő nincs abban, hogy az első háromhavi hiánnyal lényegében megvan az egész éves terv – a központi költségvetés éves hiánycéljának 86,6 százaléka, a teljes alrendszer 92,3 százaléka teljesült márciusban.

Puskák és virágok

Egyetlen nap elég volt ahhoz, hogy a fegyveres erők lázadása és a népi elégedetlenség elsöpörje Portugáliában az évtizedek óta fennálló jobboldali diktatúrát. Azért a demokráciába való átmenet sem volt könnyű.

New York árnyai

Közelednek az önkormányzati választások, és ismét egyre többet hallunk nagyszabású városfejlesztési tervekről. Bődületes deficit ide vagy oda, választási kampányban ez a nóta járja. A jelenlegi főpolgármester első számú kihívója már be is jelentette, mi mindent készül építeni nekünk Budapesten, és országszerte is egyre több szemkápráztató javaslat hangzik el.

Egymás között

Ahogyan a Lázár János szívéhez közel álló geszti Tisza-kastély felújításának határideje csúszik, úgy nőnek a költségek. A már 11 milliárd forintos összegnél járó projekt új, meghívásos közbeszerzései kér­dések sorát vetik fel.

Mit csinál a jobb kéz

Több tízmillió forintot utalt át Ambrózfalva önkormányzatától Csanádalbertire a két falu közös pénzügyese, ám az összeg eltűnt. A hiány a két falu mellett másik kettőt is nehéz helyzetbe hoz, mert közös hivatalt tartanak fönn. A bajban megszólalt a helyi lap is.

Árad a Tisza

Két hónapja lépett elő, mára felforgatta a politikai színteret. Bár sokan vádolják azzal, hogy nincs világos programja, több mindenben markánsan mást állít, mint az ellenzék. Ami biztos: Magyar Péter bennszülöttnek számít abban a kommunikációs térben, amelyben Orbán Viktor is csak jövevény.

„Ez az életem”

A kétszeres Oscar-díjas filmest az újabb művei mellett az olyan korábbi sikereiről is kérdeztük, mint a Veszedelmes viszonyok. Hogyan csapott össze Miloš Formannal, s miért nem lett Alan Rickmanből Valmont? Beszélgettünk Florian Zellerről és arról is, hogy melyik magyar regényből írt volna szívesen forgatókönyvet.

„Könnyű reakciósnak lenni”

  • Harci Andor

Új lemezzel jelentkezik a magyar elektronikus zene egyik legjelentősebb zászlóvivője, az Anima Sound Sys­tem. Az alapító-frontember-mindenessel beszélgettünk.