Játéktér - Gyerekek a világban

  • - kovácsy -
  • 2005. december 1.

Film

Egyetlen hangrezgés, amitől végigfut a háton a hideg. Nem az a jeges, hanem a becsapós fajta, az iránytalanul, vonzva-taszítva borzongató. A müezzin fohászát halljuk...

Egyetlen hangrezgés, amitől végigfut a háton a hideg. Nem az a jeges, hanem a becsapós fajta, az iránytalanul, vonzva-taszítva borzongató. A müezzin fohászát halljuk, Allah áldását kéri Afganisztánra, Irakra, az indonéz hazára, és ahogy a sorok végén a hangja megcsuklik, majd elhal, érezzük: egyszerre lehet ez tápláléka az elnyomott sorban élők mélységes önsajnálatának és a kényszerű lázadásnak a tűrhetetlen állapotok ellen. Nem ebből a filmből (A hold állása) tudjuk, hogy Indonézia a világ legnépesebb mohamedán (többségű) országa, de hogy ez a tény mennyire áthatja a hétköznapokat, azt még a bali merényletek után sem tudtuk elképzelni. Muszlim polgárőrök vonulnak végig katonásan a sikátoron, vágnak rendet az irány nélkül sodródó tömeg káoszában. Az imára hívó szózat még a nagyvárosi forgalom zaját is messze túlharsogja, miközben azt magyarázza egy szent ember, hogy a mennyek kapuján keresztény vagy zsidó be nem teheti a lábát.

Mindez csak háttér, átrendezhető kulissza, amely előtt három csonka generáció élete zajlik, tisztes szegénységben, nem is annyira remény, mint inkább a kiszámíthatóság bármilyen csekély biztonsága nélkül. Aprócska gondok, messziről nézve afféle tucatproblémák, amelyek mélyén a személyes élet besorolhatatlan, értelmezhetetlen kuszasága kavarog, és ahogy hivalkodás nélkül peregnek az átgondoltan kifinomult képsorok, már a néző szívébe nehezül a szereplők sorsformáló családi döntéseinek mérhetetlen súlya.

A formálódó sors azé az új nemzedéké, amely a kultúrák hanyatlása, elsüllyedése, átformálódása és összekavarodása hatalmas labirintusában magára hagyatva könnyű prédája alkalom szülte tekintélyeknek, kívülről hergelt vad meggyőződéseknek, sőt - láthattuk Franciaországban az elmúlt hetekben - saját tehetetlen, a kilátástalan sivárság által túlgerjesztett agressziójának is.

Az öngyilkos merénylők

nem azért keltenek rettegést, mert felbukkanásuk kiszámíthatatlan, a média meg gondoskodik a hisztéria ébren tartásárólÉ A félelemnek az az oka, hogy nagyon, de nagyon sokan vannak a világon új és új nemzedékek tagjai, akiket helyzetüknél fogva hatalmába keríthet a mindenre elszánt vakhit. Nincs is mit csodálkozni ezen a reménytelenség olyan enklávéiban, mint a palesztin területek (Halál Gázában). A gyűlölet szenvedélye, a dicsőséges mártíromság vágya itt nemcsak magában erjed, hanem még gerjeszti is az iskola, erre nevelik a felnőttek a gyerekeket, a nagyobbak a kisebbeket. Az utóbbiak meg sodródnak tehetetlenül, titokban őrizgetve csendes, titkos érzelmeiket, vágyaikat.

A vágyakat hogy mi határozza meg, az az igazi rejtély. El a nyomorból, híres, gazdag focistának lenni - vagy éppen maradni, a zenében keresni megélhetést és örömet. A Sevilla melletti nyomortelepen élő cigányok és nem cigányok számára (Nincstelenek) leginkább valami emberhez méltó lakóhely volna fontos, ahonnan ha a felnőttek már nem is, a következő nemzedék talán elrugaszkodhatna, áttörhetné a kirekesztettség falát, amelyet a filmben egy temető kerítése testesít meg, hogy a valóság olcsó jelképpé hajtsa túl magát. Küszködés, beszorultság, csendes, törékeny vágyak - és a bennünk fészkelődő rossz érzés, hogy csak bámulunk tehetetlenül, miközben a személyes katasztrófák tömege halomra örökíti tovább magát.

Ugyanennek a magatehetetlen, továbbmozdulni képtelen nyomornak a képeit a világ bármely részéből szemrevételezhetjük. Sugallatuk - és ez nem a filmkészítők sanda szándéka - újra és újra ugyanaz: ahol a nyomor öröklődik, ott továbbadják egymásnak a nemzedékek a cselekvés bénult képtelenségét is. Más minta, belátható esélyek - mindenki tudja, mi minden kellene -, mindezek mögé pedig sok elszánt fáradozás meg sok pénz, okosan elkölteni. Mert mi tagadás, mi emberek egy kicsit sokan vagyunk. Nicaraguában például, és az nem egy nagy ország,

400 gyerek születik

naponta, és minden negyediknek az anyja maga is gyerek, kamasz még (Leányanyák). Sihederek az apák is, de a nagypapa sem öreg, annál inkább büszke rá - térdén az idő előtti unokával -, hogy dologtalan gyermeke lám, milyen tökös ifjúnak bizonyult. A semmibe révedő zavart, bizonytalan tekintetek, önmagába süppedt tudatlanság, ernyedt egykedvűség: 15-16 éves lányok húzták fel maguk köré az elmozdíthatatlan korlátokat.

