Film

Romazuri

  • Cegelnyik Natália
  • 2017. augusztus 6.

Film

A mérsékelten sikeres liberális író (Christian Clavier) igencsak meglepődik, amikor egy kilencfős roma család bekéredzkedik a tisztes polgári életet élő családja kertjébe. Emiatt persze csak magát okolhatja, hiszen legújabb, menekültbarát könyvét reklámozva egy televíziós vitaműsorban fennhangon jelentette ki: otthonában tárt karokkal vár minden rászorulót. Az írói siker érdekében a szavakat tettek követik, a romák pillanatok alatt megtalálják slampos lakókocsijuk és malacuk helyét a tökéletesen gondozott kert közepén. A helyzetkomikum adott, kezdődhet a vígjáték!

Öntörvényű romák – semmiképpen sem cigányok! – és képmutató francia értelmiségiek próbálnak összecsiszolódni több-kevesebb sikerrel, de az eredmény sajna még csak nem is szórakoztató. A szándékosan túlírt, elnagyolt figurákkal ugyanis nem történik tulajdonképpen semmi, viszont egytől egyig szerfelett ellenszenvesek is. Nem tudunk odaállni senki mellé, nem tudunk nevetni senkin, minden bántóan ismerős már.

Akárcsak egy rendes szatíránál, a polkorrektséget itt is elfelejthetjük, a romák lopnak, hazudnak, koszosak és rágcsálókat esznek, a baloldali értelmiség indiai rabszolgát tart, és félelmében elrejti értékeit a vendégek elől, a szélsőjobbot képviselő ellenfél pedig valamiért homoszexuális. Philippe de Chauveron rendező könnyed társadalom­kritikát szeretne mutatni, de az általánosításokon és a közhelyes ábrázoláson nem jut túl, így nem is igazán sikerül meggörbíteni a tükröt. A filmet még Christian Clavier játéka sem tudja megmenteni.

Forgalmazza a Cinetel

Figyelmébe ajánljuk

Balatonföldvári „idill”: íme az ország egyetlen strandkikötője

  • narancs.hu

Dagonya, vagy a legtisztább balatoni homok? Ökokatasztrófa, vagy gyönyörűség? Elkészült a vitorláskikötő Balatonföldvár Nyugati strandján; július, vagy ha úgy tetszik, a balatoni főszezon első hétvégéjén néztük meg, valóban ellentétes-e a „józan ésszel”, hogy strand és kikötő ugyanazon a területen létezzen.

Céltalan poroszkálás

A két fivér, Lee (Will Poulter) és Julius (Jacob Elordi) ígéretet tesznek egymásnak: miután leszereltek a koreai háborús szolgálatból, a veteránnyugdíjukból házat vesznek maguknak Kalifornia dinamikusan növekvő elővárosainak egyikében.

Autósmozi

  • - turcsányi -

Vannak a modern amerikai mitológiának Európából nézvést érthető és kevésbé érthető aktorai és momentumai. Mindet egyben testesíti meg a Magyarországon valamikor a nyolcvanas években futó Hazárd megye lordjai című, s az Egyesült Államokan 1979 és 1985 között 146 részt megérő televíziós „kalandsorozat”, amely ráadásul még legalább három mozifilmet is fialt a tengerentúli közönség legnagyobb örömére, s Európa kisebb furcsálkodására.

Húsban, szőrben

Mi maradt élő a Pécs 2010 Európa Kulturális Fővárosa programból? Nem túl hosszú a sor. A Tudásközpont és a Zsolnay Örökségkezelő Nkft. kulturális intézményei: a Zsolnay Negyed és a Kodály Központ, és a Zsolnay Negyedben az eleve kiállítótérnek épült m21 Galéria, amelynek mérete tekintélyes, minősége pedig európai színvonalú.

Rémek és rémültek

Konkrét évszám nem hangzik el az előadásban, annyi azonban igen, hogy negyven évvel vagyunk a háború után. A rendszerbontás, rendszerváltás szavak is a nyolcvanas éveket idézik. (Meg egyre inkább a jelent.)

Az igazságnak kín ez a kor

A családregény szó hallatán rendre vaskos kötetekre gondolunk, táblázatokra a nemzedékek fejben tartásához, eszünkbe juthat a Száz év magány utolsó utáni oldalán a kismillió Buendía szisztematikus elrendezése is.