Ha adót kéne fizetniük, az a Szcientológia Egyház végét jelentené

Film

Szcientológia, avagy a hit börtöne című dokumentumfilmjében Alex Gibney alaposan körbejárja az egyház sötét múltját és még sötétebb jelenét. A rendező e-mailen válaszolt a kérdéseinkre.

magyarnarancs.hu: L. Ron Hubbard, a szcientológia atyja nem önjelölt vallási guruként, hanem íróként kezdte. Milyen volt Hubbard sci-fi írónak? Mondjuk Asimovhoz vagy Heinleinhez képest?

Alex Gibney: Nem tudom, mit válaszoljak erre, ha csak azt nem, hogy sokkal többet termelt mindannyiuknál, és amit írt, annak jóval tartósabb hatása volt, irodalmon túli hatása. De ha az írásai irodalmi értékeit nézzük, persze nem ért a nagyok nyomába. Másrészről viszont kétségtelen, hogy remek érzéke volt ahhoz, hogy a leghihetetlenebb dolgokat is elhitesse az olvasóival.

false

magyarnarancs.hu: Hubbard nemcsak a sci-fijeiben élt a fikció szabadságával, de – mint a filmjéből kiderül – leszerelése után második világháborús katonai pályafutását is jelentősen átköltötte. Hősként tüntette fel magát, ám ahelyett, hogy japán tengeralattjárókat süllyesztett volna el hajóparancsnokként, csúnyán felsült a döntéseivel. Ez a fajta hazudozás a további életére is jellemző volt?

AG: Igen. A dolog kegyetlen iróniája, hogy Hubbard legalább olyan hatékonyan hazudott önmagának, mint másoknak.

magyarnarancs.hu: Menjünk tovább a filmben: a felesége szerint Hubbard súlyosan paranoiás volt, egy házassági összetűzés során elrabolta és Kubába hurcolta közös gyermeküket. A dianetika tanainak karizmatikus hirdetője egyszersmind orvosi eset volt?

AG: Igen, Hubbardban jól megfért énjének ez a két oldala.

Hubbard, a háborús

Hubbard, a háborús „hős”

 

magyarnarancs.hu: Látva, hogy a dianetika mozgalma múló divatnak bizonyult, Hubbard továbbfejlesztette híres módszerét, és létrehozta a Szcientológia Egyházat. A pénzcsinálás már kezdetben is a vezérmotívumok közé tartozott?

AG: Hubbard eredetileg pénzt akart csinálni, ezért döntött a vallásalapítás mellett. Átverés volt az egész, pénzt akart kicsalni az emberekből. Idővel azonban ő maga is elkezdett hinni a saját, tudományos-fantasztikus meséjében.

magyarnarancs.hu: „Az életünket áldoztuk volna az öregért” – nyilatkozza a filmjében Hubbard egy korai követője. Mivel érte el ezt a fajta fanatizmust?

AG: Nagy mesélő volt. És az emberek mindig bepalizhatók egy jó mesével.

Hubbard, a virágok barátja

Hubbard, a virágok barátja

 

magyarnarancs.hu: Mi a legszembetűnőbb különbség Hubbard, az alapító és legjobb tanítványa, a Szcientológia Egyház első számú emberének számító David Miscavige között?

AG: Hubbard sci-fi író volt, mesélő és feltaláló. Miscavige egy erőszakos bürokrata. A bully, a zaklató szép példája. Ha a Szcientológia Egyház Oroszország lenne, Hubbard volna Lenin és Miscavige Sztálin.

magyarnarancs.hu: Miscavige hozzátett bármit is spirituális értelemben a szcientológiához?

AG: Miscavige nem csinál mást, mint újrapalackozza a régi bort. Ezt viszont kitartóan csinálja.

Cruise és Miscavige

Régi motorosok: Miscavige, Tom Cruise

 

magyarnarancs.hu: És sikerült kiharcolnia az amerikai adóhatóságnál, az IRS-nél, hogy adómentességet adjanak a Szcientológia Egyháznak.

AG: Igen, ez volt Miscavige legnagyobb győzelme.

magyarnarancs.hu: Tulajdonképpen megzsarolta az IRS-t.

AG: Igen, így történt.

magyarnarancs.hu: Hatott a filmje az IRS-re? Felülbírálhatják az adómentességet?

AG: Semennyire sem hatott rájuk.

magyarnarancs.hu: Ha adót kéne fizetniük, az a végét jelentené a Szcientológia Egyháznak?

AG: Igen.

magyarnarancs.hu: Megkereste az egyház leghíresebb hollywoodi híveit és szószólóit, Tom Cruise-t és John Travoltát is. Meddig jutott velük?

AG: Semeddig sem.

