tévésmaci

Fókák a pajzson

  • tévésmaci
  • 2023. július 19.

Film

Amikor Sztupa és Troché együtt mozogtak a Vadakkal, a világ épp a cseppmedvékért aggódott, fogyott az élőhelyük, az ember pedig kizsákmányolta őket.

A cseppmedve ugyan kicsi volt a nagy medvékhez képest, de korántsem annyira, mint azt a neve sugallta, ráadásul korántsem volt veszélytelen. Igazi ragadozó volt, csak nem különösebben izgatta a ragadozás. Ha ragadozni kellett, hát, némi ímmel-ámmal, bár korántsem ügyetlenül ragadozott, s azzal le is tudta a dolgot; a fennmaradást, a fajfenntartást inkább a természetre bízta – arra az áldott jó saját természetére. Mert a cseppmedve csak egy dolgot szeretett igazán, gúlába állni a sajátjaival. Ha kiálltak egy jó gúlát (minél magasabb, annál jobb jelszóval), utána lehetett, hovatovább kellett (a Vadak úgy mondták, kelletett, tán a rím miatt, lehetett/kelletett) menni dugni is, a dugás után meg nagy ebéd jött, mert már a gúlában eléheztek. S épp ez a kétségtelenül hedonista életmód jelentette a legnagyobb veszélyt a cseppmedvékre, akik valószínűleg a testalkatukról kapták ezt az elég hülye csengésű nevet. A cseppalak, a keskeny váll, nagy valag (ezt is a Vadak mondták a rím miatt: alak/valag) bár elsőre ellentmondott a gúlaállítás alapvető követelményeinek, oda épp széles váll kell, hinné az ember, hogy kényelmesen megálljon rajta a szaktárs. De nem, mert a cseppmedvéknek módszerük volt, mellyel a kígyóvállon is úgy álltak (a nyakukban egy másik cseppmedvével), mint a cövek. Ezért párszor ki is próbálták a gúlát igazi kígyókkal, vegyes csapatban, ám ilyenkor az volt a probléma, hogy a kígyók csak a kígyóbűvölők sípjára méltóztattak felegyenesedni, a cseppmedvék meg minden zenét utáltak, leszámítva tán Waylon Jenningsét. Úgyhogy a kígyóvállú cseppmedvéknek bele kellett törődniük, hogy csak magukban gúlázzanak az I’m a Ramblin’ Manre. Sztupának és Trochénak pont ez kellett, de a Vadak mást gondoltak.

A cikk további része csak előfizetőink számára elérhető.
Soha nem volt nagyobb szükség önre! A sajtó az olvasókért szabad, és fennmaradásunk előfizetőink nélkül nem lehetséges. Legyen előfizetőnk, tegyen egy próbát velünk és támogassa a demokratikus és liberális Magyarország ügyét!

Neked ajánljuk

Két óra X

Ayn Rand műveiből már több adaptáció is született, de egyik sem mutatta be olyan szemléletesen az oroszországi zsidó származású, ám Amerikában alkotó író-filozófus gondolatait, mint a tőle teljesen független Mountainhead.

Megtörtént események

  • - turcsányi -

A film elején megkapjuk az adekvát tájékoztatást: a mű megtörtént események alapján készült. Első látásra e megtörtént események a 20. század második felének délelőttjén, az ötvenes–hatvanas évek egymásba érő szakaszán játszódnak, a zömmel New York-i illetékességű italoamerikai gengsztervilág nagyra becsült köreiben.

Élet-halál pálinkaágyon

Óvodás korunktól ismerjük a „Hej, Dunáról fúj a szél…” kezdetű népdalt. Az első versszakban mintha a népi meteorológia a nehéz paraszti sors feletti búsongással forrna össze, a második strófája pedig egyfajta könnyed csúfolódásnak tűnik, mintha csak a pajkos leánykák cukkolnák a nyeszlett fiúcskákat.

Egy fölényeskedő miniszter játékszere lett a MÁV

A tavalyi és a tavalyelőtti nyári rajtokhoz hasonlóan a vasúttársaság most sem tudott mit kezdeni a kánikula, a kereslet és a körülmények kibékíthetetlen ellentétével, s a mostani hosszú hétvégén ismét katasztrofális állapotok közt találhatták magukat az utasok.