Film

King Curling

Film

Van egy szép sport. Kell hozzá néhány korong, nagyon sima jég és seprűk. A játékosok végig azt üvöltik: "Söpörd!" - nagyvonalakban ez a curling. S ha keverünk hozzá úgynevezett norvég humort, tehát néhány erősen elrajzolt figurát, némi abszurditást, végeredményül megkapjuk Ole Endresen groteszkjét.

A történet sportfilmhez méltóan egyszerű, a szereplők kivétel nélkül idétlenek. Hősünk, Truls, a curling régi nagy ásza tízévnyi jól megérdemelt elme-gyógyintézeti kezelés után tér vissza nemcsak a világba, de sajnos a jégre is. A csapat edzőjének ugyanis új tüdő kell, ahhoz pedig annyi pénz, amennyit nyilván csak a bajnokság megnyerésével lehet kaszálni. Újra összeáll tehát a pocakos és kopaszodó nagy csapat, amelynek mindegyik tagjáról persze azonnal kiderül, hogy legalább annyira megérdemelte volna a diliházat, mint Truls. Továbbá hova is lennénk szerelmi szál vagy legyőzendő régi ellenség nélkül, hisz' mindenkinek el kell küzdenie magát a happy endig. Néhol persze rögös poénkodás és túl nyilvánvaló helyzetkomikum szegélyezi ezt az utat. Még szerencse, hogy elég jó arányban kerül mindehhez irónia, kedélyes hallucinációk és miegyebek, mert ha önmagában nem lenne elég vicces a curling, még ott a kispárnagyűjtés és a madárles, hogy a hajával festő bohém művésznőről már ne is beszéljünk.

Egy szó, mint száz, ha egy lassú vágásokkal, borús tájképekkel teli, mély és filozofikus észak-európai mozit várunk, csalódnunk kell. Ellenben ha önreflexív marhaságok képeskönyvére fizetünk be, minden rendben lesz.

Forgalmazza a Cirko Film - Másképp Alapítvány

Figyelmébe ajánljuk

A kutya mellett

A filmművészetben a Baran című, egyszerre realista és költői remekmű (Madzsid Madzsidi) jóvoltából csodálkozhatott rá a világ először az iráni afgán menekültek sorsára.

Iszony

Kegyetlen, utálatos film Veronika Franz és Severin Fiala legújabb munkája (ők a felelősek a 2014-es, hasonlóan bársonyos Jó éjt, anyu! című horrorért).

Elvis gyémánt félkrajcárja

  • - turcsányi -

Van a Hülye Járások Minisztériumának egy vígjátéki alosztálya, ott írták elő, hogy ha valaki el akarja kerülni a helyzetkomikumok – művészileg nyilván szerfelett alantas – eszköztárának használatát, hősét úgy kell járatnia (lehetőleg a medence partján), hogy a mozgása végig magán hordozza a szerepét.

Saját magány

A Comédie-Française évszázadok óta egyre bővülő, immár többezresre duzzadt repertoárjából most a klasszicista szerző modern köntösbe bújt, Guy Cassiers rendezésében újragondolt változatát hozták el Budapestre – pár hónappal a premier után.

Az én bilincsei

A Losoncról származó Koós Gábor (1986) a Képzőművészeti Egyetem grafikaszakán végzett, és még tanulmányai idején monumentális, több mint két méter magas munkáival lett ismert.

Kihaltunk volna

Ez az átfogó nőtörténeti mű nem Hatsepszut, az egyiptomi fáraónő, vagy Endehuanna, a sumér költőnő, és még csak nem is a vadászó férfi, gyűjtögető nő meséjével kezdődik, hanem egy mára kihalt, hüvelykujjnyi, rovarevő, tojásrakó, pocokszerű lénytől indulunk el, amely még a dinoszauruszok lába mellett osonva vadászott.

Megint vinnének egy múzeumot

Három évvel ezelőtt a Múzeumok Nemzetközi Tanácsa, az ICOM hosszas viták után olyan új múzeumi definíciót alkotott, amelyről úgy vélték, hogy minden tekintetben megfelel a kor követelményeinek. Szerintük a társadalom szolgálatában álló, nem profitorientált, állandó intézmények nevezhetők múzeumnak, amelyek egyebek közt nyitottak és befogadók, etikusak és szakszerűek…

A vezér gyermekkora

Eddig csak a kerek évfordulókon – először 1999-ben, a rejtélyes okból jócskán túlértékelt első Orbán-kormány idején – emlékeztek meg szerényen arról, hogy Orbán Viktor egy nem egész hét (7) perces beszéddel 1989-ben kizavarta a szovjet hadsereget Magyarországról.

Kaland a Botondok házában

Amikor megláttuk szegény doktor Szabót Szentkirályi Alexandra csomagtartójába gyömöszölve, kifacsart végtagokkal, az első reakciónk, mint minden rendes embernek, a segíteni akarás volt. Szabadítsuk ki doktor Szabót menten! – buzgott fel mindannyiónkban a tettvágy. Igen ám, de hogyan?

Netanjahu háborúja

Izrael, vagy inkább az országot önmagával azonosító Benjamin Netanjahu miniszterelnök háborút indított Iránnal. Az akció deklarált célja az Izraelt létében fenyegető iráni atomprojekt felszámolása.

Az új Közel-Kelet

A Hamász és a Hezbollah után Izrael utolsó nagy ellenfelét is katonai eszközökkel kényszerítené térdre. Az iráni nukleáris ambíciók jövőjén túl immár a teheráni rendszer fennmaradása is kérdéses.