A zsúfoltan tolongó nyomornak akár ellenpontjaként is szemlélhetnénk hagyományos életformák természetközeli csendjét. A nomád hanti rénszarvaspásztor-családban ott téblábol A kis Katyerina, aki járni már tud, és most fölfedezi a világot, ügyetlenül próbálgatja a ház körüli tennivalókat. A szépséges képek őt, az ébredező személyt mutatják, megkímélve bennünket a kétes idealizáció cukormázától. Az életformának, a múltból itt maradt egyszerűségnek amúgy is vége - jelzi a fúrótorony képében felbukkanó civilizáció. És ha vége is, kérdés, hogy van-e mit eszményíteni például a gyimesi hegyekben egyedül pásztorkodó kisfiút (Aranykalyiba) körülvevő rideg, szeretetlen magányon. Ne szépelegjünk: munkával töltött napjait - és a filmet - az ő személye, maga a kiszolgáltatottsága mögött lapuló sors teszi emelkedetté!

Figyelmébe ajánljuk

Szálldogálni finoman

Úgy hírlik, a magyar könyvpiacon újabban az a mű életképes, amelyik előhúz egy másik nyuszit egy másik kalapból. A szórakoztatás birodalmában trónfosztott lett a könyv, az audiovizuális tartalom átvette a világuralmat. Ma tehát a szerző a márka, műve pedig a reklámajándék: bögre, póló, matrica a kisbuszon. 

Ja, ezt láttam már moziban

Dargay Attila ikonikus alkotója volt a világszínvonalú magyar animációs filmnek. A Vukot az is ismeri, aki nem olvasta Fekete István regényét, de tévésorozatain (Pom Pom meséi, A nagy ho-ho-horgász stb.) generációk nőttek fel, halála után díjat neveztek el róla. Dédelgetett terve volt Vörösmarty klasszikusának megfilmesítése. 

Desperados Waiting for the Train

  • - turcsányi -

Az a film, amelyikben nem szerepel vonat, nos, bakfitty. S még az a film is csak határeset lehet, amelyikben szerepel vonat, de nem rabolják, térítik vagy tüntetik el. Vannak a pótfilmek, amelyekben a vonatot buszra, tengerjáróra, repülőgépre, autóra/motorra, egészen fapados esetben pedig kerékpárra cserélik (mindegyikre tudnánk több példát is hozni). 

Lentiből a világot

Nézőként már hozzászoktunk az előadások előtt kivetített reklámokhoz, így a helyünket keresve nem is biztos, hogy azonnal feltűnik: itt a reklám már maga az előadás. Kicsit ismerős az a magabiztosan mosolygó kiskosztümös nő ott a képen, dr. Benczés Ágnes Judit PhD, MBA, coach, csak olyan művien tökéletesre retusálták, kétszer is meg kell nézni, hogy az ember felismerje benne Ónodi Esztert.

Crescendo úr

A Semiramis-nyitánnyal kezdődött koncert, és a babiloni királynőről szóló opera szimfonikus bombákkal megtűzdelt bevezetője rögtön megalapozta az este hangulatát. Szépen adta egymásnak a dallamokat a klarinét, a fuvola, a pikoló, a jellegzetes kürttéma is könnyed fesztelenségét domborította Rossini zenéjének, akit a maga korában Signore Crescendónak gúnyoltak nagy ívű zenekari hegymászásai okán. A Danubia Zenekarra a zárlatban is ilyen crescendo várt.

A miniszter titkos vágya

Jövőre lesz tíz éve, hogy Lázár János a kormányinfón közölte, megépül a balatoni körvasút abból az 1100 milliárd forintból, amit a kormány vasútfejlesztésekre szán. A projektnek 2023-ban kellett volna befejeződnie, és egy ideig a gyanús jelek mellett is úgy tűnt, hogy minden a tervek szerint alakul: 2021. június 18-án átadták az észak-balatoni vasútvonal Szabadbattyán és Balatonfüred közötti 55 kilométeres, villamosított szakaszát.

Ahol mindenki nyer

Orbán Viktor magyar miniszterelnök hétfőn baráti látogatáson tartózkodott a szomszédos Szlovákiában, ahol tárgyalásokat folytatott Robert Fico miniszterelnökkel és Peter Pellegrini államfővel. Hogy miről tárgyaltak, arról sok okosságot nem lehetett megtudni, az államfő hivatala nem adott ki közleményt, posztoltak egy kényszeredett fotót és lapoztak; a miniszterelnök, Orbán „régi barátja” ennél egy fokkal udvariasabbnak bizonyult, amikor valamiféle memorandumot írt alá vendégével; annak nagyjából annyi volt a veleje, hogy Fico és Orbán matadorok, és reményeik szerint még sokáig azok is maradnak (Robert Fico szíves közlése).

„Inkább magamat választom”

A Budaörsi Latinovits Színház fiatal színésze a versenysport helyett végül a színház mellett döntött, és ebben nagy szerepe volt Takács Vera televíziós szerkesztőnek, rendezőnek is. Bár jelentős színházi és ismert filmes szerepek is kötődnek hozzá, azért felmerülnek számára a színház mellett más opciók is.

Az irgalom atyja

Megosztott egyházat és félig megkezdett reformokat hagyott maga után, de olyan mintát kínált a jövő egyházfőinek, amely nemcsak a katolikusoknak, hanem a világiaknak is rokonszenves lehet. Ügyesebb politikus és élesebb nyelvű gondolkodó volt, mint sejtenénk.