Moziünnep - Depardieu sem áll be mozijegyet kezelni - Didier Dutour szervező

Film

Idén harmadszor van országos Moziünnep. A négynapos dzsembori eredetéről és helyi sajátosságairól a rendezvény magyarországi meghonosítóját kérdeztük.
Idén harmadszor van országos Moziünnep. A négynapos dzsembori eredetéről és helyi sajátosságairól a rendezvény magyarországi meghonosítóját kérdeztük.

Magyar Narancs: Francia mintára hoztátok létre a Moziünnepet. Mi hívta életre a rendezvényt Franciaországban?

Didier Dutour: 1985-ben, a kereskedelmi tévécsatornák megjelenésekor indult útjára a francia Moziünnep. A mozi nálunk nemzeti ügynek számít, s mivel félő volt, hogy az újonnan alakult tévécsatornák elszipkázzák a mozinézőket, a kultuszminiszter a mozisokkal és a forgalmazókkal szövetkezve úgy döntött, hogy tenni kell valamit. Végül egy olyan rendezvény mellett döntöttek, melynek elsődleges célja a moziba járás élményének népszerűsítése volt. Az eredetileg egynapos program az évek során kinőtte magát, így aztán amikor úgy határoztunk, hogy megrendezzük a magyar megfelelőjét, már a kezdetektől többnapos, nagyobb szabású rendezvényben gondolkodtunk.

MN: Mit változtattatok a francia mintán?

DD: Az alapkoncepció nem változott, szerettük volna azonban, hogy ne csak a felére-harmadára csökkentett jegyár jelentse az egyedüli attrakciót, ezért arra törekedtünk, hogy legalább e néhány nap erejéig aktivizáljuk a filmes közéletet. És nemcsak a szigorúan vett szakmát, a filmkészítőket, a színészeket és a kritikusokat vontuk be a programokba, hanem más területek sztárjait és szakembereit is. Ebben a kisebb moziktól a multiplexekig mindenki partner volt. Al Gore filmje, a globális felmelegedést tárgyaló Kellemetlen igazság után például az Energiaklub képviselői vesznek részt egy beszélgetésen. A francia rendezvényhez nem kapcsolódnak ilyen jellegű programok, és Depardieu sem áll be mozijegyet kezelni, azaz a magyar látogatókkal szemben a francia közönség nem találkozhat a saját sztárjaival. Az ottani programokra inkább az jellemző, hogy a mozisok aktívan közreműködnek a filmek kiválasztásában. Elsősorban persze a kisebb, művészfilmekre specializálódott mozik ilyenek, mint a magyar ART-mozikhoz hasonló Art&Essai hálózat tagjai, vagy a Pécshez hasonló egyetemi városok mozijai.

MN: Az idei kínálatból hiányoznak a nagy hollywoodi stúdiók premierfilmjei. Miért?

DD: A helyzet e tekintetben évről évre változik. A nagy hollywoodi stúdiók magyarországi képviselőinek, bármennyire szeretnének is premierfilmekkel, illetve premier előtti vetítésekkel részt venni az akcióban, sokkal jobban meg van kötve a kezük, mint a független forgalmazóknak. Franciaországban más a helyzet, ott valamennyi filmre érvényes ilyenkor a kedvezmény, megjegyzem azonban, hogy nem látok tendenciát a dologban, remélhetőleg jövőre, a tavalyihoz hasonlóan, ismét több ilyen filmünk lesz. Idén a magyar vonal erős, érdekes módon azonban a hazai filmek producereivel néha éppen olyan nehéz megegyezni, mint a hollywoodi stúdiókkal. Vannak, akik féltik a filmjüket, attól tartanak, hogy ha bemutatják a Moziünnepen, kevesebbet fognak profitálni belőle, mint ha a rendezvényen kívül kerülne a mozikba. A francia példák ennek épp az ellenkezőjét bizonyítják. A rendezvényen való bemutatkozás persze elsősorban a pályakezdő alkotókat segíti. A francia programnak minden évben megvannak a maga nagy felfedezettjei: Thomas Gilou filmje, a Tutira kamuzunk például a Moziünnepnek köszönhette a sikerét.

Figyelmébe ajánljuk

Tendencia

Minden tanítások legveszélyesebbike az, hogy nekünk van igazunk és senki másnak. A második legveszélyesebb tanítás az, hogy minden tanítás egyenértékű, ezért el kell tűrni azok jelenlétét.

Bekerített testek

A nyolcvanas éveiben járó, olasz származású, New Yorkban élő feminista aktivista és társadalomtudós műveiből eddig csak néhány részlet jelent meg magyarul, azok is csupán internetes felületeken. Most azonban hét fejezetben, könnyebben befogadható, ismeretterjesztő formában végre megismerhetjük 2004-es fő műve, a Caliban and the Witch legfontosabb felvetéseit.

„Nem volt semmi másuk”

Temették már el élve, töltött napokat egy jégtömbbe zárva, és megdöntötte például a lélegzet-visszatartás világrekordját is. Az extrém illuzionista-túlélési-állóképességi mutatványairól ismert amerikai David Blaine legújabb műsorában körbejárja a világot, hogy felfedezze a különböző kultúrákban rejlő varázslatokat, és a valódi mesterektől tanulja el a trükköket. 

Játék és muzsika

Ugyanaz a nóta. A Budapesti Fesztiválzenekarnak telefonon üzenték meg, hogy 700 millió forinttal kevesebb állami támogatást kapnak az együttes által megigényelt összegnél.

A klónok háborúja

Március 24-én startolt a Tisza Párt Nemzet Hangja elnevezésű alternatív népszavazása, és azóta egyetlen nap sem telt el úgy, hogy ne érte volna atrocitás az aktivistákat.

Hatás és ellenhatás

  • Krekó Péter
  • Hunyadi Bulcsú

Az európai szélsőjobb úgy vágyott Donald Trumpra, mint a megváltóra. Megérkezik, majd együtt elintézik „Brüsszelt” meg minden liberális devianciát! Ám az új elnök egyes intézkedései, például az Európával szemben tervezett védővámok, éppen az ő szavazó­táborukat sújtanák. Egyáltalán: bízhat-e egy igazi európai a szuverenista Amerikában?

„Egy normális országban”

Borús, esős időben több száz fő, neonácik és civilek állnak a Somogy megyei Fonó község központjában. Nemzeti és Mi Hazánk-os zászlók lobognak a szélben. Tyirityán Zsolt, a Betyársereg vezetője és Toroczkai László, a szélsőjobboldali párt elnöke is beszédet mond. A résztvevők a lehangoló idő ellenére azért gyűltek össze szombat délután, mert pár hete szörnyű esemény történt a faluban. Március 14-én egy 31 éves ámokfutó fahusánggal rontott rá helyi lakosokra: egy középkorú és egy idős nő belehalt a támadásba, egy idős férfi súlyos sérüléseket szenvedett.