Hubbard űrlényei: Whitaker és Travolta

Hubbard űrlényei: Whitaker és Travolta

 

magyarnarancs.hu: Filmjének leghíresebb hollywoodi megszólalója Paul Haggis, az Oscar-díjas forgatókönyvíró-filmrendező, az egyházból kiábrándult, majd kilépett hajdani szcientológus. Hogyan hihetett Haggis vagy bárki más egy olyan vallásban, melynek alapját egy sci-fi ponyvafigura; Xenu, a galaktika ura képezi?

AG: Kognitív disszonancia. Haggis úgy érezte, jótékony hatással van rá a szcientológia, ezért elhitette magával, hogy a vallás világmagyarázata nem is olyan fontos. Azt hiszem, sokan vannak a katolikusok között is, akik nem igazán hisznek abban, hogy Szűz Mária létezett.

Alex Gibney filmje, a Szcientológia, avagy a hit börtöne november 19-től látható a mozikban. Forgalmazza a magyarhangya.

Figyelmébe ajánljuk

Már több mint 240 iskolában van bombariadó országszerte

  • narancs.hu

Budapesten és vidéken is több iskola kapott fenyegető emailt csütörtök reggel. A rendőrség átvizsgálja az érintett iskolákat, az oktatás folytatásáról, illetve a tanulók hazaküldéséről az intézmények saját hatáskörben döntenek.

Mint a moziban

Fene se gondolta volna néhány hete, hogy az egyik központi kérdésünk idén januárban az lesz, hogy melyik magyar filmet hány százezren látták a mozikban. Dúl a számháború, ki ide, ki oda sorol ilyen-olyan mozgóképeket, de hogy a magyar film nyer-e a végén, az erősen kérdéses továbbra is.

Talaj

Thomas érzékeny kisfiú, nem kamaszodik még, mint az első szőrszálak megjelenésére türelmetlenül várakozó bátyjai. Velük nem akar játszani, inkább az udvaron egy ki tudja, eredetileg milyen célt szolgáló ládában keres menedéket, s annak résein át figyeli a felnőtteket, szülei élénk társasági életét, vagy kedvenc képregényét lapozgatván a szintén még gyerek (bár történetesen lány) főszereplő helyébe képzeli magát, és sötét ügyekben mesterkedő bűnözőkkel küzd meg.

Felszentelt anyagpazarlás

Ha a művészet halhatatlan, halandó-e a művész? Tóth László (fiktív) magyar építész szerint láthatóan nem. Elüldözhetik itthonról a zsidósága miatt, és megmaradt szabadságát is elvehetik az új hazában, elszakíthatják a feleségétől, eltörhetik az orrát, ő akkor sem inog meg. Hiszen tudja, hogyha őt talán igen, az épületeit nincs olyan vihar, mely megtépázhatná.

Zöld és fekete

A többszörös hozzáférhetetlenség határozza meg Nanna Frank Møller és Zlatko Pranjić frusztráló dokumentumfilmjét. Első ránézésre a téma filmes-antropológiai eszközökkel könnyedén megragadhatónak tetszik. Zenica egy Szarajevótól nem messze lévő kisebbecske város, amelynek határában a világ egyik legnagyobb acélgyárának, az ArcelorMittalnak a kokszolóüzeme terpeszkedik.

Törvénytelen gyermekek

Otylia már várandós, amikor vőlegénye az esküvő előtt elhagyja, így lánya, Rozela házasságon kívül születik. Később Rozela is egyedül neveli majd saját gyermekeit. A három nővér, Gerta, Truda és Ilda egy észak-lengyelországi, kasubföldi faluban élnek anyjukkal, az asszony által épített házban.

Átverés, csalás, plágium

Az utazó kiállítást először 2020-ban Brüsszelben, az Európai Történelem Házában rendezték meg; a magyarországi az anyag harmadik, aktualizált állomása. Az eredetileg Fake or Real címen bemutatott kiállítás arra vállalkozik, hogy „féligazságok és puszta kitalációk útvesztőjében” megmutassa, feltárja a tényeket, az igazságot, amihez „követni kell a fonalat a labirintus közepéig”. A kiállítás installálása is követi a labirintuseffektust, de logikusan és érthetően.

Kire ütött ez a gyerek?

Az 1907-ben született dráma eredetiben a The Playboy of the Western World címet viseli. A magyar fordításokhoz több címváltozat is született: Ungvári Tamás A nyugati világ bajnokának, Nádasdy Ádám A Nyugat hősének fordította, a Miskolci Nemzeti Színházban pedig Hamvai Kornél átültetésében A Nyugat császáraként játsszák.

2 forint

„Újabb energiaválság felé robog Európa, ebből kellene Magyarországnak kimaradni, ami nem könnyű, hiszen ami most a magyar benzinkutakon történik, az már felháborító, sőt talán vérlázító is” – e szavakkal indította Orbán Viktor a beígért repülőrajtot indiai kiruccanása után. Hazatérve ugyanis a miniszterelnök szembesült egynémely adatsorral, meg leginkább azzal, hogy, a legendás Danajka néni szavaival élve, „drágulnak az árak”. Az üzemanyagé is.